Zákon o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů - Oddíl druhý - Volby do Poslanecké sněmovny

Předpis č. 247/1995 Sb.

Vyhlášené znění

247/1995 Sb. Zákon o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů

Oddíl druhý

Volby do Poslanecké sněmovny

§ 24

Poslanecká sněmovna má 200 poslanců, kteří jsou voleni na dobu čtyř let.8)

§ 25

Poslancem Poslanecké sněmovny může být zvolen každý volič, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 21 let a není u něho ve dnech voleb překážka ve výkonu volebního práva s výjimkou překážky podle § 2 písm. a).

§ 26

Volby do Poslanecké sněmovny se konají podle zásady poměrného zastoupení ve volebních krajích na území České republiky.

§ 27

Volební kraje

Volební kraje tvoří území krajů a území hlavního města Prahy podle stavu v den vyhlášení voleb.

§ 28

Krajská volební komise

(1) Do krajské volební komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb každá politická strana nebo koalice, která podává kandidátní listinu v tomto volebním kraji, nejvíce dva členy a dva náhradníky.

(2) První zasedání krajské volební komise svolá ministr vnitra tak, aby se uskutečnilo nejpozději do tří dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1.

(3) Krajská volební komise:

a) dozírá na dodržování zákonů a jiných právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup okresních volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím; rozhodnutí krajské volební komise je pro tyto volební komise závazné,

c) projednává a registruje kandidátní listiny ve volebním kraji,

d) zjišťuje výsledky voleb ve volebním kraji,

e) předá spisy o volbách do úschovy Ministerstvu vnitra,

f) plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných právních předpisů, popřípadě úkoly, kterými ji pověří Ústřední volební komise.

§ 29

Okresní volební komise

(1) Do okresní volební komise může delegovat nejpozději do 30 dnů přede dnem voleb každá politická strana nebo koalice, jejíž kandidátní listina byla zaregistrována ve volebním kraji, jednoho člena a jednoho náhradníka. První zasedání okresní volební komise svolává přednosta okresního úřadu a v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni primátoři těchto měst tak, aby se uskutečnilo nejpozději do tří dnů po uplynutí lhůty uvedené v první větě.

(2) Okresní volební komise:

a) dozírá na dodržování zákonů a jiných právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup okrskových volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím; rozhodnutí okresní volební komise je pro tyto volební komise závazné,

c) dohlíží na zpracování výsledků hlasování za volební okrsky,

d) vzniknou-li pochybnosti, má právo vyžádat si od okrskové volební komise vysvětlivky a jiné informace; zjevné chyby opraví po dohodě s okrskovou volební komisí sama, jinak požádá okrskovou volební komisi, aby se znovu sešla a zjištěné nedostatky odstranila,

e) odevzdává zpracované výsledky hlasování za volební okrsky v rámci své působnosti krajské volební komisi,

f) plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných právních předpisů, popřípadě úkoly, kterými ji pověří krajská volební komise.

§ 30

Voličské průkazy

(1) Voliči, který nebude moci volit ve volebním okrsku, v jehož stálém seznamu je zapsán, vydá obecní úřad na jeho žádost voličský průkaz a poznamená tuto skutečnost do stálého seznamu a do výpisu ze stálého seznamu pro okrskovou volební komisi.

(2) Voličský průkaz opravňuje k zápisu do zvláštního seznamu (§ 6) v jiném volebním okrsku pro volbu do Poslanecké sněmovny nebo v den voleb do výpisu ze zvláštního seznamu.

§ 31

Kandidátní listina

(1) Kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny mohou podávat politické strany, kterým není pozastavena činnost,9) nebo koalice, a to pouze prostřednictvím zmocněnce nejpozději do 60 dnů přede dnem voleb ve dvojím stejnopise zapisovateli krajské volební komise.

(2) Kandidátní listina obsahuje:

a) název politické strany nebo koalice,

b) jména a příjmení kandidátů, jejich rodná čísla, data narození, jejich povolání a obec jejich trvalého pobytu,

c) pořadí na kandidátní listině označené arabskými číslicemi.

