Zákon o povinném značení lihu - Společná ustanovení

Předpis č. 676/2004 Sb.

Vyhlášené znění

676/2004 Sb. Zákon o povinném značení lihu a o změně zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

Společná ustanovení

§ 25

(1) Právnickou osobu nelze za protiprávní jednání postihnout, jestliže prokáže, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno po ní důvodně požadovat, aby porušení právní povinnosti zabránila.

(2) Odpovědnost právnické osoby za protiprávní jednání zaniká, jestliže řízení o něm nebylo zahájeno do 1 roku ode dne, kdy se o něm celní úřad dozví, nejpozději však do 6 let ode dne, kdy bylo spácháno.

(3) Protiprávní jednání podle § 19 nebo přestupek podle § 22 v prvním stupni projednává, sankci ukládá a o zabrání věci rozhoduje celní úřad, v jehož obvodu došlo ke zjištění protiprávního jednání nebo přestupku. Tento celní úřad může následně postoupit věc k projednání celnímu úřadu, v jehož obvodu má osoba, která se dopustila protiprávního jednání, sídlo nebo místo trvalého pobytu.

(4) Pokuta je splatná do 30 dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí, jímž byla uložena.

(5) Pokutu vybírá a vymáhá celní úřad.

(6) Při vybírání a vymáhání pokut se postupuje podle zákona upravujícího správu daní.18)

§ 26

Při stanovení výše pokuty se přihlíží ke stupni závažnosti a rozsahu následků, které porušení právní povinnosti způsobilo, popřípadě mohlo způsobit, k okolnostem, za nichž k němu došlo, a k době, po kterou k porušování právní povinnosti docházelo.

§ 27

Zabrání věci

(1) Nebyla-li uložena sankce propadnutí věci podle § 28, která byla užita nebo určena ke spáchání správního deliktu podle § 19 nebo přestupku podle § 22, nebo která byla tímto správním deliktem nebo přestupkem získána, anebo která byla nabyta za věc tímto správním deliktem nebo přestupkem získanou, rozhodne celní úřad, že se taková věc zabírá, jestliže věc

a) je neznačeným lihem nebo padělkem kontrolní pásky,

b) náleží právnické osobě, kterou nelze postihnout za správní delikt podle § 19, nebo fyzické osobě, kterou nelze postihnout za přestupek podle § 22, nebo

c) nenáleží právnické osobě, která se dopustila správního deliktu podle § 19, nebo fyzické osobě, která se dopustila přestupku podle § 22.

(2) Při rozhodování o zabrání věci podle odstavce 1 písm. b) a c) se přihlíží zejména ke stupni závažnosti a rozsahu následků, které porušení právní povinnosti způsobilo, popřípadě mohlo způsobit, k okolnostem, za nichž k němu došlo, a k době, po kterou k porušování právní povinnosti docházelo.

(3) O zabrání věci nelze rozhodnout, jestliže od spáchání protiprávního jednání podle § 19 nebo přestupku podle § 22 uplynulo 6 let.

(4) Vlastníkem zabrané věci se stává Česká republika.19)

§ 28

Propadnutí věci

(1) Propadnutí věci lze uložit samostatně nebo společně s pokutou, jestliže věc náleží osobě, která se dopustila správního deliktu podle § 19 písm. a) nebo b), nebo přestupku podle § 22, a věc

a) byla ke spáchání správního deliktu nebo přestupku užita nebo určena, nebo

b) byla správním deliktem nebo přestupkem získána nebo nabyta za věc správním deliktem nebo přestupkem získanou.

(2) Celní úřad uloží propadnutí věci vždy, pokud předmětem přestupku nebo správního deliktu jsou neznačený líh nebo padělky kontrolní pásky.

(3) Propadnutí věci nelze uložit, je-li její hodnota ve zjevném nepoměru k povaze správního deliktu nebo přestupku.

(4) Vlastníkem propadlé věci se stává Česká republika.19)

§ 29

Neznačený líh

(1) Neznačeným lihem je líh ve spotřebitelském balení, neoznačený kontrolní páskou.

(2) Za neznačený líh se považuje líh ve spotřebitelském balení

a) s poškozenou kontrolní páskou, která zpochybňuje neporušenost jeho obsahu,

b) značený nesprávně umístěnou kontrolní páskou,

c) značený kontrolní páskou, která nemá náležitosti stanovené prováděcím právním předpisem, nebo

d) značený kontrolní páskou, která je bez jejího porušení lehce odstranitelná.

§ 30

Zničení propadlé nebo zabrané věci

Po nabytí právní moci rozhodnutí o propadnutí nebo zabrání neznačeného lihu nebo padělku kontrolní pásky celní úřad tyto věci úředně zničí. Náklady související s úředním zničením neznačeného lihu nebo padělků kontrolních pásek předepíše správním rozhodnutím držiteli nebo vlastníku tohoto zboží. Náklady na zničení jsou splatné do 30 dnů od doručení rozhodnutí, kterým byly uloženy. Proti rozhodnutí o uložení povinnosti uhradit náklady na zničení neznačeného lihu nebo padělků kontrolních pásek se lze odvolat; podané odvolání nemá odkladný účinek.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).