HLAVA V
§ 28
Dozor nad dodržováním tohoto zákona vykonává ministerstvo.
§ 29
(1) Ministerstvo může na základě výsledků výběrového řízení podle zvláštního právního předpisu35) uzavřít smlouvu s právnickou osobou (dále jen "pověřená osoba"), na základě níž je pověřená osoba oprávněna vydávat osvědčení o původu bioproduktu nebo osvědčení o biopotravině, provádět kontroly a další odborné úkony. Předpokladem je, že
a) pověřená osoba má technické a administrativní vybavení odpovídající předpokládanému druhu a rozsahu činnosti, a
b) zaměstnanci pověřené osoby mají odborné vzdělání a praxi podle odstavců 2 a 3 a splňují požadavek nezávislosti podle odstavce 4.
(2) Fyzická osoba provádějící kontrolu osoby uvedené v seznamu osob zařazených do přechodného období nebo ekologického podnikatele musí mít alespoň úplné střední odborné vzdělání36) v oboru zemědělství a lesní hospodářství nebo veterinární vědy37) a nejméně 5 let odborné praxe nebo vysokoškolské vzdělání38) příslušného směru a nejméně 3 roky odborné praxe.
(3) Fyzická osoba provádějící kontrolu výrobce biopotravin nebo osoby, která uvádí do oběhu bioprodukty nebo biopotraviny, musí mít alespoň úplné střední odborné vzdělání36) v oboru zemědělství a lesní hospodářství nebo potravinářství37) a nejméně 5 let odborné praxe nebo vysokoškolské vzdělání38) příslušného směru a nejméně 3 roky odborné praxe.
(4) Osoba provádějící kontrolu nesmí
a) být výrobcem biopotravin či osobou, která uvádí bioprodukty či biopotraviny do oběhu, s výjimkou ekologického podnikatele,
b) provádět kontrolu u ekologického podnikatele, výrobce biopotravin či osoby, která uvádí bioprodukty či biopotraviny do oběhu, kterému poskytla v posledních 3 letech poradenství,
c) provádět kontrolu v okrese, kde má trvalé nebo přechodné bydliště,
d) provádět kontrolu u osob blízkých,39) nebo
e) provádět kontrolu na jednom místě více než 3 roky po sobě.
(5) Osoba provádějící kontrolu je povinna zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, které se dozvěděla při kontrole. Tím není dotčena možnost zveřejňovat informace o výsledcích osvědčování.
§ 30
(1) Smlouvu podle § 29 odst. 1 uzavře ministerstvo na dobu neurčitou. Tato smlouva musí obsahovat důvody, za kterých může ministerstvo smlouvu vypovědět, k nimž zejména patří neplnění povinností podle odstavce 2 nebo neplnění podmínek, za nichž byla smlouva s pověřenou osobou uzavřena, a výpovědní lhůtu. Náležitostí smlouvy je rovněž dohoda o úhradě nákladů podle § 31.
(2) Pověřená osoba je povinna
a) vedle neohlášených kontrol nejméně jednou v roce provádět ohlášenou kontrolu
1. dodržování zákonem stanovených podmínek pro hospodaření v ekologickém zemědělství u osob ze seznamu osob zařazených do přechodného období a ekologických podnikatelů, a to ve vegetačním období,
2. výrobců biopotravin a osob, které uvádějí do oběhu bioprodukty či biopotraviny,
b) pořizovat úplné záznamy o všech kontrolách a vést o nich evidenci, včetně mapových podkladů, a uchovávat je po dobu stanovenou v § 27 odst. 5; kopii záznamu o kontrole předat kontrolované osobě,
c) vydávat osvědčení o původu bioproduktu a osvědčení o biopotravině za podmínek stanovených tímto zákonem,
d) kontrolovat, zda jsou bioprodukty a biopotraviny, na které bylo vydáno osvědčení, řádně označovány podle tohoto zákona,
e) vždy k 31. lednu předložit ministerstvu souhrnnou zprávu o provedených kontrolách; ministerstvo tuto zprávu zveřejní ve Věstníku Ministerstva zemědělství,
f) umožnit příslušným pracovníkům ministerstva vstup do svého objektu, předložit jim na požádání dokumentaci související se svou činností a poskytnout jim informace a součinnost nezbytnou pro výkon dozoru.
(3) Zjistí-li pověřená osoba nedostatky v případě kontroly podle odstavce 2 písm. a), je povinna navrhnout bez zbytečného odkladu ministerstvu uložení pokuty nebo zvláštního opatření.