(3) Na kandidátní listině politická strana nebo koalice u jednotlivých kandidátů, kromě údajů uvedených v odstavci 2, též vyznačí jejich příslušnost k určité politické straně nebo skutečnost, že kandidát není členem žádné politické strany. Po uplynutí 60. dne přede dnem voleb nelze již doplňovat do kandidátní listiny další kandidáty ani vzájemně měnit jejich pořadí.

(4) V příloze ke kandidátní listině politická strana nebo koalice určí svého zmocněnce a jeho dva náhradníky a uvede jejich jména, příjmení a přesné adresy. Zmocněncem ani jeho náhradníkem nemůže být kandidát. Úkony svého zmocněnce ve volebních věcech je politická strana nebo koalice vázána. Nastoupení náhradníka místo zmocněnce oznámí politická strana nebo koalice krajské volební komisi.

(5) Zjistí-li zapisovatel krajské volební komise, že předložené kandidátní listiny a přílohy k nim nesplňují předepsané náležitosti podle odstavců 2, 3, 4 a 7, upozorní na to zmocněnce politické strany nebo koalice. Až do uplynutí lhůty podle odstavce 1 může zmocněnec nedostatky odstranit. Podání kandidátní listiny zapisovatel zmocněnci politické strany nebo koalice potvrdí.

(6) Nejvyšší počty kandidátů, které může politická strana nebo koalice v rámci volebního kraje uvést na kandidátní listině, stanoví příloha č. 2, která je nedílnou součástí tohoto zákona.

(7) Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že nedal souhlas s tím, aby byl uveden na jiné kandidátní listině a že mu nejsou známy překážky jeho volitelnosti.

(8) Kandiduje-li politická strana jako součást koalice, nemůže již kandidovat samostatně. Koalice musí být složena ze stejných politických stran ve všech volebních krajích.

§ 32

Projednání kandidátních listin krajskou volební komisí

(1) Krajská volební komise přezkoumá předložené kandidátní listiny do 55 dnů přede dnem voleb.

(2) Krajská volební komise škrtne kandidáty:

a) u nichž není připojeno prohlášení kandidáta podle § 31 odst. 7,

b) kteří jsou uvedeni na kandidátních listinách více politických stran nebo jejich koalic, a to na té kandidátní listině, ke které není přiloženo prohlášení podle § 31 odst. 7; podepsal-li kandidát prohlášení k více kandidátním listinám, škrtne jej na všech kandidátních listinách,

c) kteří jsou kandidováni nad nejvýše stanovený počet podle § 31 odst. 6,

d) kteří nesplnili podmínky volitelnosti (§ 25),

e) u nichž nejsou uvedeny všechny údaje podle § 31 odst. 2 písm. b).

(3) Krajská volební komise kandidátní listinu odmítne, jestliže tato listina není podána v souladu s § 31 odst. 1 nebo listina neobsahuje náležitosti podle § 31 odst. 2, 3 a 4 a nápravy nelze dosáhnout postupem podle odstavce 2 písm. e) anebo neobsahuje přílohu podle § 31 odst. 4. Proti rozhodnutí o odmítnutí kandidátní listiny může politická strana nebo koalice podat do 24 hodin po jeho doručení odvolání Ústřední volební komisi, jejíž rozhodnutí je pro krajskou volební komisi závazné.

(4) Po projednání kandidátní listiny zašle předseda krajské volební komise neprodleně jeden stejnopis kandidátní listiny s prohlášením kandidátů o souhlasu s kandidaturou a se zápisem o výsledku projednání kandidátní listiny Ústřední volební komisi. O výsledku projednání podá zprávu všem politickým stranám a koalicím, které ve volebním kraji předložily kandidátní listinu.

§ 33

Projednání kandidátních listin Ústřední volební komisí

(1) Ústřední volební komise projedná kandidátní listiny do 50 dnů přede dnem voleb.

(2) Je-li některý z kandidátů na několika různých kandidátních listinách, škrtne jej Ústřední volební komise na té kandidátní listině, ke které není přiloženo prohlášení podle § 31 odst. 7; podepsal-li kandidát prohlášení k více kandidátním listinám, škrtne jej na všech kandidátních listinách.

