HLAVA I
§ 1
Tento zákon upravuje provádění místního referenda
a) v obci, není-li územně členěným statutárním městem, v městské části nebo v městském obvodu územně členěného statutárního města a v městské části hlavního města Prahy (dále jen "obec"),
b) na území hlavního města Prahy a na území územně členěného statutárního města (dále jen "statutární město"),
c) na území části obce, která není městskou částí nebo městským obvodem, stanoví-li tak zvláštní zákon.1)
§ 2
Právo hlasovat v místním referendu má každá osoba, která má právo volit do zastupitelstva obce2) (dále jen "oprávněná osoba").
§ 3
Místní referendum se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého hlasovacího práva.
§ 4
Překážkami ve výkonu práva hlasovat v místním referendu jsou
a) omezení osobní svobody stanovené na základě zákona z důvodu vazby nebo výkonu trestu odnětí svobody,
b) zbavení způsobilosti k právním úkonům,3)
c) omezení osobní svobody stanovené na základě zákona z důvodu ochrany zdraví lidu,4) nebo
d) výkon vojenské činné služby,5) neumožňuje-li účast v místním referendu plnění povinností z této služby vyplývajících.
§ 5
(1) Hlasování v místním referendu se koná v jednom dni. Koná-li se hlasování v místním referendu současně s volbami do zastupitelstev obcí, do zastupitelstev krajů, do některé z komor Parlamentu České republiky nebo do Evropského parlamentu, koná se ve stejnou dobu, která je stanovena pro konání voleb.
(2) Na území, na kterém se má místní referendum konat, se po dobu trvání nouzového stavu, stavu ohrožení státu6) nebo válečného stavu (dále jen "krizový stav")
a) běh lhůt podle tohoto zákona přerušuje,
b) místní referendum nekoná; den konání místního referenda stanoví zastupitelstvo obce, zastupitelstvo města, zastupitelstvo městské části nebo zastupitelstvo městského obvodu (dále jen "zastupitelstvo obce") nebo zastupitelstvo statutárního města a zastupitelstvo hlavního města Prahy (dále jen "zastupitelstvo statutárního města") tak, aby se konalo nejpozději do 90 dnů po ukončení krizového stavu.