HLAVA III
§ 17
(1) Zřizuje se Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva jako správní úřad s celostátní působností se sídlem v Praze, který je podřízen ministerstvu.
(2) V čele Úřadu je předseda, kterého jmenuje a odvolává ministr průmyslu a obchodu. Organizaci Úřadu upravuje statut Úřadu, který schvaluje ministerstvo.
(3) Úřad
a) provádí ověřování stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva a pyrotechnických předmětů,
b) vydává certifikáty podle tohoto zákona, rozhoduje o odejmutí nebo o odmítnutí vydání certifikátu,
c) zajišťuje označování stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva a pyrotechnických předmětů zkušebními značkami,
d) provádí další odborné činnosti související se zkoušením střelných zbraní, střeliva, pyrotechnických předmětů, výbušných předmětů a pomůcek pro jejich používání a zkouší balisticky odolné materiály a konstrukce a vydává o tom nálezy.
(4) Úřad dále
a) kontroluje plnění povinností uložených tímto zákonem,
b) ukládá pokuty za porušení povinností uložených tímto zákonem,
c) rozhoduje o zákazu dalšího nakládání se stanovenými střelnými zbraněmi, stanoveným střelivem nebo pyrotechnickými předměty, jestliže nesplňují podmínky uvedení na trh podle tohoto zákona nebo stanovené technické požadavky, podle kterých bylo provedeno ověření, a bezprostředně ohrožují bezpečnost,
d) rozhoduje o stažení stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva nebo pyrotechnických předmětů z trhu z důvodu technické vady, pokud zjistí prokazatelné ohrožení zdraví nebo bezpečnosti jejich uživatelů,
e) plní informační povinnosti vyplývající z mezinárodní smlouvy, kterou je Česká republika vázána,4)
f) vybírá správní poplatky a úplatu (§ 15),
g) před ověřováním každé stanovené střelné zbraně, která je předložena k ověřování po opravě nebo úpravě, posuzuje technologický postup opravy nebo úpravy podle § 16 odst. 5.
(5) Úřad vede evidenci střelných zbraní, střeliva a výbušnin včetně potřebných pomůcek, které používá k provádění ověřování a k odborným službám.
(6) Zaměstnanci Úřadu, kteří provádějí ověřování nebo kontrolní činnost podle tohoto zákona, jsou povinni zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dověděli v souvislosti s prováděním ověřování stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva nebo pyrotechnických předmětů anebo při provádění kontroly podle tohoto zákona, a to i když přestali být zaměstnanci Úřadu.
§ 18
(1) Každý, kdo předkládá Úřadu stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo a pyrotechnické předměty k ověřování, (dále jen "předkladatel") je povinen v písemné žádosti o ověření uvést
a) identifikační údaje o své osobě,
b) typ výrobku včetně odvozených variant s údaji
1. druh, značka, model a ráže pro střelné zbraně,
2. druh, značka a ráže pro střelivo,
3. druh a typové číslo pro pyrotechnický předmět,
c) v případě dovozu název a sídlo výrobce,
d) druh požadované činnosti podle § 6 odst. 1, § 7 a 8, § 10 a 11, § 13 nebo § 14.
(2) K žádosti předkladatel přikládá stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo, včetně spotřebitelského obalu, nebo pyrotechnické předměty označené údaji, jejichž rozsah a podrobnosti stanoví ministerstvo vyhláškou. Počet kusů střeliva nebo pyrotechnických předmětů ve vzorku předkládaném k ověřování stanoví ministerstvo vyhláškou.
(3) K žádosti přiloží též
a) technickou a průvodní dokumentaci v rozsahu stanoveném vyhláškou ministerstva,
b) doklady, které potvrzují správnost údajů uvedených v žádosti.
(4) Za poškození nebo zničení střelné zbraně, kterou Úřad převzal k provedení ověřování, odpovídá Úřad. Úřad se odpovědnosti zprostí, prokáže-li se, že ke škodě na zbrani došlo v souvislosti s vadou, kterou měla zbraň v době předložení. Při náhradě škody se postupuje podle zvláštního právního předpisu.20) Vzorky střeliva a pyrotechnických předmětů se nevracejí.
(5) Výrobce nebo dovozce je povinen na vyžádání Úřadu poskytnout další vzorky stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva nebo pyrotechnických předmětů, jsou-li potřebné pro jejich ověřování.
§ 19
(1) Stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo a pyrotechnické předměty, které splňují stanovené technické požadavky a byly Úřadem ověřeny, se označují zkušebními značkami, jejichž grafickou podobu, provedení a umístění stanoví ministerstvo vyhláškou.
(2) Na stanovenou střelnou zbraň, která nesplňuje stanovené technické požadavky při kusovém ověřování, Úřad vyrazí svou identifikační značku. Na stanovenou střelnou zbraň, která nesplňuje stanovené technické požadavky při opakovaném kusovém ověřování, Úřad vyrazí přes dříve udělené zkušební značky nebo vedle nich písmeno "X". Identifikační značka a písmeno "X" předkladatele neopravňuje k používání a uvedení na trh takto označené stanovené střelné zbraně.
(3) Na žádost předkladatele, který předložil k ověřování stanovenou střelnou zbraň, bude tato zbraň Úřadem označena tak, aby nedošlo k narušení její historické či jiné hodnoty. Úřad provede označení na vhodném místě vzhledem k typu stanovené střelné zbraně.
