Zákon o hlavním městě Praze - HLAVA X - DOZOR

Předpis č. 131/2000 Sb.

Vyhlášené znění

131/2000 Sb. Zákon o hlavním městě Praze

HLAVA X

DOZOR

§ 106

(1) Výkon samostatné i přenesené působnosti hlavního města Prahy podléhá dozoru státu (dále jen "dozor"). Dozor nad výkonem působnosti hlavního města Prahy vykonávají v rámci své věcné příslušnosti příslušná ministerstva.

(2) Dozor je zaměřen výhradně na následné posuzování dodržování zákonnosti a je prováděn tak, aby nebyla omezována samostatná působnost a rozhodovací pravomoc orgánů hlavního města Prahy a nedocházelo k nezákonnému zásahu státu do jejich činnosti.

(3) Dozor se nevztahuje na rozhodnutí hlavního města Prahy vydaná ve správním řízení a na rozhodnutí vydaná v řízení o správě daní a poplatků.

§ 107

(1) Při dozoru nad výkonem samostatné působnosti hlavního města Prahy se zjišťuje soulad obecně závazných vyhlášek hlavního města, jakož i usnesení a rozhodnutí orgánů hlavního města Prahy se zákony a jinými právními předpisy.

(2) Při dozoru nad výkonem přenesené působnosti se zjišťuje soulad nařízení hlavního města Prahy se zákony a jinými právními předpisy a u ostatních usnesení a rozhodnutí orgánů hlavního města Prahy též jejich soulad s usneseními vlády, směrnicemi a instrukcemi ministerstev a jiných ústředních správních úřadů.

§ 108

(1) Ministerstvo pozastaví účinnost právního předpisu hlavního města Prahy, je-li v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem vydaným vládou nebo ústředním správním úřadem. Ministerstvo je povinno informovat hlavní město Prahu o tom, že zahájilo řízení o pozastavení účinnosti právního předpisu hlavního města Prahy. Hlavní město Praha má právo se k této záležitosti vyjádřit ve lhůtě stanovené ministerstvem, která nesmí být kratší než 30 dnů ode dne, kdy k tomu bylo ministerstvem vyzváno.

(2) Nezruší-li příslušný orgán hlavního města Prahy takový právní předpis hlavního města Prahy nebo neuvede-li jej do souladu se zákonem nebo jiným právním předpisem vydaným vládou nebo ústředním správním úřadem, podá ministr vnitra Ústavnímu soudu návrh na jeho zrušení.

(3) Rozhodnutí ministerstva o pozastavení výkonu právního předpisu hlavního města Prahy nabývá účinnosti dnem doručení jeho písemného vyhotovení Magistrátu. Toto rozhodnutí se neprodleně oznámí ve Sbírce.

§ 109

(1) Ministerstvo je oprávněno pozastavit výkon usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy v samostatné působnosti, které nemá povahu právního předpisu nebo je v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem vydaným vládou nebo ústředním správním úřadem. Rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy v samostatné působnosti nabývá účinnosti dnem doručení jeho písemného vyhotovení hlavnímu městu Praze. Včas podaný opravný prostředek proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.

(2) Nezjedná-li příslušný orgán hlavního města Prahy nápravu do 3 měsíců od pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy v samostatné působnosti, podá ministerstvo žalobu k Vrchnímu soudu v Praze na jeho zrušení. Vrchní soud v řízení o této žalobě postupuje přiměřeně podle zvláštního právního předpisu.23) Zjedná-li příslušný orgán hlavního města Prahy nápravu před rozhodnutím soudu, ministerstvo své rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy v samostatné působnosti zruší do 15 dnů od doručení usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy o zjednání nápravy příslušnému ministerstvu.

(3) Zamítne-li soud žalobu, ministerstvo své rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy v samostatné působnosti zruší do 15 dnů od nabytí právní moci rozsudku.

§ 110

(1) Příslušné ministerstvo pozastaví výkon usnesení nebo rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy v přenesené působnosti, je-li v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem vydaným vládou nebo ústředním správním úřadem nebo s usneseními vlády, směrnicemi ministerstev a jiných ústředních správních úřadů.

(2) Nezruší-li příslušný orgán hlavního města Prahy takové usnesení nebo rozhodnutí nebo neuvede-li je do souladu se zákonem nebo jiným právním předpisem vydaným vládou nebo ústředním správním úřadem nebo s usnesením vlády, směrnicí ministerstva nebo jiného ústředního správního úřadu ve lhůtě stanovené příslušným ministerstvem, která nesmí být kratší než 30 dnů, příslušné ministerstvo je svým rozhodnutím zruší.

(3) Rozhodnutí příslušného ministerstva o pozastavení výkonu takovéhoto usnesení nebo rozhodnutí, jakož i rozhodnutí o jeho zrušení nabývá účinnosti dnem doručení jeho písemného vyhotovení Magistrátu.

§ 111

(1) Rada hlavního města Prahy je oprávněna pozastavit výkon usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti, je-li v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem. Rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti nabývá účinnosti dnem doručení jeho písemného vyhotovení městské části. Včas podaný opravný prostředek proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.

