Zákon o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů - ODDÍL ČTVRTÝ - VOLEBNÍ KOMISE

Předpis č. 152/1994 Sb.

Vyhlášené znění

152/1994 Sb. Zákon o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů

ODDÍL ČTVRTÝ

VOLEBNÍ KOMISE

§ 12

(1) Pro volby do zastupitelstev v obcích se zřizují okresní, městské, místní a okrskové volební komise. Volby do zastupitelstev v obcích řídí Ústřední volební komise.

(2) Členem volební komise může být státní občan České republiky, který dosáhl věku 18 let (dále jen "občan"), u něhož nenastala překážka výkonu volebního práva. Kandidát pro volby do zastupitelstva v obci nemůže být členem volební komise, vytvořené pro volby do tohoto zastupitelstva.

(3) Delegováním do volební komise se rozumí doručení seznamu členů a náhradníků tomu, kdo svolává první zasedání příslušné komise. Seznam musí obsahovat jména a příjmení, rodná čísla a trvalá bydliště členů i náhradníků. Dále musí obsahovat podpis zmocněnce volební strany.

(4) Člen volební komise se ujímá své funkce složením slibu tohoto znění: "Slibuji na svou čest, že budu svědomitě a nestranně vykonávat svoji funkci a budu se při tom řídit Ústavou, zákony a jinými právními předpisy České republiky.". Slib skládá člen volební komise tak, že se podepíše pod písemné znění slibu.

(5) Volební komise se usnáší za přítomnosti nadpoloviční většiny všech členů nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Při rovnosti hlasů se návrh pokládá za zamítnutý.

§ 13

(1) Volební komise si na svém prvním zasedání určí losem ze svých členů předsedu a místopředsedu. Předseda a místopředseda volební komise nemohou být zástupci stejné volební strany. Losování řídí zapisovatel volební komise.

(2) Zapisovatel volební komise je členem volební komise s hlasem poradním a může komisi předkládat návrhy. Skládá slib ve znění a způsobem, uvedenými v § 12 odst.4. Je jmenován nejpozději 20 dnů před prvním zasedáním volební komise. Přestane-li zapisovatel vykonávat svoji funkci, musí být nejpozději do dvou dnů jmenován nový zapisovatel volební komise.

(3) Ústřední, okresní a městské volební komise si k výpočetnímu zpracování výsledků voleb vytvářejí sumarizační útvary z pracovníků, přidělených k tomuto účelu příslušnými orgány státní statistiky. Sumarizační útvary vytvářejí i místní volební komise v obcích, městech, městských obvodech a městských částech územně členěných statutárních měst a v městských částech hlavního města Prahy, pokud mají více než 5000 obyvatel. Ústřední volební komise si dále vytváří z vyčleněných pracovníků Ministerstva vnitra sekretariát pro zajištění svých úkolů a pro organizační a administrativní práce. Pracovníci, zařazení do sumarizačních útvarů volebních komisí, a pracovníci, zařazení do sekretariátu Ústřední volební komise, skládají slib ve znění a způsobem, uvedenými v § 12 odst.4.

Ústřední volební komise

§ 14

(1) Do Ústřední volební komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá volební strana (§ 24 odst.1), která deleguje své zástupce do okresních volebních komisí nejméně ve čtvrtině okresů v České republice.

(2) Splňují-li navržení (odstavec 1) podmínky podle § 12 odst.2, jmenuje je ministr vnitra za členy Ústřední volební komise.

(3) Na návrh volební strany ministr vnitra člena komise odvolá. Na jeho místo jmenuje náhradníka, a pokud není k dispozici, jmenuje dalšího člena komise na návrh volební strany.

(4) Funkční období Ústřední volební komise končí dnem ustavení nové Ústřední volební komise pro následující volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

(5) Zapisovatele Ústřední volební komise jmenuje a odvolává vláda České republiky.

(6) První zasedání Ústřední volební komise svolá ministr vnitra tak, aby se uskutečnilo nejpozději 57 dnů přede dnem voleb do zastupitelstev v obcích.

(7) Jednací řád Ústřední volební komise stanoví vláda České republiky nařízením.

§ 15

Ústřední volební komise při řízení voleb podle tohoto zákona

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup okresních volebních komisí a městských volebních komisí v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni a o odvoláních proti jejich rozhodnutím; rozhodnutí Ústřední volební komise je pro všechny ostatní volební komise uvedené v tomto zákoně závazné,

c) zjišťuje a uveřejňuje celkové výsledky voleb do zastupitelstev v obcích,

d) plní další úkoly.

Okresní volební komise

§ 16

(1) Do okresní volební komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá volební strana (§ 24 odst.1), která podává kandidátní listinu v obcích, jejichž součet obyvatel činí alespoň čtvrtinu všech obyvatel okresu.

(2) Zapisovatele okresní volební komise jmenuje a odvolává přednosta okresního úřadu.

(3) První zasedání okresní volební komise svolá přednosta okresního úřadu tak, aby se konalo nejpozději pět dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1.

(4) Okresní volební komise podle tohoto zákona se nezřizují v hlavním městě Praze a v okresech Brno-město, Ostrava-město a Plzeň-město.

§ 17

Okresní volební komise

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup místních volebních komisí a městských volebních komisí v územně členěných statutárních městech s výjimkou městské volební komise v hlavním městě Praze a městských volebních komisí ve městech Brně, Ostravě a Plzni a o odvoláních proti jejich rozhodnutím,

c) shromažďuje výsledky voleb do zastupitelstev v obcích v okrese a předá je Ústřední volební komisi,

d) předá volební dokumenty do úschovy okresnímu úřadu,

e) plní další úkoly podle tohoto zákona, jakož i úkoly, kterými ji pověří Ústřední volební komise.

