ČÁST TŘETÍ
§ 16
(1) Ústav dozírá, zda podmínky stanovené zákonem a jeho prováděcími předpisy dodržují
a) výrobci, dovozci a dodavatelé, kteří krmiva, doplňkové látky a premixy vyrábějí, dovážejí, přepravují nebo uvádějí do oběhu,
b) osoby, které používají doplňkové látky a premixy.
(2) Ústav při zjištění nedostatků ve výrobě, jakosti, balení, označování, přepravě, uvádění do oběhu a při užití krmiv, doplňkových látek a premixů stanoví lhůtu k jejich odstranění.
(3) Zaměstnanci ústavu pověření výkonem odborného dozoru jsou oprávněni vstupovat po ohlášení do prostorů, kde se krmiva, doplňkové látky a premixy vyrábějí, přepravují, uvádějí do oběhu nebo používají, a vyžadovat od výrobců, dovozců a dodavatelů, kteří je vyrábějí, přepravují a uvádějí do oběhu, a od podnikatelů, kteří krmiva, doplňkové látky a premixy používají, potřebné doklady, informace a nezbytnou součinnost k nerušenému a rychlému výkonu dozoru včetně odběru vzorků.
(4) Výrobci, dovozci a dodavatelé, kteří krmiva, doplňkové látky a premixy vyrábějí, přepravují a uvádějí do oběhu, a podnikatelé, kteří je používají, jsou povinni umožnit pracovníkům ústavu po ohlášení vstup do prostorů, kde se krmiva, doplňkové látky a premixy vyrábějí, přepravují, uvádějí do oběhu a používají, a poskytnout potřebné doklady, informace a nezbytnou součinnost k nerušenému a rychlému výkonu dozoru včetně odběru vzorků.
(5) Ústav je povinen uchovávat vzorky krmiv, doplňkových látek a premixů určených k laboratornímu zkoušení kromě vzorků podléhajících zkáze po dobu šesti měsíců ode dne doručení vzorku do laboratoře.
(6) Odborný dozor vykonává ústav na vlastní náklady.
§ 17
(1) Vzorkování a laboratorní zkoušení jakosti krmiv, doplňkových látek a premixů provádí ústav v rámci odborného dozoru nebo na vyžádání; to platí i pro přezkoušení podle § 3 odst. 3 tohoto zákona.
(2) Ústav může pověřit k provádění některých zkoušek osoby, kterým na jejich žádost udělí pověření (dále jen "provozovatel laboratoře").
(3) Žádost o udělení pověření musí obsahovat
a) jméno provozovatele laboratoře, místo výkonu činnosti a bydliště, jde-li o osobu fyzickou, nebo obchodní jméno a sídlo, jde-li o osobu právnickou,
b) údaje o přístrojovém vybavení,
c) údaje o vzdělání pracovníků,
d) rozsah činností, o jejichž povolení se žádá.
(4) Ústav udělí pověření podle předchozího odstavce, jestliže
a) laboratorní vybavení odpovídá předpokládanému rozsahu a druhu činnosti, o niž se žádá,
b) laboratorní zkoušky budou provádět osoby minimálně se středoškolským vzděláním chemického nebo biologického zaměření,
c) výsledky laboratorních zkoušek po ověřovací zkoušce byly shledány v rozmezí tolerancí stanovených pro tyto zkoušky.
(5) Ústav může pověření změnit nebo odejmout, jestliže se změnily nebo pominuly podmínky, za nichž bylo pověření uděleno. Na písemnou žádost provozovatele laboratoře ústav pověření zruší.
(6) Ústav a provozovatelé laboratoří jsou povinni k zajištění objektivity a srovnatelnosti výsledků kontroly postupovat podle požadavků na odběr vzorků a používat metody laboratorního zkoušení, které stanoví ministerstvo vyhláškou.
§ 18
(1) Ústav může uložit výrobcům, dovozcům, dodavatelům a podnikatelům,4) kteří krmiva, doplňkové látky a premixy používají, zvláštní opatření z hlediska ochrany zdraví lidí, zvířat a životního prostředí.
(2) U znehodnocených krmiv, doplňkových látek a premixů nařídí ústav zvláštním opatřením jejich likvidaci a současně určí způsob likvidace.
(3) U podmíněně použitelných krmiv, doplňkových látek a premixů stanoví ústav zvláštním opatřením náhradní použití a určí jeho podmínky.
(4) Odvolání proti rozhodnutí o zvláštním opatření nemá odkladný účinek.
§ 19
(1) Pokutu až do výše 250 000 Kč uloží ústav výrobci nebo dovozci nebo dodavateli, který
a) vyrábí nebo obchoduje s krmivy, doplňkovými látkami a premixy opatřenými údaji, které jsou klamavé, nepravdivé nebo které neodpovídají požadavkům stanoveným tímto zákonem,
b) vyrábí nebo doveze krmiva, doplňkové látky nebo premixy, které nebyly povoleny nebo nesplňují požadavky stanovené tímto zákonem.
(2) Pokutu až do výše 250 000 Kč uloží ústav podnikateli, který krmiva, doplňkové látky a premixy používá a nedodržuje podmínky pro jejich užití stanovené tímto zákonem a ohrozí tím zdraví zvířat nebo lidí.
(3) Pokutu až do výše 750 000 Kč uloží ústav podnikateli, který není registrován podle tohoto zákona a vyrábí nebo dováží krmiva, doplňkové látky a premixy, jejichž výroba nebo dovoz podléhá tomuto zákonu.
(4) Pokutu až do výše 100 000 Kč uloží ústav výrobci nebo dovozci nebo dodavateli, který poruší jinou povinnost stanovenou tímto zákonem, než je stanovena v odstavcích 1, 2 a 3.
(5) Pokutu až do výše 50 000 Kč uloží ústav každému, kdo bez registrace podle tohoto zákona vyrábí nebo dováží krmiva, doplňkové látky a premixy určené k uvádění do oběhu nebo kdo krmiva, doplňkové látky a premixy používá v rozporu s ustanoveními tohoto zákona.
(6) Pokutu až do výše 500 000 Kč uloží ústav výrobci nebo dovozci nebo dodavateli, který nesplní povinnost uloženou zvláštním opatřením nebo poruší povinnost uvedenou v předchozích odstavcích opětovně.
(7) Opětovným porušením povinnosti se rozumí porušení povinnosti, jehož se výrobce nebo dovozce nebo dodavatel, který vyrábí, uvádí do oběhu a dováží krmiva, doplňkové látky a premixy, dopustí v době do jednoho roku od právní moci rozhodnutí, kterým mu byla uložena pokuta za předchozí porušení povinnosti podle tohoto zákona.
(8) Při stanovení pokuty se přihlédne k závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání. Pokutu lze výrobci, dovozci nebo dodavateli, který krmiva, doplňkové látky a premixy vyrábí, dováží a obchoduje s nimi, uložit do jednoho roku ode dne, kdy ústav zjistil porušení povinnosti, nejdéle však do tří let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.
(9) Pokuty ukládá a vybírá ústav. Výnos pokut je příjmem státního rozpočtu České republiky. Pokuty vymáhá územní finanční orgán11) podle zvláštních předpisů.12)