(2) Nezjedná-li příslušný orgán městské části nápravu do 3 měsíců od pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti, podá rada hlavního města Prahy žalobu k Městskému soudu v Praze na jeho zrušení. Městský soud v řízení o této žalobě postupuje přiměřeně podle zvláštního právního předpisu.23) Zjedná-li příslušný orgán městské části nápravu před rozhodnutím soudu, rada hlavního města Prahy své rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti zruší do 15 dnů od doručení usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části o zjednání nápravy radě hlavního města Prahy.

(3) Zamítne-li soud žalobu, rada hlavního města Prahy své rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti zruší do 15 dnů od nabytí právní moci rozsudku soudu.

§ 112

(1) Magistrát pozastaví výkon usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v přenesené působnosti, je-li v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem nebo s usneseními vlády, směrnicemi ministerstev nebo jiných ústředních správních úřadů.

(2) Nezruší-li příslušný orgán městské části takové usnesení nebo rozhodnutí nebo neuvede-li je do souladu se zákonem nebo jiným právním předpisem nebo s usnesením vlády, směrnicí ministerstva nebo jiného ústředního správního úřadu ve lhůtě stanovené Magistrátem, která nesmí být kratší než 30 dnů, předloží Magistrát věc k rozhodnutí radě hlavního města Prahy.

(3) Rozhodnutí o pozastavení výkonu takovéhoto usnesení nebo rozhodnutí, jakož i rozhodnutí o jeho zrušení nabývá účinnosti dnem doručení jeho písemného vyhotovení úřadu městské části.

§ 113

Společná ustanovení k dozoru

Ustanovení § 109 až 112 se nevztahují na rozhodnutí hlavního města Prahy a městských částí vydaná ve správním řízení a na rozhodnutí vydaná v řízení o správě daní a poplatků.

§ 114

(1) Zaměstnanec příslušného ministerstva pověřený k provedení kontroly činnosti Magistrátu nebo zvláštního orgánu (dále jen "kontrolující") je povinen se prokázat písemným pověřením.

(2) Kontrolující je při provádění kontroly oprávněn

a) požadovat od příslušného orgánu hlavního města Prahy, aby ve stanovené lhůtě předložil podklady a poskytl úplné informace nezbytné k provedení kontroly,

b) zajistil v odůvodněných případech předložené podklady; jejich vzetí je povinen písemně potvrdit.

(3) Kontrolující je při provádění kontroly povinen

a) oznámit řediteli zahájení a ukončení kontroly a předložit pověření k jejímu provedení,

b) zjistit skutečný stav kontrolovaných činností a porovnat jej s příslušnými právními předpisy,

c) zabezpečit řádnou ochranu zajištěných podkladů a neprodleně je vrátit, pominou-li důvody jejich zajištění,

d) pořídit o výsledcích kontroly protokol.

§ 115

(1) V protokolu o kontrole se uvede zejména

a) označení kontrolního a kontrolovaného orgánu,

b) jména kontrolujících,

c) místo a čas provedení kontroly,

d) předmět kontroly,

e) všechna kontrolní zjištění včetně nedostatků a osob za ně zodpovědných,

f) návrh nápravných opatření k odstranění zjištěných nedostatků,

g) označení všech podkladů, o které se kontrolní zjištění opírá.

(2) Protokol o kontrole podepíší všichni, kteří se kontroly zúčastnili.

§ 116

(1) Kontrolující seznámí s obsahem protokolu o kontrole ředitele nebo jím pověřeného zástupce a osoby odpovědné za nedostatky. Řediteli nebo jím pověřenému zástupci předá kontrolující stejnopis protokolu o kontrole. Stejnopis části záznamu, ve kterém je vymezena osobní zodpovědnost, předá kontrolující odpovědným osobám a jejich nadřízenému. Pokud ředitel nebo jím pověřený zástupce nebo odpovědná osoba odmítne podepsat protokol o kontrole, vyznačí to kontrolující v tomto protokolu.

(2) Proti obsahu kontrolního zjištění uvedeného v protokolu o kontrole mohou ředitel nebo jím pověřený zástupce a odpovědné osoby podat písemné a zdůvodněné námitky do 15 dnů ode dne převzetí protokolu o kontrole.

(3) O námitkách rozhodne nadřízený kontrolujícího do 30 dnů od jejich doručení příslušnému ministerstvu.

(4) Při rozhodování podle odstavce 2 se nepostupuje podle správního řádu.

§ 117

(1) Jestliže při kontrole hlavní město Praha

a) nesplní povinnosti uložené podle § 114 odst. 2, uloží mu příslušné ministerstvo rozhodnutím vydaným ve správním řízení pokutu do 200 000 Kč,

b) neodstraní ve stanovené a poté ani v nově stanovené lhůtě zjištěné nedostatky, uloží mu příslušné ministerstvo rozhodnutím pokutu do výše 1 000 000 Kč.

(2) Pokuty uložené podle odstavce 1 jsou příjmem státního rozpočtu, při jejich vybírání a vymáhání se postupuje podle zvláštního právního předpisu.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).