Městská volební komise

§ 18

(1) Městské volební komise se zřizují pro územně členěná statutární města a pro hlavní město Prahu.

(2) Do městské volební komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá volební strana (§ 24 odst.1), která podává kandidátní listinu v městských obvodech a městských částech, součet jejichž obyvatel činí alespoň čtvrtinu součtu obyvatel všech městských obvodů a městských částí hlavního města Prahy nebo územně členěného statutárního města a současně podává kandidátní listinu pro volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy.

(3) Zapisovatele městské volební komise jmenuje a odvolává primátor územně členěného statutárního města nebo primátor hlavního města Prahy. Jmenování zapisovatele zveřejní do dvou dnů způsobem v místě obvyklým.

(4) První zasedání městské volební komise svolá primátor územně členěného statutárního města nebo primátor hlavního města Prahy tak, aby se konalo nejpozději pět dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 2.

§ 19

(1) Městská volební komise

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) projednává a registruje kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev měst a Zastupitelstva hlavního města Prahy,

c) rozhoduje o stížnostech na postup místních volebních komisí v územně členěných statutárních městech a v hlavním městě Praze,

d) shromažďuje výsledky voleb do obvodních nebo místních zastupitelstev v územně členěných statutárních městech a v hlavním městě Praze; městská volební komise v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni předá tyto výsledky Ústřední volební komisi, ostatní městské volební komise okresním volebním komisím,

e) předá volební dokumenty do úschovy magistrátům územně členěných statutárních měst nebo Magistrátu hlavního města Prahy,

f) plní další úkoly podle tohoto zákona, jakož i úkoly, kterými ji pověří nadřízená volební komise.

(2) Pro volby do zastupitelstev měst a do Zastupitelstva hlavního města Prahy městská volební komise sčítá hlasy a zjišťuje výsledky hlasování na podkladě zápisů o hlasování, zaslaných jí okrskovými volebními komisemi.

(3) Městská volební komise v hlavním městě Praze a městské volební komise ve městech Brně, Ostravě a Plzni plní současně i úkoly okresních volebních komisí podle tohoto zákona.

Místní volební komise

§ 20

(1) Místní volební komise se zřizují v obcích, městech a v těch statutárních městech, která se nečlení na městské obvody nebo městské části; rovněž se zřizují v městských obvodech a v městských částech územně členěných statutárních měst a v městských částech hlavního města Prahy.

(2) Do místní volební komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá volební strana (§ 24 odst.1), která podává kandidátní listinu pro volby do příslušného zastupitelstva.

(3) Zapisovatele místní volební komise jmenuje a odvolává starosta. Jmenování zapisovatele zveřejní do dvou dnů způsobem v místě obvyklým.

(4) První zasedání místní volební komise svolá starosta tak, aby se konalo nejpozději pět dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 2.

§ 21

(1) Místní volební komise

a) řídí hlasování v obci, v městském obvodu nebo v městské části územně členěného statutárního města a v městské části hlavního města Prahy,

b) dohlíží na dodržování právních předpisů o volbách,

c) projednává a registruje kandidátní listiny,

d) sčítá hlasy a zjišťuje výsledky hlasování na podkladě zápisů o hlasování, zaslaných okrskovými volebními komisemi; tyto výsledky předá okresní volební komisi, v územně členěných statutárních městech a v hlavním městě Praze městské volební komisi,

e) rozhoduje o stížnostech na postup okrskových volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím,

f) plní další úkoly podle tohoto zákona, jakož i úkoly, kterými ji pověří nadřízená volební komise.

(2) Pokud obec, městský obvod nebo městská část tvoří jeden volební okrsek, plní místní volební komise rovněž úkoly okrskové volební komise.

Okrsková volební komise

§ 22

(1) Starosta s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku stanoví minimální počet členů okrskové volební komise, a to tak, aby počet členů byl nejméně pět, s výjimkou volebních okrsků do 300 voličů, kde může být okrsková volební komise, kromě zapisovatele, tříčlenná.

(2) Každá volební strana (§ 24 odst.1), jejíž kandidátní listina byla zaregistrována pro volby do zastupitelstva v obci, může delegovat nejpozději do 30 dnů přede dnem voleb jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise v každém volebním okrsku, ve kterém se do příslušného zastupitelstva volí. Není-li takto dosaženo nejnižšího stanoveného počtu členů okrskové volební komise podle odstavce 1, jmenuje členy na neobsazená místa starosta.

(3) Zapisovatele okrskové volební komise jmenuje a odvolává starosta.

(4) První zasedání okrskové volební komise svolá starosta tak, aby se uskutečnilo nejpozději do 21 dnů přede dnem voleb.

§ 23

Okrsková volební komise

a) zajišťuje průběh hlasování, zejména dozírá na správné odevzdávání hlasovacích lístků a dbá o pořádek ve volební místnosti,

b) sčítá hlasy a vyhotoví zápis o průběhu a o výsledku hlasování, který předloží neprodleně místní volební komisi; zápis o průběhu a o výsledku hlasování do zastupitelstev územně členěných statutárních měst a do Zastupitelstva hlavního města Prahy zašle neprodleně městské volební komisi,

c) ostatní volební dokumenty odevzdá do úschovy obecnímu úřadu.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).