HLAVA VI
§ 43
(1) Nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak, může příslušný správní úřad při zjištění porušení povinností podle tohoto zákona podle povahy a závažnosti tohoto porušení
a) zakázat do zjednání nápravy uvádět na trh nebo do oběhu obaly nebo výrobky v obalech, které nesplňují požadavky stanovené v § 4 odst. 1 písm. a), b) nebo c), § 6 nebo § 10 odst. 1, nebo pozastavit uvádění takových obalů nebo výrobků na trh nebo do oběhu,
b) uložit povinnost bezodkladně informovat osoby, které by mohly být vystaveny nebezpečí plynoucímu z nesplnění požadavků uvedených v písmenu a), o tomto nebezpečí.
(2) Odvolání proti zákazu nebo pozastavení podle odstavce 1 nemá odkladný účinek.
(3) Osobě, která nesplní povinnost podle § 10 nebo 12, uloží Česká inspekce životního prostředí opatření k nápravě za podmínek stanovených tímto zákonem.
(4) Příslušným správním úřadem podle odstavců 1 až 3 je orgán příslušný k uložení ochranného opatření nebo opatření k nápravě podle § 35 až 40.
(5) Uložením opatření podle odstavce 1 nebo 3 není dotčeno ustanovení § 44.
§ 44
(1) Pokutu do výše 500 000 Kč uloží příslušný správní úřad osobě, která
a) uvádí na trh obal, jestliže poruší povinnost prevence podle § 3,
b) uvádí na trh nebo do oběhu obal, jestliže poruší některou z povinností týkajících se prohlášení o splnění podmínek uvedení obalu podle § 5,
c) uvádí na trh nebo do oběhu obal, jestliže poruší povinnost označování obalů podle § 6,
d) uvádí na trh nebo do oběhu výrobky v opakovaně použitelných obalech, jestliže nezajistí opakované použití těchto obalů podle § 7,
e) uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných obalech, jestliže nezajistí opakované použití těchto obalů nebo využití odpadů z těchto obalů podle § 8,
f) uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, jestliže poruší některou z povinností týkajících se vratných zálohovaných obalů podle § 9, nebo
g) uvádí na trh nebo do oběhu obaly, jestliže poruší povinnost podat návrh na zápis do Seznamu podle § 14 odst. 1.
(2) Pokutu do výše 1 000 000 Kč uloží příslušný správní úřad osobě, která uvádí na trh nebo do oběhu obaly, jestliže poruší povinnost evidence podle § 15.
(3) Pokutu do 10 000 000 Kč uloží příslušný správní úřad osobě, která
a) uvádí na trh obal, jestliže poruší některou z podmínek uvádění obalů na trh podle § 4,
b) uvádí na trh nebo do oběhu obal, jestliže nezajistí zpětný odběr podle § 10 odst. 1, nebo
c) uvádí na trh nebo do oběhu obal, jestliže nezajistí využití odpadu z obalů jí uvedených na trh nebo do oběhu podle § 12.
(4) Pokutu od 10 000 000 Kč do 50 000 000 Kč uloží Česká inspekce životního prostředí
a) právnické osobě nebo fyzické osobě, jestliže vykonává činnost, k níž je třeba rozhodnutí o autorizaci podle § 17, bez tohoto rozhodnutí, nebo bez vydaného rozhodnutí o autorizaci nabízí třetím osobám uzavření smluv, jejichž obsahem je taková činnost, nebo
b) autorizované společnosti na základě podnětu Ministerstva životního prostředí, jestliže nesplní povinnost uloženou jí tímto zákonem nebo rozhodnutí o autorizaci (§ 17).
(5) Pokutu do výše 1 000 000 Kč uloží Česká inspekce životního prostředí osobě, která poruší jinou povinnost stanovenou tímto zákonem nebo povinnost uloženou rozhodnutím na základě tohoto zákona.
(6) Pokutu podle odstavce 3 písm. b) a c) nelze uložit osobě, která uzavřela smlouvu o sdruženém plnění s autorizovanou společností, jestliže jí vydané rozhodnutí o autorizaci bylo zrušeno, pokud k porušení povinností podle § 10 odst. 1 nebo § 12 došlo ve lhůtě 3 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí, kterým se ruší rozhodnutí o autorizaci.
(7) Příslušným správním úřadem podle odstavců 1 až 3 je orgán příslušný k uložení pokuty podle § 35 až 40.
§ 45
(1) Při stanovení výše pokuty se přihlíží zejména k závažnosti ohrožení životního prostředí a zdraví lidí a ke způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání.
(2) Je-li oprávněno pokutu podle § 44 uložit více správních úřadů, uloží ji ten správní úřad, který jako první zahájil řízení o jejím uložení. O zahájení řízení se příslušné správní úřady vzájemně informují.
(3) Řízení o uložení pokuty lze zahájit nejpozději do 1 roku ode dne, kdy se o porušení povinnosti příslušný správní úřad dozvěděl, nejpozději však do 3 let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.
(4) Pokuta je splatná do 30 dnů ode dne, kdy rozhodnutí o jejím uložení nabylo právní moci.
(5) Poruší-li osoba nebo autorizovaná společnost v době 1 roku od právní moci rozhodnutí o uložení pokuty podle tohoto zákona znovu stejnou povinnost, za niž byla pokuta uložena, uloží příslušný správní úřad další pokutu až do výše dvojnásobku horní hranice sazby.
§ 46
(1) Vybírání a vymáhání pokut uložených Ministerstvem zdravotnictví, Českou obchodní inspekcí, Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí, Státním ústavem pro kontrolu léčiv nebo Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv se řídí zvláštními právními předpisy.29) Pokuty uložené Českou inspekcí životního prostředí ukládá a vybírá tato inspekce a vymáhá příslušný finanční úřad.30) Při vybírání a vymáhání pokut uložených Českou inspekcí životního prostředí se postupuje podle zvláštního právního předpisu.31)
(2) Pokuty uložené Českou inspekcí životního prostředí jsou příjmem Státního fondu životního prostředí.
(3) Uložením pokuty za porušení povinností vyplývajících z tohoto zákona nejsou dotčena příslušná ustanovení trestního zákona.