(3) Jsou-li kandidátní listiny, podané pravděpodobně stejnou politickou stranou nebo koalicí, označeny v různých volebních krajích odchylně, vyzve předseda její zástupce, aby nejpozději do konce zasedání Ústřední volební komise oznámili jednotné označení politické strany, popřípadě koalice pro všechny volební kraje. Neučiní-li tak, rozhodne o označení Ústřední volební komise.

(4) Pokud Ústřední volební komise zjistí v kandidátní listině nedostatky náležitostí podle § 31 odst. 1, 2, 3 nebo 4, postupuje s výjimkou poslední věty podle § 32 odst. 3. Ústřední volební komise odmítne kandidátní listiny ve všech volebních krajích, pokud byly podány v rozporu s § 31 odst. 8, a kandidátní listiny, na kterých po škrtnutí podle odstavce 2 nezbyl žádný kandidát.

(5) Ústřední volební komise určí losem číslo, kterým budou pro volby do Poslanecké sněmovny jednotně označeny kandidátní listiny každé politické strany a koalice, která předložila kandidátní listinu.

(6) Předseda Ústřední volební komise zašle neprodleně zápis o výsledku jednání krajským volebním komisím a kandidujícím politickým stranám a koalicím. Výsledek losování vyhlásí tak, aby vešel v obecnou známost.

§ 34

Registrace kandidátních listin

(1) Po obdržení zápisu o výsledku projednání kandidátních listin z volebního kraje Ústřední volební komisí zaregistruje krajská volební komise nejpozději do 45 dnů přede dnem voleb kandidátní listiny a oznámí to písemně politickým stranám a koalicím. V případě, že k registraci dojde na základě rozhodnutí Ústřední volební komise o odvolání (§ 32 odst. 3) nebo na základě rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona,10) zaregistruje krajská volební komise kandidátní listinu po této lhůtě, nejpozději však do 30 dnů přede dnem voleb. Registrace je podmínkou pro rozmnožení kandidátních listin ve formě hlasovacích lístků. Číslo, kterým bude označena kandidátní listina, určí Ústřední volební komise (§ 33 odst. 5).

(2) Jestliže Ústřední volební komise po registraci podle odstavce 1 zjistí, že politická strana, která podala kandidátní listinu, byla zrušena nebo její činnost byla pozastavena, registraci zruší a písemně to oznámí zmocněnci politické strany (§ 31 odst. 4).

(3) Ke kandidátní listině, jejíž registrace byla podle odstavce 2 zrušena, se dále nepřihlíží.

§ 35

(1) Okresní úřady v sídle volebního kraje, Okresní úřad Praha-západ ve volebním kraji Středočeském, v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni magistráty těchto měst (dále jen "okresní úřad v sídle volebního kraje") zřídí nejpozději v den ustavení krajské volební komise zvláštní účet u banky.

(2) Politická strana nebo koalice, jejíž kandidátní listina byla ve volebním kraji zaregistrována, složí na účet uvedený v odstavci 1 do tří dnů po oznámení o registraci (§ 34 odst. 1) kauci 200 000 Kč a oznámí to do dvou dnů po složení kauce krajské volební komisi. Kauce se skládá ve všech volebních krajích, v nichž byla kandidátní listina politické strany nebo koalice zaregistrována.

(3) Složení kauce je podmínkou pro zahájení tisku hlasovacích lístků příslušné politické strany nebo koalice. Pokud kauce není složena, hlasovací lístky nebudou vytištěny.

(4) Krajská volební komise politické straně nebo koalici složenou kauci vrátí do jednoho měsíce po vyhlášení výsledků voleb, pokud tato strana či koalice postoupily do prvního skrutinia (§ 49). Částky, které se nevracejí, jsou příjmem státního rozpočtu.

(5) Ministerstvo financí stanoví právním předpisem bližší podmínky způsobu vrácení kauce.

