Zákon o evropské družstevní společnosti - Díl 2 - Pravidla činnosti a postavení vyjednávacího výboru zaměstnanců

Předpis č. 307/2006 Sb.

Znění od 1. 7. 2010

307/2006 Sb. Zákon o evropské družstevní společnosti

Díl 2

Pravidla činnosti a postavení vyjednávacího výboru zaměstnanců

§ 52

(1) Statutární nebo jiné obdobné vedoucí orgány zúčastněných právnických osob bez zbytečného odkladu po ustavení vyjednávacího výboru učiní tyto kroky:

a) předají vyjednávacímu výboru písemný návrh založení evropské družstevní společnosti,

b) písemně sdělí vyjednávacímu výboru veškeré informace o procesu zakládání evropské družstevní společnosti až do jeho vzniku,

c) písemně sdělí vyjednávacímu výboru počty zaměstnanců zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností a zaměstnanců pracujících v dotčených organizačních složkách v rozlišení za jednotlivé členské státy, právnické osoby a organizační složky,

d) zajistí vyjednávacímu výboru a jeho členům přiměřené finanční, organizační a věcné podmínky pro jeho činnost a

e) zahájí s vyjednávacím výborem jednání o dosažení dohody o způsobu a rozsahu účasti zaměstnanců evropské družstevní společnosti na rozhodování o jeho záležitostech.

(2) Dojde-li před uzavřením smlouvy o způsobu a rozsahu zapojení zaměstnanců evropské družstevní společnosti nebo přijetím usnesení podle § 57 k významné změně v poskytnutých údajích, bude o tom vyjednávací výbor informován bez zbytečného odkladu poté, co tato změna nastane.

§ 53

(1) Vyjednávací výbor si může k jednání přizvat odborné poradce, zejména zástupce odborů na úrovni Evropských společenství nebo z jednotlivých členských států, v nichž pracují zúčastnění zaměstnanci. Bez ohledu na počet přizvaných odborných poradců však zúčastněné právnické osoby hradí náklady pouze na jednoho odborného poradce pro danou oblast.

(2) Zúčastněné právnické osoby předem opatří a průběžně budou hradit veškeré věcně odůvodněné a účelně vynaložené náklady spojené s činností vyjednávacího výboru a jeho jednotlivých členů. Tato povinnost platí pro každou zúčastněnou právnickou osobu se sídlem na území České republiky bez zřetele ke skutečnosti, v kterém členském státě má nebo má mít evropská družstevní společnost své zapsané sídlo.

(3) Vyjednávací výbor může rozhodnout o tom, že bude informovat o zahájení jednání třetí osoby, zejména odborové organizace.

(4) Osoby, které byly informovány vyjednávacím výborem podle odstavce 1 nebo 3, jsou povinny zachovávat mlčenlivost obdobně podle § 54.

§ 54

(1) Za vyjednávací výbor jedná vždy předseda nebo jiná vyjednávacím výborem pověřená osoba; právo na zastoupení před soudem tím není dotčeno. Členové vyjednávacího výboru jsou povinni zachovat mlčenlivost o všech informacích, o kterých se dozvěděli v souvislosti s jednáním a které byly při jejich poskytnutí označeny za důvěrné; to platí bez ohledu na to, kdo předmětné informace poskytl a které zaměstnance jednotliví členové výboru zastupují. Povinnost mlčenlivosti trvá i po skončení jednání.

(2) Zúčastněné právnické osoby dále poskytnou vyjednávacímu výboru veškeré dodatečné informace, o které je požádá; to neplatí, jestliže soud na návrh výboru nebo zúčastněné právnické osoby pravomocně rozhodl, že zúčastněná právnická osoba není povinna určitou informaci poskytnout. Soud rozhodne o neposkytnutí informace, jestliže by poskytnutí informace závažným způsobem ohrozilo nebo znemožnilo provozování činnosti zúčastněné právnické osoby nebo evropské družstevní společnosti, jejích dceřiných společností nebo jejích organizačních složek v kterémkoliv členském státě a výbor informaci zcela zjevně nepotřebuje.

(3) Jestliže evropská družstevní společnost nebo zúčastněná právnická osoba požaduje, aby člen vyjednávacího výboru zachoval mlčenlivost bez závažného důvodu, soud rozhodne na návrh vyjednávacího výboru nebo člena vyjednávacího výboru, po němž se zachování mlčenlivosti požaduje, že povinnost mlčenlivosti dnem právní moci rozhodnutí zaniká.

(4) Důkazní břemeno v řízení podle odstavců 2 a 3 má osoba, která odmítla poskytnout informaci nebo která trvá na zachování povinnosti mlčenlivosti.

(5) Jestliže se řízení podle odstavce 2 nebo 3 vede před soudy České republiky, je vyjednávací výbor vždy procesně způsobilý, a to i když evropská družstevní společnost nemá nebo nemá mít své zapsané sídlo na území České republiky.

§ 55

(1) Za výkon funkce člena vyjednávacího výboru nenáleží odměna.

(2) Jakákoliv forma přímého či nepřímého zvýhodnění nebo přímé či nepřímé diskriminace člena vyjednávacího výboru v souvislosti s výkonem funkce se zakazuje. Právní úkony, které jsou s tím v rozporu, jsou neplatné.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).