(4) Ekologický podnikatel, výrobce biopotravin a osoba, která uvádí do oběhu bioprodukty či biopotraviny, (dále jen "kontrolovaná osoba") jsou povinni poskytnout kontrolnímu orgánu stanovené doklady a součinnost za účelem ověření skutečností rozhodných pro kontrolu.
(5) Kontrolní orgán je oprávněn po ohlášení vstupovat do prostorů, kde se bioprodukty a biopotraviny vyrábějí, přepravují nebo uvádějí do oběhu, a vyžadovat od výrobců biopotravin, dovozců a osob, které uvádějí do oběhu bioprodukty nebo biopotraviny, potřebné doklady, informace a nezbytnou součinnost k nerušenému a rychlému výkonu své činnosti, včetně odběru vzorků.
(6) Po ukončení kontroly sepíše kontrolní orgán kontrolní zprávu, která obsahuje zejména popis zjištěných skutečností s uvedením nedostatků, a její kopii předá kontrolované osobě, která její převzetí potvrdí podpisem.
(7) Podrobnou úpravu požadavků na osobu, s níž může být smlouva podle § 29 odst. 1 uzavřena, stanoví prováděcí právní předpis.
§ 31
(1) Náhradu nezbytných nákladů za úkony spojené s kontrolou dodržování zákonem stanovených podmínek pro hospodaření v ekologickém zemědělství a v přechodném období poskytuje kontrolnímu orgánu kontrolovaná osoba.
(2) Náhradu nezbytných nákladů za úkony spojené s kontrolou dodržování zákonem stanovených podmínek pro výrobce biopotravin a osoby uvádějící bioprodukty a biopotraviny do oběhu poskytuje kontrolnímu orgánu kontrolovaná osoba.
(3) Pokud při neohlášené kontrole nebyly zjištěny nedostatky, kontrolovaná osoba náhradu nákladů neposkytuje.
(4) Náhradu nákladů za úkony spojené s osvědčováním poskytuje kontrolnímu orgánu ekologický podnikatel nebo výrobce biopotravin.
§ 32
(1) Námitky proti nevydání osvědčení pověřenou osobou může do 15 dnů od uplynutí lhůty 30 dnů pro vydání osvědčení nebo od doručení oznámení o odepření vydání osvědčení podat
a) ekologický podnikatel, nebo
b) výrobce biopotravin.
(2) O námitkách proti nevydání osvědčení pověřenou osobou rozhodne do 30 dnů pověřená osoba. Pokud stěžovatel nesouhlasí s vyřízením námitek, může podat stížnost k ministerstvu. Stížnost může stěžovatel podat do 15 dnů od doručení výsledku vyřízení námitek nebo do 15 dnů od uplynutí lhůty, ve které měla pověřená osoba o námitkách rozhodnout. O stížnosti rozhodne ministerstvo do 30 dnů ode dne doručení s konečnou platností. Na rozhodování ministerstva se nevztahuje správní řád.29)
(3) Stížnost podanou proti nevydání osvědčení ministerstvem vyřídí ministerstvo ve lhůtě a způsobem podle odstavce 2.
§ 33
(1) Pokutu až do výše 50 000 Kč uloží ministerstvo osobě zařazené do seznamu osob v přechodném období nebo ekologickému podnikateli, který
a) provozoval souběžně ekologické zemědělství a zemědělskou výrobu (§ 4 odst. 1) nebo porušil povinnost stanovenou v § 4 odst. 3,
b) choval na ekofarmě jiná hospodářská zvířata1) než ta, která jsou stanovena pro ekologické zemědělství (§ 4 odst. 2),
c) na ekofarmě pěstoval či choval geneticky modifikované organismy18) nebo používal geneticky modifikované organismy a produkty18) z nich pocházející, s výjimkou léčiv7) a veterinárních přípravků8) [§ 10 odst. 2 a § 10 odst. 3 písm. a)],
d) použil materiály nebo postupy nepovolené pro zpracování bioproduktů nebo biopotravin [§ 10 odst. 3 písm. b)],
e) porušil povinnost stanovenou v § 11 odst. 1 písm. c), d) nebo e),
f) porušil povinnost stanovenou v § 12 odst. 1 nebo 2,
g) porušil povinnost stanovenou v § 13 nebo 14,
h) porušil povinnosti stanovené v § 17, 18, 19 nebo 21,
i) nevedl řádně evidenci stanovenou tímto zákonem (§ 27), nebo
j) nesplní povinnost stanovenou zvláštním opatřením (§ 34).