§ 36

Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může před zahájením voleb vzdát písemně své kandidatury. Stejným způsobem může zmocněnec politické strany nebo koalice jeho kandidaturu odvolat. Prohlášení o odvolání nebo o vzdání se kandidatury nelze vzít zpět a je nutno doručit je ve dvojím stejnopise předsedovi nebo zapisovateli krajské volební komise. Předseda krajské volební komise jeden stejnopis zašle neprodleně předsedovi Ústřední volební komise a zajistí současně jeho zveřejnění vhodným způsobem ve volebních místnostech, pokud jej obdrží alespoň 48 hodin před zahájením voleb.

(2) Bylo-li takové prohlášení učiněno po zaregistrování, zůstávají údaje o kandidátu na kandidátní listině, ale při přidělování mandátů se k němu nepřihlíží.

§ 37

Jestliže dojde ke zrušení nebo pozastavení činnosti politické strany v době po zaregistrování kandidátní listiny krajskou volební komisí, při rozdělování mandátů se k takovéto politické straně a jejím kandidátům nepřihlíží.

§ 38

Hlasovací lístky

(1) Předseda krajské volební komise zajistí prostřednictvím okresního úřadu v sídle volebního kraje tisk hlasovacích lístků, na nichž musí být uvedeno vylosované číslo kandidátní listiny (§ 33 odst. 5), název politické strany nebo koalice, jméno, příjmení, datum narození, povolání a obec trvalého pobytu kandidátů a jejich pořadí, označené arabskými číslicemi, a příslušnost kandidáta k určité politické straně nebo skutečnost, že kandidát není členem žádné politické strany.

(2) Hlasovací lístky musí být ve volebním kraji vytištěny písmem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů. Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem razítka krajské volební komise.

(3) Takto rozmnožené hlasovací lístky zašle předseda krajské volební komise prostřednictvím okresních úřadů, v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni prostřednictvím magistrátů těchto měst starostům, kteří zajistí, aby hlasovací lístky byly dodány všem voličům nejpozději tři dny přede dnem voleb, jakož i v den voleb všem okrskovým volebním komisím.

§ 39

Hlasování

(1) Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků (§ 17 odst. 2). V tomto prostoru vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku, který vkládá do úřední obálky, může přitom zakroužkováním pořadového čísla nejvýš u čtyř kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku provádět nemůže.

(2) Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi. Okrsková volební komise přiloží voličský průkaz k výpisu ze zvláštního seznamu.

§ 40

Sčítání hlasů okrskovou volební komisí

(1) Po ukončení hlasování dá předseda okrskové volební komise zapečetit zbylé nepoužité hlasovací lístky s výjimkou nepoužitých hlasovacích lístků určených ke sčítání hlasů (§ 42 odst. 3) a úřední obálky a poté dá otevřít volební schránku. V případě, že bylo okrskovou volební komisí na výslovnou žádost jednotlivých voličů použito i přenosné volební schránky, komise obsah schránek po jejich otevření smísí.

(2) Okrsková volební komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z volební schránky, spočítá úřední obálky a porovná jejich počet se záznamy ve výpisech ze stálého seznamu a zvláštního seznamu. Jiné než úřední obálky komise vyloučí.

(3) Po vynětí hlasovacích lístků z úředních obálek okrsková volební komise rozdělí a sečte hlasovací lístky, které byly odevzdány pro jednotlivé politické strany a koalice, přičemž vyloučí neplatné hlasovací lístky. Dále zjistí, kolik voličů politické strany nebo koalice využilo práva přednostního hlasu, a sečte přednostní hlasy, které byly odevzdány jednotlivým kandidátům.

(4) Každý člen okrskové volební komise může nahlížet do hlasovacích lístků. Předseda okrskové volební komise kontroluje správnost sčítání hlasů.

§ 41

Posuzování hlasovacích lístků

(1) Ve prospěch politické strany nebo koalice se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtána, měněna nebo dopisována. K takovým úpravám se nepřihlíží. Pokud volič dal na hlasovacím lístku přednostní hlas více než čtyřem kandidátům, počítá se takový hlasovací lístek ve prospěch politické strany nebo koalice; k přednostním hlasům se však nepřihlíží.

