Oddíl třetí
§ 56
Senát má 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů.11)
§ 57
Senátorem může být zvolen každý volič, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 40 let a není u něho ve dnech voleb překážka ve výkonu volebního práva, s výjimkou překážky uvedené v § 2 písm. a).
§ 58
Volby do Senátu se konají podle zásady většinového systému ve volebních obvodech na území České republiky.
§ 59
(1) Pro volby do Senátu se na území České republiky vytváří 81 volebních obvodů. V každém volebním obvodu se volí jeden senátor. Volební obvody jsou stanoveny v příloze č. 3, která je nedílnou součástí tohoto zákona.
(2) V případě, že počet obyvatel v některém volebním obvodu poklesne nebo se zvýší o 15 procent oproti průměrnému počtu obyvatel připadajícímu na jeden mandát v České republice, změní se území volebních obvodů. Změna se provádí pouze v letech, kdy jsou vyhlášeny volby do Senátu.
§ 60
(1) Do obvodní volební komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb každá politická strana a koalice, která přihlašuje svého kandidáta k registraci v tomto volebním obvodu, a nezávislý kandidát, kandidující v tomto volebním obvodu, dva členy a dva náhradníky.
(2) Obvodní volební komisi tvoří nejméně deset členů. Není-li delegováním dosaženo tohoto počtu, jmenuje zbývající členy volební komise přednosta okresního úřadu v sídle volebního obvodu a v hlavním městě Praze, ve městech Brně, Ostravě a Plzni primátoři těchto měst nejpozději 58 dnů přede dnem voleb.
(3) První zasedání obvodní volební komise svolá přednosta okresního úřadu v sídle volebního obvodu, v hlavním městě Praze, ve městech Brně, Ostravě a Plzni primátoři těchto měst tak, aby se uskutečnilo nejpozději do tří dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1.
(4) Obvodní volební komise:
a) dozírá na dodržování zákonů a jiných právních předpisů o volbách,
b) rozhoduje o stížnostech na postup okrskových volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím; rozhodnutí obvodní volební komise je pro okrskovou volební komisi závazné,
c) registruje kandidáty pro volby do Senátu,
d) zjišťuje výsledky voleb ve volebním obvodu a oznamuje je Ústřední volební komisi,
e) předá spisy o volbách do úschovy okresnímu úřadu v sídle volebního obvodu, v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni magistrátům těchto měst (dále jen "okresní úřad v sídle volebního obvodu"),
f) plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných právních předpisů, popřípadě úkoly, kterými ji pověří Ústřední volební komise.
§ 61
(1) Kandidáty pro volbu do Senátu mohou přihlašovat politické strany a koalice, a to pouze prostřednictvím zmocněnce. Nezávislý kandidát podává přihlášku sám. Každá politická strana nebo koalice mohou přihlásit ve volebním obvodu k registraci pouze jednoho kandidáta. Přihlásila-li politická strana kandidáta v rámci koalice, nemůže již podat přihlášku samostatně nebo jako součást jiné koalice.
(2) Každý kandidát může kandidovat pouze v jednom volebním obvodu.
(3) Přihláška k registraci se podává zapisovateli obvodní volební komise ve dvojím vyhotovení nejpozději 60 dnů přede dnem voleb.
a) jméno a příjmení kandidáta, jeho rodné číslo, datum narození, obec trvalého pobytu, jeho povolání a doklad o státním občanství,7)
b) název politické strany nebo koalice, která kandidáta přihlašuje k registraci, s podpisem jejího statutárního orgánu nebo údaj, že jde o nezávislého kandidáta,
c) příslušnost kandidáta k určité politické straně nebo skutečnost, že kandidát není členem žádné politické strany,
d) číslo a název volebního obvodu, ve kterém kandiduje,
e) prohlášení kandidáta s vlastnoručním podpisem, že souhlasí se svou kandidaturou a že nedal souhlas k tomu, aby byla jeho kandidatura předložena v jiném volebním obvodu, a že mu nejsou známy překážky jeho volitelnosti a že je členem určité politické strany, nebo skutečnost, že není členem žádné politické strany,
f) podává-li kandidátní listinu politická strana nebo koalice, určí v příloze svého zmocněnce a jeho dva náhradníky a uvede jejich jména, příjmení a přesné adresy. Zmocněncem ani jeho náhradníkem nemůže být kandidát. Úkony svého zmocněnce ve volebních věcech je politická strana nebo koalice vázána. Nastoupení náhradníka místo zmocněnce oznámí politická strana nebo koalice obvodní volební komisi.
(6) K přihlášce nezávislého kandidáta se připojí petice podporující jeho kandidaturu, která musí být podepsána alespoň 1000 oprávněných voličů z volebního obvodu, kde kandidát kandiduje, s uvedením jejich jména, příjmení, rodného čísla a bydliště. Podpis pod peticí nelze vzít zpět.
