Zákon o povinném značení lihu - HLAVA V - KONTROLA

Předpis č. 676/2004 Sb.

Vyhlášené znění

676/2004 Sb. Zákon o povinném značení lihu a o změně zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

HLAVA V

KONTROLA

§ 16

(1) Kontrolu podle tohoto zákona vykonávají celní ředitelství a celní úřady.

(2) Celní ředitelství a celní úřady jsou oprávněny zajistit neznačený líh nebo padělky kontrolních pásek a odebírat vzorky lihu, a to na náklady a rizika osoby, u které je kontrola prováděna.

(3) Zjistí-li územní finanční orgány, Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Policie České republiky při výkonu své působnosti neznačený líh nebo padělky kontrolních pásek, jsou tyto orgány oprávněny neznačený líh nebo padělky kontrolních pásek zajistit na základě písemného potvrzení, a to na náklady a rizika osoby, která neznačený líh nebo padělky kontrolních pásek drží.

§ 17

(1) Orgány uvedené v § 16 odst. 3 jsou povinny o každém svém zjištění neprodleně informovat celní úřad, v jehož územním obvodu ke zjištění došlo, postoupit mu věc k přímému vyřízení a současně mu předat zajištěný neznačený líh nebo padělky kontrolních pásek.

(2) Celní úřad může následně postoupit věc k projednání celnímu úřadu, v jehož obvodu má osoba, které se projednávaná věc týká, sídlo nebo místo trvalého pobytu.

§ 18

(1) Kontrola podle § 16 odst. 1 a 2 je zahájena prvním úkonem celního ředitelství nebo celního úřadu vůči osobě, u které je kontrola prováděna.

(2) Osoby, které provádí kontrolu podle tohoto zákona, se prokazují služebním průkazem.

(3) Osoba, u které je kontrola prováděna, je povinna

a) předložit veškeré vyžádané doklady a písemnosti a poskytnout informace týkající se předmětu kontroly,

b) předložit líh a kontrolní pásky, které jsou v jejím držení,

c) předložit v průběhu kontroly důkazní prostředky prokazující její tvrzení,

d) umožnit jednání s kterýmkoliv svým zaměstnancem,

e) zapůjčit potřebné obchodní a účetní doklady.

(4) V rámci provádění kontroly podle tohoto zákona jsou celní ředitelství a celní úřady oprávněny pořizovat kopie dokladů a písemností, které je registrovaná osoba povinna uchovávat, požadovat potřebná vysvětlení od osob, u kterých je kontrola prováděna, a pořizovat dokumentaci. V případě podezření z porušení tohoto zákona jsou zaměstnanci celního ředitelství a celního úřadu oprávněni zadržet originály kontrolovaných dokladů a písemností. Tento postup se použije vždy, hrozí-li nebezpečí, že takto označené důkazní prostředky budou zničeny, pozměněny nebo učiněny jinak nepotřebnými.

(5) Při provádění kontroly podle tohoto zákona jsou zaměstnanci celního ředitelství a celního úřadu oprávněni odebírat vzorky lihu a kontrolních pásek. O odebrání vzorků sepíše osoba, která je pověřena kontrolou podle tohoto zákona, protokol, který podepíše spolu s osobou, u které je kontrola prováděna. Odebrané vzorky budou vráceny osobě, které byly odebrány, nejpozději při projednání protokolu, nebude-li o nich rozhodnuto jinak.

(6) Odpovědnost za zajištěné doklady a odebrané vzorky nese Česká republika.

(7) Osoba, u které je kontrola prováděna, je oprávněna

a) požadovat předložení služebního průkazu od zaměstnance celního ředitelství nebo celního úřadu,

b) být přítomna kontrole, včetně jednání s jejími zaměstnanci,

c) předkládat v průběhu kontroly důkazní prostředky, případně navrhovat předložení důkazních prostředků, které sama nemá k dispozici,

d) podávat námitky proti postupu zaměstnance celního ředitelství a celního úřadu,

e) vyjádřit se před ukončením kontroly k výsledku uvedenému v protokolu, ke způsobu jeho zjištění, případně navrhnout jeho doplnění,

f) nahlížet u určeného celního úřadu do převzatých nebo zadržených dokladů.

(8) O námitce podle odstavce 7 písm. d) rozhodne přímý nadřízený zaměstnance celního ředitelství nebo celního úřadu, který provádí nebo provedl kontrolu. Proti rozhodnutí o námitkách se nelze samostatně odvolat.

(9) O provedení kontroly sepíše zaměstnanec celního ředitelství nebo celního úřadu protokol, který obsahuje

a) jména a příjmení osob, které kontrolu provedly,

b) datum a místo provedení kontroly,

c) zjištění a opatření provedená v průběhu kontroly,

d) opatření, která budou na základě výsledku kontroly provedena,

e) seznam dokladů, které byly při kontrole zadrženy,

f) datum sepsání protokolu o průběhu kontroly,

g) otisk úředního razítka,

h) podpis vedoucího skupiny osob, které kontrolu provedly, nebo podpisy všech osob, které kontrolu provedly.

(10) Po projednání protokolu jej spolupodepisuje osoba, u které je kontrola prováděna, a zaměstnanec celního ředitelství nebo celního úřadu, který kontrolu prováděl. Odmítne-li osoba, u které je kontrola prováděna, potvrdit svým podpisem seznámení se s obsahem protokolu, vyznačí se tato skutečnost v protokolu včetně data odmítnutí. Jedno vyhotovení protokolu obdrží osoba, u které je prováděna kontrola podle tohoto zákona. Den podpisu protokolu je též dnem jeho doručení a ukončení kontroly. Odmítne-li osoba, u které je kontrola prováděna, protokol převzít, doručí se jí poštou na doručenku. Odmítne-li se osoba, u které je prováděna kontrola podle tohoto zákona, projednání zúčastnit nebo se tomuto projednání vyhýbá, považuje se den, kdy jí byl protokol o provedení kontroly doručen, za den ukončení kontroly.

(11) Je-li zjištěno, že osoba, u které je prováděna kontrola podle tohoto zákona, nakládá s neznačeným lihem nebo padělky kontrolních pásek, celní úřad, který je příslušný k projednání přestupku nebo správního deliktu podle tohoto zákona, uloží této osobě pokutu a současně vždy rozhodne o propadnutí zboží nebo jeho zabrání.

(12) Na kontroly podle tohoto zákona se nevztahují předpisy o státní kontrole15) ani ustanovení o daňové kontrole.16) Na kontrolu prováděnou podle tohoto zákona se nevztahuje rovněž správní řád, s výjimkou, kdy celní úřad zahájí řízení podle odstavce 11.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).