(2) Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise. Je-li v obálce několik hlasovacích lístků ve prospěch různých politických stran a koalic, jsou všechny tyto hlasy neplatné. Je-li v obálce více hlasovacích lístků téže politické strany nebo koalice, počítají se jako jeden hlas; byla-li na některém z těchto hlasovacích lístků provedena přednostní volba, přihlíží se k tomuto lístku nebo k lístku, kde bylo odevzdáno více přednostních hlasů, nejvýše však čtyři; pokud však byl odevzdán na více hlasovacích lístcích stejný počet přednostních hlasů, ne však pro stejné kandidáty, k přednostním hlasům se nepřihlíží.

§ 42

Zápis o hlasování ve volebním okrsku

(1) Okrsková volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o průběhu a výsledku hlasování. Zápis podepíší členové okrskové volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.

(2) V zápise okrskové volební komise o průběhu a výsledku hlasování se uvede:

a) doba počátku a ukončení hlasování, popřípadě jeho přerušení,

b) celkový počet osob ve volebním okrsku zapsaných do výpisu ze stálého seznamu a do výpisu ze zvláštního seznamu,

c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů odevzdaných pro každou kandidátní listinu a počet platných hlasů celkem,

f) počet voličů politické strany nebo koalice, kteří využili práva přednostního hlasu,

g) počet platných přednostních hlasů odevzdaných pro jednotlivé kandidáty podle kandidátních listin,

h) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.

(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. g) komise využije potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků, které po ukončení voleb pro tento účel výslovně označil předseda za přítomnosti komise.

§ 43

Skončení jednání v okrskové volební komisi

(1) Po sečtení hlasů a podepsání zápisu o průběhu a výsledku hlasování ohlásí předseda okrskové volební komise výsledek hlasování a jeden stejnopis zápisu zašle neprodleně okresní volební komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti.

(2) Nesplní-li předseda okrskové volební komise na výzvu okresní volební komise povinnosti podle odstavce 1 do 24 hodin po ukončení hlasování, může okresní volební komise zpracovat výsledky hlasování v ostatních okrscích a předat je krajské volební komisi. Po uplynutí stanovené lhůty a podepsání zápisu okresní volební komise (§ 45) se k došlým výsledkům již nepřihlíží.

(3) Okrsková volební komise zapečetí odevzdané hlasovací lístky, úřední obálky a výpisy ze stálých seznamů nebo ze zvláštních seznamů a předá je spolu s ostatními volebními dokumenty obecnímu úřadu do úschovy.

§ 44

Sčítání hlasů v okresní volební komisi

(1) Okresní volební komise sčítá hlasy v okrese na podkladě zápisů o průběhu a výsledku hlasování zaslaných okrskovými volebními komisemi.

(2) V místnosti, kde okresní volební komise sčítá hlasy, mohou být přítomni jen členové Ústřední volební komise a pracovníci zařazení do jejího sekretariátu a sumarizačního útvaru, členové krajské volební komise a pracovníci zařazení do jejího sumarizačního útvaru, jakož i osoby, kterým k tomu dala povolení Ústřední volební komise.

§ 45

Zápis okresní volební komise

(1) Okresní volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o výsledku hlasování v okrese. Zápis podepíší všichni členové okresní volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.

(2) V zápise okresní volební komise o výsledku hlasování se uvede:

a) počet volebních okrsků ve volebním okrese a počet okrskových volebních komisí, které zaslaly výsledek hlasování,

b) počet osob zapsaných ve výpisech ze stálých seznamů a ze zvláštních seznamů ve volebním okrese,

c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů odevzdaných pro každou kandidátní listinu a počet platných hlasů celkem,

f) počet voličů politické strany nebo koalice, kteří využili práva přednostního hlasu,

g) počet přednostních platných hlasů odevzdaných pro jednotlivé kandidáty podle kandidátních listin,

h) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okresní volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.

(3) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda jeden stejnopis zápisu neprodleně krajské volební komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti. Ostatní volební dokumenty zašle do úschovy okresnímu úřadu, v hlavním městě Praze obvodnímu nebo místnímu úřadu a ve městech Brně, Ostravě a Plzni magistrátům těchto měst.

§ 46

Sčítání hlasů v krajské volební komisi

(1) Krajská volební komise sčítá hlasy a zjišťuje výsledky hlasování ve volebním kraji na podkladě zápisů o průběhu a výsledku hlasování zaslaných okresními volebními komisemi.