§ 62
(1) Obvodní volební komise projedná všechny podané přihlášky do 55 dnů přede dnem voleb.
(2) Obvodní volební komise odmítne přihlášky, pokud:
a) kandidát nesplňuje podmínky volitelnosti (§ 57),
b) přihláška k registraci obsahuje nesprávné nebo neúplné údaje,
c) nezávislý kandidát nepředložil petici, nebo tato petice obsahuje neúplné nebo nepravdivé údaje anebo padělané podpisy.
(3) Proti rozhodnutí o odmítnutí přihlášky se může kandidát odvolat do 24 hodin ode dne převzetí rozhodnutí k Ústřední volební komisi, která rozhodne o odvolání do dvou dnů.
§ 63
(1) Obvodní volební komise předá nejpozději do 51 dnů přede dnem voleb seznam všech přihlášených kandidátů Ústřední volební komisi.
(2) Ústřední volební komise projedná přihlášky nejpozději do 49 dnů přede dnem voleb.
(3) Ústřední volební komise odmítne přihlášky kandidátů k registraci z důvodů uvedených v § 62 odst. 2. Byla-li podána přihláška některého kandidáta k registraci ve více volebních obvodech, odmítne Ústřední volební komise všechny jeho přihlášky.
(4) Předseda Ústřední volební komise zašle neprodleně zápis o výsledku jednání obvodním volebním komisím a jednotlivým kandidátům.
§ 64
(1) Po obdržení zápisu o výsledku projednání přihlášek k registraci Ústřední volební komisí zaregistruje obvodní volební komise nejpozději 45 dnů přede dnem voleb všechny řádně přihlášené kandidáty v příslušném volebním obvodu, určí každému losem číslo, kterým bude označen hlasovací lístek, a písemně to zmocněncům nebo nezávislým kandidátům oznámí. V případě, že k registraci dojde na základě rozhodnutí Ústřední volební komise o odvolání (§ 62 odst. 3) nebo na základě rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona,10) zaregistruje obvodní volební komise kandidátní listinu i po této lhůtě, nejpozději však do 30 dnů přede dnem voleb. Obvodní volební komise poté určí každému kandidátovi losem číslo, kterým bude označen hlasovací lístek, a písemně to zmocněncům nebo nezávislým kandidátům oznámí.
(2) Registrace je podmínkou pro tisk hlasovacích lístků.
(3) Pokud byla po provedené registraci politická strana, která přihlásila samostatně kandidáta k registraci, zrušena nebo pokud byla její činnost pozastavena, pohlíží se na tohoto kandidáta jako na nezávislého kandidáta. Dodatečné předložení petice se na něm nepožaduje.
§ 65
(1) Okresní úřad v sídle volebního obvodu zřídí nejpozději v den ustavení obvodní volební komise zvláštní účet u banky.
(2) Ten, kdo podal přihlášku k registraci, složí na účet uvedený v odstavci 1 do tří dnů po oznámení o registraci (§ 64 odst. 1) kauci 20 000 Kč a oznámí to do dvou dnů po složení kauce obvodní volební komisi.
(3) Složení kauce je podmínkou pro zahájení tisku hlasovacích lístků. Pokud kauce není složena, hlasovací lístky nebudou vytištěny.
(4) Obvodní volební komise vrátí do jednoho měsíce po vyhlášení výsledků voleb kauci tomu, kdo ji složil, pokud kandidát získá ve volebním obvodu alespoň šest procent z celkového počtu platných hlasů. Částky, které se nevracejí, jsou příjmem státního rozpočtu.
(5) Ministerstvo financí stanoví právním předpisem bližší podmínky způsobu vrácení kauce.
§ 66
(1) Kandidát se může před zahájením voleb vzdát písemně své kandidatury. Stejným způsobem může zmocněnec politické strany nebo koalice jeho kandidaturu odvolat.
(2) Prohlášení o vzdání se kandidatury nebo o odvolání kandidáta je nutno doručit ve dvojím stejnopise předsedovi nebo zapisovateli obvodní volební komise a nelze je vzít zpět.
(3) Předseda obvodní volební komise zašle neprodleně jeden stejnopis předsedovi Ústřední volební komise a zajistí současně jeho zveřejnění vhodným způsobem ve volebních místnostech, pokud je obdrží alespoň 48 hodin před zahájením voleb.
(4) Bylo-li takové prohlášení učiněno po distribuci hlasovacích lístků voličům, při zjišťování výsledků voleb se k hlasům odevzdaným pro takového kandidáta nepřihlíží.
§ 67
(1) Předseda obvodní volební komise zajistí prostřednictvím okresního úřadu v sídle volebního obvodu vytištění hlasovacích lístků.
