ČÁST TŘETÍ
§ 21
Orgány státní správy, orgány územní samosprávy a ostatní orgány veřejné správy jsou povinny činit v mezích své působnosti veškerá opatření, aby zamezily uvádění nebezpečných výrobků do oběhu nebo jejich další oběh. O nebezpečných výrobcích v oběhu jsou povinny všemi dostupnými prostředky informovat spotřebitelskou veřejnost. Činí tak zejména prostřednictvím hromadných informačních prostředků, které jsou povinny tyto informace neprodleně zveřejnit.
§ 22
(1) V případě, že je vážně ohroženo zásobování obyvatelstva životně důležitými výrobky, mohou příslušné orgány vyhlásit tato mimořádná regulační opatření:
a) prodej výrobků na příděl,
b) prodej omezeného množství výrobků,
c) časově regulovaný prodej výrobků.
(2) Regulační opatření sledují zajištění rovného postavení spotřebitelů nebo odůvodněné zvýhodnění některých skupin spotřebitelů s ohledem na zájmy ochrany jejich života a zdraví.
(3) Prodej výrobků na příděl vyhlašuje vláda. Příděl může stanovit diferencovaně pro různé skupiny spotřebitelů nebo může některé skupiny spotřebitelů z nároku na příděl vyloučit. Spolu s vyhlášením určí způsob prokazování nároku na příděl.
(4) Prodej omezeného množství výrobků a časově regulovaný prodej výrobků vyhlašují orgány příslušné podle zákona České národní rady a zákona Slovenské národní rady.14)
(5) Prodej omezeného množství výrobků se vyhlašuje pro území republiky nebo pro území jednotlivých okresů anebo pro území jednotlivých měst a obcí. Omezení se stanoví jako nejvyšší přípustná množství výrobků, případně jejich nejvyšší přípustná hmotnost nebo míra, které lze prodat spotřebiteli v jednotlivém případě.
(6) Časově regulovaný prodej se vyhlašuje pro území města nebo obce. Spočívá v povinnosti nabízet k prodeji stanovenou část výrobků z celkového množství výrobků na skladě ve stanovené části provozní doby.
(7) Regulační opatření lze použít pouze v nezbytných případech a na nezbytně nutnou dobu.
(8) Není-li při vyhlášení regulačního opatření stanoveno jinak, je takové regulační opatření závazné pro všechny prodávající.
(9) Regulační opatření se zveřejňují na úředních deskách všech dotčených obecních úřadů. Prodávající jsou povinni informace o přijatých regulačních opatřeních po dobu jejich účinnosti viditelně zpřístupnit.
§ 23
(1) Dohled nad ochranou spotřebitele zahrnuje:
a) schvalování typových smluv prováděné ústředními orgány státní správy,
b) dozor nad dodržováním povinností stanovených tímto zákonem.
(2) Příslušnost orgánů k provádění dohledu stanoví zákon České národní rady a zákon Slovenské národní rady.14)
(3) Typovou smlouvou se rozumí formulář smlouvy, která má být uzavírána ve více případech, pokud je obvyklé, že spotřebitel obsah smlouvy při jejím uzavírání podstatným způsobem neovlivňuje. Schválení typové smlouvy je podmínkou jejího používání. Při schvalování posuzují příslušné orgány soulad typové smlouvy s ustanoveními právních předpisů. Jestliže příslušné orgány nerozhodnou o žádosti o schválení typové smlouvy do 30 dnů, platí, že typovou smlouvu schválily.
(4) Při výkonu dozoru jsou příslušné orgány oprávněny vydávat závazné pokyny k odstranění zjištěných nedostatků. V případě ohrožení života, zdraví nebo majetku jsou oprávněny pozastavit prodej výrobků nebo poskytování služeb anebo uzavřít provozovnu; tato opatření mohou za podmínek stanovených zákonem České národní rady a zákonem Slovenské národní rady14) ukládat na místě k tomu pověřené osoby.
§ 24
(1) Za porušení povinnosti stanovené tímto zákonem uloží orgány příslušné podle zákona České národní rady a zákona Slovenské národní rady14) prodávajícímu, výrobci, dovozci nebo dodavateli anebo osobám uvedeným v § 27 pokutu až do výše 500000 Kčs. Za opakované porušení povinnosti v průběhu jednoho roku lze ukládat pokutu až do výše 1000000 Kčs.
(2) Z podnětu státního orgánu vykonávajícího dozor nad dodržováním povinností stanovených tímto zákonem nebo na jeho základě anebo z podnětu sdružení spotřebitelů či jiné právnické osoby založené k ochraně spotřebitele uloží orgány příslušné podle zákona České národní rady a zákona Slovenské národní rady14) prodávajícímu, výrobci, dovozci nebo dodavateli anebo osobám uvedeným v § 27, který prodal, vyrobil, dovezl nebo dodal výrobek, jehož vada způsobila újmu na životě nebo zdraví, pokutu až do výše 10000000 Kčs. Stejnou pokutu uloží tomu, kdo takovou újmu způsobil vadným poskytnutím služby. Pokutu nelze uložit osobě, která prokáže, že újmě nešlo zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které na ní bylo možno požadovat.
(3) Pokutu podle odstavce 1 nelze uložit v případech, kdy byla uložena pokuta podle zvláštního zákona, a v případě, kdy lze uložit pokutu podle odstavce 2.
(4) Při stanovení výše pokuty se přihlíží k charakteru protiprávního jednání a k rozsahu jeho následků.
(5) Pokud zákon České národní rady nebo zákon Slovenské národní rady14) nestanoví něco jiného, je výnos pokut uložených podle odstavců 1 a 2 příjmem státního rozpočtu České republiky nebo státního rozpočtu Slovenské republiky anebo rozpočtu obce podle toho, který orgán pokutu uložil.
(6) Pokutu podle odstavce 1 lze uložit do tří let a pokutu podle odstavce 2 do deseti let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.
(7) Uložením pokuty není dotčena povinnost k náhradě škody.