(2) V místnosti, kde krajská volební komise sčítá hlasy a zjišťuje výsledky hlasování, mohou být přítomni jen členové Ústřední volební komise a pracovníci zařazení do jejího sekretariátu a sumarizačního útvaru, jakož i osoby, kterým k tomu dala povolení Ústřední volební komise.

§ 47

Zápis krajské volební komise

(1) Krajská volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o výsledku hlasování ve volebním kraji. Zápis podepíší všichni členové krajské volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.

(2) V zápise krajské volební komise o výsledku hlasování se uvede:

a) počet volebních okrsků ve volebním kraji a počet okrskových volebních komisí, které zaslaly výsledek hlasování,

b) počet osob zapsaných ve výpisech ze stálých seznamů a ze zvláštních seznamů ve volebním kraji,

c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů odevzdaných pro každou kandidátní listinu a počet platných hlasů celkem,

f) počet voličů politické strany nebo koalice, kteří využili práva přednostního hlasu,

g) počet přednostních platných hlasů odevzdaných pro jednotlivé kandidáty podle kandidátních listin,

h) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány krajské volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.

(3) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda jeden stejnopis zápisu neprodleně Ústřední volební komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti. Ostatní volební dokumenty zašle do úschovy Ministerstvu vnitra.

§ 48

Určení počtu poslanců volených ve volebních krajích

(1) Ústřední volební komise přezkoumá zápisy krajských volebních komisí a zjistí podle nich součet všech platných hlasů, které byly odevzdány pro všechny kandidátní listiny ve všech volebních krajích. Tento údaj vydělí počtem poslanců. Číslo takto vypočtené a zaokrouhlené na jednotky je republikovým mandátovým číslem.

(2) Republikovým mandátovým číslem dělí celkový počet platných hlasů odevzdaných v každém volebním kraji. Celé číslo takto vypočtené je počtem mandátů, které připadají jednotlivým volebním krajům.

(3) Nebyly-li takto rozděleny všechny mandáty, přidělí Ústřední volební komise tyto mandáty postupně volebním krajům, které vykazují největší zbytek dělení. Při rovnosti zbytků rozhoduje los.

§ 49

Postup politických stran a koalic do prvního skrutinia

(1) Ústřední volební komise zjistí, kolik platných hlasů celkem bylo odevzdáno pro každou politickou stranu a každou koalici.

(2) Ústřední volební komise dále zjistí,

a) které politické strany získaly méně než pět procent,

b) které koalice, složené ze dvou politických stran, získaly méně než sedm procent,

c) které koalice, složené ze tří politických stran, získaly méně než devět procent,

d) které koalice, složené z nejméně čtyř a více politických stran, získaly méně než 11 procent z celkového počtu platných hlasů.

(3) Při dalším zjišťování volebních výsledků a přidělování mandátů se již k těmto politickým stranám a koalicím a hlasům pro ně odevzdaným nepřihlíží.

(4) Zjistí-li Ústřední volební komise, že do prvního skrutinia nepostupují alespoň dvě koalice nebo jedna koalice a jedna politická strana, nebo dvě politické strany, sníží:

a) u politických stran hranici pěti procent na hranici čtyř procent,

b) u koalic podle odstavce 2 písm. b) hranici sedm procent na hranici šest procent,

c) u koalic podle odstavce 2 písm. c) hranici devět procent na hranici osm procent,

d) u koalic podle odstavce 2 písm. d) hranici 11 procent na hranici deset procent. Nebude-li ani poté dosaženo postupu do prvního skrutinia podle tohoto odstavce, sníží Ústřední volební komise hranici o další procento.

(5) V prvním skrutiniu se rozdělují mandáty v rámci volebních krajů.

§ 50

První skrutinium

(1) Součet platných hlasů odevzdaných ve volebním kraji pro politické strany a koalice, které postoupily do prvního skrutinia, se vydělí počtem mandátů, které byly tomuto volebnímu kraji přiděleny, zvětšeným o jednu; číslo takto vypočtené a zaokrouhlené na jednotky je krajským volebním číslem.