§ 20
(1) Kontrolu povinností provádí Úřad podle zvláštního právního předpisu,21) nestanoví-li tento zákon jinak.
(2) Při provádění kontroly se pověření zaměstnanci Úřadu prokazují zvláštními průkazy. Vzor průkazu upraví ministerstvo vyhláškou.
(3) Pověření zaměstnanci Úřadu jsou oprávněni odebírat ke kontrole za náhradu vzorky střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů k posouzení souladu těchto výrobků s požadavky zákona a prováděcích předpisů; za odebrané vzorky se kontrolované osobě poskytne náhrada ve výši ceny, za kterou se výrobek v okamžiku odebrání vzorku nabízí; náhrada se neposkytne, pokud se jí kontrolovaná osoba vzdá nebo když je vzorek vrácen v nepoškozeném stavu.
(4) Pověření pracovníci Úřadu kontrolují,
a) zda stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo a pyrotechnické předměty jsou uváděny na trh označené a zda splňují stanovené technické požadavky,
b) zda ten, kdo uvádí na trh použité střelné zbraně, je předložil k ověření před jejich uvedením na trh,
c) zda ten, kdo dovezl pyrotechnické předměty, je předložil k ověřování do 30 dnů po vstupu tohoto zboží do tuzemska,
d) zda ten, kdo opravuje zbraně, dodržuje při opravách a úpravách stanovené technologické postupy a zda zbraně po opravě či úpravě odpovídají stanoveným technickým požadavkům,
e) zda technická a průvodní dokumentace splňuje veškeré náležitosti stanovené zákonem.
(5) Kontrolované osoby jsou povinny ve lhůtě stanovené rozhodnutím odstranit zjištěné nedostatky nebo provést neodkladně nezbytná opatření k jejich odstranění a podat o nich a o jejich výsledcích v této lhůtě písemně zprávu Úřadu.
§ 21
(1) Na řízení podle tohoto zákona se vztahují obecné předpisy o správním řízení,22) jestliže tento zákon nestanoví jinak.
(2) Jestliže Úřad při ověřování zjistí, že stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo nebo pyrotechnické předměty splňují stanovené technické požadavky, vydá namísto správního rozhodnutí certifikát nebo označí výrobek zkušební značkou.
(3) Pokud Úřad na základě ověřování odmítne vydat certifikát nebo odmítne označit výrobek zkušební značkou nebo odejme certifikát, vydá o tom rozhodnutí.
(4) Odvolání proti rozhodnutí vydanému podle tohoto zákona nemá, s výjimkou řízení o ukládání pokut, odkladný účinek.
§ 22
(1) Úřad uloží pokutu právnické nebo fyzické osobě, která je podnikatelem v oboru stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva nebo pyrotechnických předmětů,
a) až do výše 200 000 Kč, jestliže zjistí, že nebyl dodržen stanovený termín pro předložení stanovené střelné zbraně, stanoveného střeliva a pyrotechnických předmětů k ověřování,
b) až do výše 500 000 Kč, jestliže byl odmítnut přístup zaměstnancům Úřadu za účelem provedení kontroly nebo nebyly předloženy požadované dokumenty nebo údaje ke kontrole nebo nebyly předloženy požadované vzorky,
c) až do výše 1 000 000 Kč,
1. jestliže byly uvedeny na trh neověřené stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo nebo pyrotechnické předměty,
2. jestliže byly uvedeny na trh ověřené stanovené střelné zbraně nebo stanovené střelivo nebo pyrotechnické předměty bez zkušební značky,
3. jestliže byly neoprávněně použity zkušební značky,
4. jestliže byly uvedeny na trh stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo nebo pyrotechnické předměty, které nesplňují stanovené technické požadavky,
5. jestliže nebyly splněny povinnosti uložené rozhodnutím podle § 17 odst. 4 písm. c) a d).
(2) Při ukládání pokut se přihlíží zejména k závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání.
(3) Řízení o uložení pokuty lze zahájit do 1 roku ode dne, kdy se Úřad o porušení povinnosti podle odstavce 1 dozvěděl, nejpozději však do 2 let ode dne, kdy k porušení došlo. Pokutu nelze uložit, uplynuly-li od porušení povinnosti 3 roky.
(4) Výnosy pokut jsou příjmem státního rozpočtu. Pokuty vybírají a vymáhají územní finanční orgány.23)
§ 23
(1) Ověřování započatá před účinností tohoto zákona se dokončí podle dosavadních předpisů.
(2) Platnost certifikátů týkajících se stanovených střelných zbraní, stanoveného střeliva nebo pyrotechnických předmětů vydaných podle dosavadních předpisů skončí uplynutím doby, na kterou byly vydány.
(3) Stanovené střelné zbraně, stanovené střelivo nebo pyrotechnické předměty označené zkušebními značkami podle dosavadních předpisů se považují za ověřené podle tohoto zákona.
§ 24
Ministerstvo vydá vyhlášku k provedení § 6 odst. 1, § 10 odst. 1 písm. b), § 13 písm. b), § 15, § 16 odst. 1 písm. d), § 16 odst. 2 písm. b), § 18 odst. 2 a 3, § 19 odst. 1 a § 20 odst. 2.