(2) Na hlasovacím lístku musí být uvedeno jméno, příjmení, datum narození, povolání a obec trvalého pobytu kandidáta, název politické strany nebo koalice, která kandidáta přihlásila k registraci, nebo údaj, že jde o nezávislého kandidáta. Každý zaregistrovaný kandidát je uveden na samostatném hlasovacím lístku označeném vylosovaným číslem kandidáta. V záhlaví hlasovacího lístku se vytiskne číslo volebního obvodu a příslušnost kandidáta k určité politické straně nebo skutečnost, že kandidát není členem žádné politické strany.
(3) Hlasovací lístky musí být vytištěny v každém volebním obvodu písmem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů. Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem razítka Ústřední volební komise.
(4) Takto vytištěné hlasovací lístky zašle předseda obvodní volební komise prostřednictvím okresních úřadů v sídle volebních obvodů starostům, kteří zajistí, aby hlasovací lístky byly dodány všem voličům nejpozději tři dny přede dnem voleb, jakož i před zahájením hlasování všem okrskovým volebním komisím.
Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků vstoupí volič do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků (§ 17 odst. 2). V tomto prostoru vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek. Tento hlasovací lístek se nijak neupravuje.
§ 69
(1) Po ukončení hlasování dá předseda okrskové volební komise zapečetit zbylé nepoužité hlasovací lístky a úřední obálky a poté dá otevřít volební schránku. V případě, že bylo okrskovou volební komisí na výslovnou žádost jednotlivých voličů použito i přenosné volební schránky, komise obsah schránek po jejich otevření smísí.
(2) Okrsková volební komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z volební schránky, spočítá úřední obálky a porovná jejich počet se záznamy ve výpisech ze stálého seznamu a ze zvláštního seznamu. Jiné než úřední obálky komise vyloučí; vyloučí i hlasovací lístky, které byly nalezeny ve volební schránce bez úřední obálky.
(3) Po vynětí hlasovacích lístků z úředních obálek okrsková volební komise rozdělí hlasovací lístky podle jednotlivých kandidátů a poté je sečte.
(4) Každý člen okrskové volební komise může nahlížet do hlasovacích lístků. Předseda okrskové volební komise kontroluje správnost sčítání hlasů.
§ 70
(1) Ve prospěch kandidáta se počítají i takové hlasovací lístky, na kterých volič provedl různé úpravy.
(2) Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, a hlasovací lístky, které jsou přetržené. Bylo-li v úřední obálce více hlasovacích lístků ve prospěch různých kandidátů, jsou všechny tyto hlasovací lístky neplatné; více hlasovacích lístků ve prospěch téhož kandidáta se posuzuje jako jeden hlas.
(3) O platnosti hlasovacího lístku rozhoduje s konečnou platností okrsková volební komise.
§ 71
(1) Okrsková volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o průběhu a výsledku hlasování. Zápis podepíší členové okrskové volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápise okrskové volební komise o průběhu a výsledku hlasování se uvede:
a) doba počátku a ukončení hlasování, popřípadě jeho přerušení,
b) celkový počet osob ve volebním okrsku zapsaný do výpisu ze stálého seznamu a do výpisu ze zvláštního seznamu,
c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
d) počet odevzdaných úředních obálek,
e) počet platných hlasů odevzdaných pro každého kandidáta a počet platných hlasů celkem pro všechny kandidáty,
f) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.
§ 72
(1) Po sečtení hlasů a podepsání zápisu o průběhu a výsledku hlasování ohlásí předseda okrskové volební komise výsledek hlasování a jeden stejnopis zápisu zašle neprodleně obvodní volební komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti.
(2) Nesplní-li předseda okrskové volební komise na výzvu obvodní volební komise povinnosti podle odstavce 1 do 24 hodin po ukončení hlasování, může obvodní volební komise zpracovat výsledky hlasování v ostatních okrscích. Po uplynutí stanovené lhůty a podepsání zápisu obvodní volební komise (§ 74) se k došlým výsledkům již nepřihlíží.
(3) Okrsková volební komise zapečetí odevzdané hlasovací lístky, úřední obálky a výpisy ze stálého a zvláštního seznamu voličů a předá je spolu s ostatními volebními dokumenty obecnímu úřadu do úschovy.
§ 73
(1) Obvodní volební komise sčítá hlasy a zjišťuje výsledky voleb ve volebním obvodu na podkladě zápisů o výsledku hlasování zaslaných okrskovými volebními komisemi.
(2) V místnostech, kde obvodní volební komise a její sumarizační útvar zjišťují výsledky voleb ve volebním obvodu, mohou být přítomni jen členové Ústřední volební komise a pracovníci zařazení do jejího sekretariátu a sumarizačního útvaru a osoby, kterým k tomu dala povolení Ústřední volební komise.