(2) Celkový počet platných hlasů, který obdržela politická strana nebo koalice v rámci volebního kraje, se dělí krajským volebním číslem a politické straně, popřípadě koalici se přikáže tolik mandátů, kolikrát je krajské volební číslo obsaženo v celkovém počtu platných hlasů, které tato politická strana nebo koalice získala.

(3) Bylo-li takto rozděleno o jeden mandát více, než se mělo přidělit, odečte se přebývající mandát té politické straně nebo koalici, která ve volebním kraji vykázala nejmenší zbytek dělení. Při stejném zbytku dělení se mandát odečte politické straně nebo koalici, která získala ve volebním kraji menší počet hlasů; je-li i tak počet platných hlasů stejný, rozhodne los.

(4) V rámci jednotlivých politických stran a koalic obdrží mandáty straně přikázané kandidáti podle pořadí, jak jsou uvedeni na hlasovacím lístku. Využila-li však nejméně jedna desetina z celkového počtu voličů, kteří ve volebním kraji odevzdali platný hlas pro tuto politickou stranu nebo koalici, práva přednostního hlasu, obdrží nejdříve mandát ten z kandidátů, který získal počet přednostních hlasů, jež činí nejméně deset procent z celkového počtu platných hlasů odevzdaných pro politickou stranu nebo koalici v rámci volebního kraje. V případě, že je politické straně nebo koalici přikázáno více mandátů a více kandidátů splnilo tuto podmínku podle předchozí věty, mandáty obdrží kandidáti postupně v pořadí podle nejvyššího počtu získaných přednostních hlasů. V případě rovnosti přednostních hlasů je rozhodující pořadí na hlasovacím lístku.

(5) Nejmenovala-li některá politická strana nebo koalice tolik kandidátů, kolik jí podle výsledků prvního skrutinia přísluší mandátů, obdrží jen tolik mandátů, kolik osob kandidovalo.

(6) Předseda Ústřední volební komise vyhlásí ukončení prvního skrutinia a vyrozumí o jeho výsledcích zástupce politických stran a koalic, které do prvního skrutinia postoupily.

§ 51

Druhé skrutinium

(1) Všechny mandáty, které nebyly přikázány v prvním skrutiniu, přikáže Ústřední volební komise ve druhém skrutiniu. Do druhého skrutinia se převádějí zbytky hlasů jednotlivých politických stran a koalic pro ně odevzdaných, a nedostala-li politická strana nebo koalice v prvním skrutiniu ani jeden mandát, potom všechny hlasy pro ni odevzdané.

(2) Nejpozději do 12 hodin po ukončení prvního skrutinia odevzdají předsedové politických stran nebo pověření zástupci koalic předsedovi Ústřední volební komise kandidátní listiny svých stran pro druhé skrutinium. Počet kandidátů na těchto kandidátních listinách není omezen; politická strana nebo koalice však na ně může zařadit pouze ty kandidáty, kteří kandidovali v některém volebním kraji a nebyli zvoleni v prvním skrutiniu. Po odevzdání kandidátních listin již nelze měnit kandidáty ani pořadí, v jakém jsou uvedeni na kandidátní listině. V případě, že předsedové politických stran nebo pověření zástupci koalic uvedenou lhůtu nedodrží, sestaví za ně kandidátní listinu pro druhé skrutinium Ústřední volební komise podle preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty této politické strany nebo koalice.

(3) Ústřední volební komise ve druhém skrutiniu sečte zbytky hlasů jednotlivých politických stran a koalic. Tento součet vydělí počtem mandátů, které nebyly v prvním skrutiniu obsazeny, zvětšeným o jednu. Číslo takto vypočtené a zaokrouhlené na jednotky je republikovým volebním číslem. Na tomto základě přikáže každé politické straně a koalici tolik mandátů, kolikrát je republikové volební číslo obsaženo v součtu zbytků hlasů odevzdaných pro jednotlivou politickou stranu nebo koalici.