(2) Pokutu až do výše 10 000 Kč uloží ministerstvo ekologickému podnikateli, který
a) neoznačil bioprodukt, který slouží jako surovina k výrobě biopotravin podle § 23, nebo
b) v průběhu ochranné lhůty stanovené pro ekologické zemědělství při léčení vybraných zvířat antibiotiky označil jejich produkty podle § 23 nebo 24.
(3) Pokutu až do výše 20 000 Kč uloží ministerstvo výrobci biopotravin, který
a) neprokázal na výzvu kontrolního orgánu, že byliny a plody, které použil při výrobě biopotravin jako bioprodukty, byly sbírány či sklízeny ve volné přírodě podle požadavků tohoto zákona, nebo
b) porušil povinnosti stanovené v § 20 odst. 2 nebo § 21.
(4) Pokutu až do výše 70 000 Kč uloží ministerstvo výrobci biopotravin, který
a) nevedl řádně evidenci stanovenou tímto zákonem (§ 27), nebo
b) nesplní povinnost stanovenou zvláštním opatřením (§ 34).
(5) Pokutu až do výše 70 000 Kč uloží ministerstvo osobě, která uvádí do oběhu bioprodukty či biopotraviny, jestliže
a) porušila povinnost stanovenou v § 20 odst. 2, v § 21 odst. 1 nebo v § 25 odst. 2,
b) neodstranila označení bioprodukt nebo biopotravina, ačkoli dovozce nedoložil ekologický původ bioproduktu či biopotraviny (§ 26),
c) nevedla řádně evidenci stanovenou tímto zákonem (§ 27), nebo
d) nesplnila povinnost stanovenou zvláštním opatřením (§ 34).
(6) Pokutu až do výše 1 000 000 Kč uloží ministerstvo osobě, která použila označení podle § 23 nebo 24 pro produkt či potravinu3) nesplňující požadavky tohoto zákona a prováděcího právního předpisu nebo takový produkt či potravinu3) uvádí do oběhu.
(7) Pokutu až do výše 10 000 Kč uloží ministerstvo osobě, která
a) ztěžuje nebo maří výkon kontroly prováděné v souladu s tímto zákonem, nebo
b) neoznámila bez zbytečného odkladu zahájení výroby biopotravin nebo skutečnost, že uvádí do oběhu bioprodukty či biopotraviny.
(8) Při rozhodování o výši pokuty se přihlíží zejména k závažnosti protiprávního jednání, k následkům a okolnostem, za nichž k tomuto protiprávnímu jednání došlo.
(9) V případě opakovaného porušení povinností uloží ministerstvo pokutu až do výše dvojnásobku uvedených částek osobě, která se dopustila jednání podle předcházejících odstavců opětovně.
(10) Za opakované porušení se považuje takové porušení povinnosti, k němuž došlo v době do 1 roku ode dne nabytí právní moci předchozího rozhodnutí, jímž byla fyzické nebo právnické osobě uložena pokuta.
(11) Za porušení povinnosti se z hlediska odpovědnosti za správní delikty nepovažuje, pokud žadatel o registraci, ekologický podnikatel, výrobce biopotravin či osoba, která uvádí bioprodukty či biopotraviny do oběhu, splní povinnost, která mu byla uložena příslušným orgánem podle zvláštních právních předpisů.40)
(12) Pokutu lze uložit do 1 roku ode dne, kdy ministerstvo zjistilo porušení povinnosti, nejdéle však do 3 let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.
(13) Pokuta je splatná do 30 dnů ode dne, kdy rozhodnutí o jejím uložení nabylo právní moci.
(14) Pokutu vybírá ministerstvo a vymáhá ji příslušný územní finanční orgán41) podle zvláštního právního předpisu.42) Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu.
§ 34
(1) Ministerstvo může uložit osobě, která označuje produkty či potraviny3) v rozporu s tímto zákonem, zvláštní opatření k zabránění klamání spotřebitele o tom, že produkt pochází z ekologického zemědělství nebo že byla potravina3) vyrobena jako biopotravina podle tohoto zákona.
(2) Jako zvláštní opatření může ministerstvo zejména uložit
a) v případě zjištění označení v rozporu s tímto zákonem odstranění označení bioproduktu či biopotraviny (§ 23 nebo 24) z celé partie nebo výrobní dávky,
b) ekologickému podnikateli či výrobci biopotravin, v případě soustavného porušování ustanovení § 23 nebo 24, na určitou dobu zákaz označovat bioprodukty či biopotraviny podle tohoto zákona,
c) dovozci odstranit označení produktů nebo potravin,3) která jsou v rozporu s tímto zákonem (§ 26).
(3) Rozklad proti rozhodnutí o zvláštním opatření nemá odkladný účinek.