§ 74
(1) Obvodní volební komise vyhotoví zápis o výsledku hlasování ve volebním obvodu. Zápis podepíší členové obvodní volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápisu obvodní volební komise o výsledku hlasování se uvede:
a) počet okrskových volebních komisí ve volebním obvodu,
b) počet okrskových volebních komisí, které zaslaly zápis o hlasování,
c) celkový počet osob zapsaných ve výpisech ze stálých seznamů a ze zvláštních seznamů ve volebním obvodu,
d) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
e) počet odevzdaných úředních obálek,
f) počet platných hlasů odevzdaných pro každého kandidáta a počet platných hlasů celkem pro všechny kandidáty,
g) procento účasti na hlasování ve volebním obvodu zaokrouhlené na dvě desetinná místa,
h) pořadí kandidátů podle získaného procenta odevzdaných platných hlasů a údaje o zvoleném kandidátu,
i) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány obvodní volební komisi, a záznam o tom, jak komise rozhodla.
(3) Obvodní volební komise přezkoumá zápisy okrskových volebních komisí a zjistí podle nich, kolik procent z celkového počtu platných hlasů ve volebním obvodu získali jednotliví kandidáti. Podle tohoto údaje zaokrouhleného na dvě desetinná místa sestaví sestupné pořadí kandidátů. V případě rovnosti procenta je rozhodující počet platných hlasů pro kandidáta, a je-li i tento stejný, rozhodne los.
(4) Po podepsání zápisu o výsledku hlasování zašle jej předseda obvodní volební komise prostřednictvím přenosové techniky ihned sumarizačnímu útvaru Ústřední volební komise. Souběžně odešle originál zápisu s přílohami Ústřední volební komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti. Ostatní volební dokumenty ponechá v úschově na okresním úřadě v sídle volebního obvodu.
§ 75
Zvolen je kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů.
§ 76
(1) V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení (§ 75), poznamená obvodní volební komise tuto skutečnost do zápisu o výsledku hlasování a oznámí to Ústřední volební komisi. Obvodní volební komise zajistí, aby se druhé kolo voleb konalo šestý den po ukončení hlasování v prvním kole.
(2) Ve druhém kole kandidují v každém volebním obvodu, ve kterém se volby konají, pouze dva kandidáti, kteří se v prvním kole v konečném pořadí umístili na prvních dvou místech. V případě rovnosti hlasů postupují všichni takoví kandidáti.
(3) Při tisku hlasovacích lístků se postupuje podle § 67 odst. 1 až 3. Hlasovací lístky zašle předseda obvodní volební komise prostřednictvím okresních úřadů v sídle volebních obvodů starostům, kteří zajistí, aby hlasovací lístky byly doručeny před zahájením hlasování okrskovým volebním komisím. Volič obdrží hlasovací lístky ve volební místnosti ve dnech voleb.
(4) Zvolen je ten kandidát, který získá ve druhém kole více odevzdaných platných hlasů. V případě rovnosti hlasů rozhodne los.
(5) Pro druhé kolo voleb platí přiměřeně ustanovení tohoto zákona vztahující se na volby do Senátu.
§ 77
Na základě zápisů obvodních volebních komisí uveřejní Ústřední volební komise výsledky voleb do Senátu.
§ 78
Ústřední volební komise vydá kandidátům zvoleným za senátory do jednoho měsíce od uveřejnění výsledků voleb osvědčení o zvolení.
§ 79
Nedošlo-li ve volebním obvodu ke zvolení senátora z důvodu usnesení soudu o neplatnosti volby, popřípadě z důvodu, že volby nebyly řádně provedeny, vyhlásí prezident republiky dodatečné volby. Lhůty stanovené tímto zákonem mohou být přiměřeně zkráceny.
§ 80
(1) Zanikne-li v průběhu volebního období z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident republiky doplňovací volby v příslušném volebním obvodu, kde byl senátor zvolen, a stanoví den jejich konání tak, aby se konaly nejpozději 90 dnů poté, kdy zanikl mandát senátora.
(2) Pro doplňovací volby platí ustanovení tohoto zákona s tím, že lhůty podle § 13 odst. 2 a 3, § 14 odst.1, § 60 odst. 1 a 2 a § 61 odst. 3 mohou být zkráceny nejvíce o jednu třetinu. Lhůty podle § 62 odst. 1, § 63 odst. 1 a 2 a § 64 odst. 1 mohou být zkráceny o 20 dnů.
(3) Doplňovací volby se nekonají v posledním roce před uplynutím volebního období senátora.
(4) V doplňovacích volbách je senátor volen pouze na zbytek volebního období, které příslušelo původně zvolenému senátoru, jehož mandát zanikl.