(4) Nebyly-li tímto způsobem obsazeny všechny mandáty, přikáže Ústřední volební komise zbývající mandáty postupně těm politickým stranám a koalicím, které vykazují největší zbytek dělení podle odstavce 3; při rovnosti zbytků se přikáže mandát politické straně nebo koalici, jež má větší součet zbytků převáděný do druhého skrutinia. Jsou-li tyto součty zbytků stejné, přikáže se mandát politické straně nebo koalici, jež obdržela více hlasů; je-li počet stejný, rozhodne los. Stejně se postupuje, jestliže politická strana nebo koalice ohlásila pro druhé skrutinium méně kandidátů, než kolik mandátů na ni připadá.

(5) Bylo-li takto obsazeno o jeden mandát více, než se mělo obsadit, odečte se přebývající mandát té politické straně nebo koalici, která vykázala nejmenší zbytek dělení ve druhém skrutiniu. Při stejném zbytku se odečte přebývající mandát té politické straně nebo koalici, která získala menší počet hlasů; je-li tento počet hlasů stejný, rozhodne los.

(6) V rámci jednotlivých politických stran a koalic obdrží mandáty přikázané politické straně nebo koalici kandidáti podle pořadí, jak jsou uvedeni na kandidátní listině pro druhé skrutinium.

(7) Kandidáti, kteří neobdrželi mandát ani v prvním ani ve druhém skrutiniu, se stávají náhradníky.

§ 52

Zápis Ústřední volební komise a uveřejnění výsledků voleb

(1) Po provedení prvního a druhého skrutinia vyhotoví Ústřední volební komise zápis o výsledku voleb. Zápis podepíší členové Ústřední volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.

(2) V zápise Ústřední volební komise o výsledku voleb se uvede:

a) celkový počet osob zapsaný ve výpisech ze stálých seznamů a ze zvláštních seznamů,

b) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

c) počet platných hlasů odevzdaných pro každou kandidátní listinu zvlášť a pro jednotlivé kraje zvlášť,

d) jména a příjmení kandidátů, kteří byli z jednotlivých kandidátních listin zvoleni v prvním skrutiniu, spolu s údaji o výsledcích přednostního hlasování a kandidátů zvolených ve druhém skrutiniu, jakož i kandidátů, kteří se stali náhradníky.

(3) Ústřední volební komise uveřejní celkové výsledky voleb ihned po podepsání zápisu o výsledku voleb. Může též uveřejnit předběžné výsledky, ve kterých uvede údaje podle odstavce 2 písm. a) až c).

§ 53

Osvědčení o zvolení

Ústřední volební komise vydá kandidátům zvoleným za poslance Poslanecké sněmovny do jednoho měsíce od uveřejnění výsledků voleb osvědčení o zvolení.

§ 54

Nastupování náhradníků

(1) Uprázdní-li se mandát, nastupuje náhradník téže politické strany nebo koalice uvedený na kandidátní listině pro volbu ve volebním kraji, v němž byl kandidován poslanec, jehož mandát se uprázdnil, a to v pořadí podle výsledků voleb v prvním skrutiniu. Není-li takového, nastupuje náhradník téže politické strany nebo koalice podle pořadí, v jakém byl uveden na kandidátní listině pro druhé skrutinium.

(2) Není-li náhradníka téže politické strany nebo koalice, zůstane mandát uprázdněn až do konce volebního období.

(3) Byla-li politická strana zrušena, náhradník nenastupuje a mandát zůstává uprázdněn do konce volebního období.

(4) Nastoupení náhradníka vysloví Poslanecká sněmovna do 15 dnů po dni, ve kterém zanikl mandát poslance. Předá náhradníkovi osvědčení o tom, že se stal poslancem, a kterým dnem se jím stal.

(5) Byla-li činnost politické strany pozastavena, po dobu pozastavení náhradník nenastupuje.

§ 55

Došlo-li k rozpuštění Poslanecké sněmovny, zkracují se lhůty podle § 12 odst. 1, § 13 odst. 2 a 3, § 14 odst. 1, § 28 odst. 1, § 29 odst. 1, § 31 odst. 1 a 3 o jednu třetinu. Lhůty podle § 32 odst. 1, § 33 odst. 1 a § 34 odst. 1 se zkracují o 20 dnů.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).