HLAVA II
Díl 1
§ 30
(1) Ke jmenování do služby musí fyzická osoba splňovat předpoklady uvedené v § 17 odst. 1, úspěšně vykonat úřednickou zkoušku a být způsobilá seznamovat se s utajovanými skutečnostmi v souladu s právními předpisy o utajovaných skutečnostech,18) je-li tento předpoklad pro služební místo požadován. Do služby nelze jmenovat fyzickou osobu podle věty první, u které nelze prokazatelně předpokládat, že bude ve službě dodržovat demokratické zásady ústavního pořádku České republiky a řádně vykonávat službu.
(2) Předpoklady uvedené v § 17 odst. 1 písm. a) až d), f) a g) musí fyzická osoba jmenovaná do služby splňovat po celou dobu služby; tato osoba je povinna služebnímu úřadu bez zbytečného odkladu oznámit, že tyto předpoklady nesplňuje.
(3) Soud, který v prvním stupni rozhodl o odsouzení státního zaměstnance pro trestný čin nebo o zbavení nebo omezení jeho způsobilosti k právním úkonům, vyrozumí o svém rozhodnutí bez zbytečného průtahu služební úřad, ve kterém je státní zaměstnanec jmenován do služby.
Díl 2
§ 31
(1) Jmenovat fyzickou osobu na služební místo do služby v oboru služby je možné jen tehdy, bylo-li toto místo podle schválené systemizace vytvořeno a je-li volné. Volným služebním místem se rozumí místo, které se trvale uvolnilo, nebo místo nově vytvořené.
(2) Na volné služební místo se koná výběrové řízení; to neplatí, postupuje-li se podle § 52, nebo jedná-li se o služební místo zařazené ve stejné platové třídě, jako bylo služební místo, z něhož byl státní zaměstnanec zařazen mimo službu. Na obsazení služebního místa zařazeného do vyšší platové třídy, než bylo služební místo, z něhož byl státní zaměstnanec zařazen mimo službu, se však výběrové řízení vztahuje. Na výběrové řízení se přiměřeně použije § 18 odst. 2 a § 19.
(3) V prvním kole se mohou výběrového řízení zúčastnit jen státní zaměstnanci zařazení v nižší platové třídě a vykonávající stejný obor služby, který se týká volného služebního místa, a státní zaměstnanci zařazení ve služebním úřadu mimo službu, jakož i fyzické osoby, které složily úřednickou zkoušku pro obor služby, v němž má být služební místo obsazeno.
(4) Obsadí-li se volné služební místo státním zaměstnancem postupem podle odstavce 3, může být fyzická osoba, která ukončila přípravu na službu, jmenována na služební místo, které se jmenováním státního zaměstnance uvolnilo.
(5) Nepodaří-li se obsadit volné služební místo ani postupem podle odstavců 3 a 4, vyhlásí se na volné služební místo druhé kolo výběrového řízení; tohoto řízení se mohou zúčastnit státní zaměstnanci z jiných služebních úřadů, i když nevykonávají stejný obor služby, který se týká volného služebního místa, a fyzické osoby, které vykonaly úřednickou zkoušku.
(6) Nepodaří-li se obsadit volné služební místo postupem podle odstavce 5, vyhlásí se na volné služební místo třetí kolo výběrového řízení; tohoto řízení se mohou zúčastnit státní zaměstnanci ze služebního úřadu, v němž je volné služební místo, a státní zaměstnanci z jiných služebních úřadů, i když nevykonávají stejný obor služby, který se týká volného služebního místa, jakož i fyzické osoby, které jako zaměstnanci krajů nebo obcí v pracovním poměru vykonávaly státní správu alespoň po dobu 3 let předcházejících výběrovému řízení a jejich odborná způsobilost byla ověřena zkouškou zvláštní odborné způsobilosti podle zvláštního právního předpisu.22)
(7) Jmenování do služby provádí příslušný služební orgán rozhodnutím.
§ 32
(1) Rozhodnutí o jmenování obsahuje
a) jméno, příjmení a akademický titul,
b) datum a místo narození,
c) rodné číslo,
d) evidenční číslo státního zaměstnance,
e) služební označení státního zaměstnance,
f) druh služby,
g) obor služby,
h) dobu trvání služby na dobu určitou,
i) služební úřad, v němž státní zaměstnanec bude vykonávat službu,
j) služební místo a platové zařazení,
k) délku kratší doby výkonu služby, jestliže byla povolena.
(2) Nástup služby nesmí předcházet složení služebního slibu. Den složení služebního slibu je dnem nástupu služby.
§ 33
Služební poměr na základě jmenování vzniká dnem, ve kterém je složen služební slib.
§ 34
(1) Jmenovaná fyzická osoba složí služební slib.
(2) Služební slib zní: "Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby se budu řídit ústavními zákony, dalšími zákony, právními předpisy České republiky, mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, a služebními předpisy a v souladu s nimi příkazy představených. Své povinnosti budu vykonávat řádně, nestranně, svědomitě a nebudu zneužívat postavení státního zaměstnance."
(3) Služební slib je složen, jestliže po přečtení slibu prohlásí jmenovaná fyzická osoba "Tak slibuji" a podepíše se na záznamu o složení služebního slibu. V písemném záznamu o složení služebního slibu musí být uvedeno datum a místo složení služebního slibu.
(4) Služební slib se skládá před služebním orgánem.
(5) Služební slib se skládá bez zbytečného odkladu po doručení rozhodnutí o jmenování do služby (§ 32 odst. 1).
(6) Odmítnutí složit služební slib nebo složení služebního slibu s výhradou má za následek, že služební poměr nevznikne.
Díl 3
§ 35
(1) Překážkami, které vylučují jmenování do služby nebo pozastavují výkon služby, jsou případy, kdy fyzická osoba
a) je justičním čekatelem nebo právním čekatelem,
b) je poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu nebo senátorem Senátu Parlamentu,
c) je prezidentem republiky,
d) je členem vlády,
e) je soudcem Ústavního soudu,
f) je asistentem soudce Ústavního soudu,
g) je ředitelem Bezpečnostní informační služby,
h) je členem voleného orgánu územního samosprávného celku,
i) je prezidentem nebo viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu,
j) je guvernérem, viceguvernérem nebo členem bankovní rady České národní banky,
k) je na vojenském cvičení nebo v mimořádné službě, vykonává civilní službu místo vojenského cvičení,
l) je předsedou nebo inspektorem Úřadu pro ochranu osobních údajů,
m) je vedoucím Úřadu vlády,
n) je Veřejným ochráncem práv nebo zástupcem Veřejného ochránce práv,
o) je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nebo
p) vykonává činnosti uvedené v § 2 odst. 3.
(2) Překážkami, které vylučují jmenování do služby, nebo které zakládají důvod skončení služebního poměru, jestliže je služba již vykonávána, jsou případy, kdy fyzická osoba je
a) soudcem,
b) státním zástupcem,
c) vojákem z povolání,
d) příslušníkem Policie České republiky,
e) příslušníkem Hasičského záchranného sboru České republiky,
f) příslušníkem Bezpečnostní informační služby,
g) příslušníkem Vězeňské služby České republiky,
h) příslušníkem celní správy,
i) vyšším soudním úředníkem, nebo
j) členem nebo kontrolorem Nejvyššího kontrolního úřadu.
(3) Fyzická osoba je povinna služebnímu úřadu bez zbytečného odkladu oznámit vznik překážek podle odstavců 1 a 2.