Zákon o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů - ODDÍL PÁTÝ - PODÁVÁNÍ KANDIDÁTNÍCH LISTIN

Předpis č. 152/1994 Sb.

Vyhlášené znění

152/1994 Sb. Zákon o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů

ODDÍL PÁTÝ

PODÁVÁNÍ KANDIDÁTNÍCH LISTIN

§ 24

Volební strana

(1) Volební stranou podle tohoto zákona mohou být registrované politické strany a politická hnutí9) (dále jen "politická strana"), koalice politických stran, nezávislí kandidáti, sdružení nezávislých kandidátů nebo sdružení politických stran a nezávislých kandidátů.

(2) Politická strana může být součástí pouze jedné volební strany pro volby do téhož zastupitelstva v obci. Podává-li politická strana kandidátní listinu samostatně, nemůže již být součástí jiné volební strany.

§ 25

Kandidátní listiny

(1) Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva v obci mohou podávat volební strany. Každá volební strana může podat pro volby do téhož zastupitelstva v obci pouze jednu kandidátní listinu; volí-li se do téhož zastupitelstva v obci ve dvou nebo více volebních obvodech, může volební strana podat kandidátní listinu v každém volebním obvodě.

(2) Kandidátní listiny se podávají nejpozději 66 dnů přede dnem voleb ve dvojím stejnopise zapisovateli místní volební komise. Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev územně členěných statutárních měst a do Zastupitelstva hlavního města Prahy se podávají zapisovateli městské volební komise.

(3) Tvoří-li volební stranu nezávislý kandidát nebo sdružení nezávislých kandidátů, připojí volební strana ke kandidátní listině petici podepsanou voliči podporujícími její kandidaturu s uvedením jména, příjmení, rodného čísla a trvalého pobytu. Podpisy kandidátů se nezapočítávají. Potřebné počty podpisů stanoví příloha tohoto zákona; číslo vypočtené podle přílohy se zaokrouhluje směrem nahoru na celé číslo.

§ 26

Obsah kandidátní listiny

(1) Kandidátní listina obsahuje

a) název zastupitelstva v obci,

b) označení volebních obvodů, jsou-li vytvořeny,

c) název volební strany,

d) jména a příjmení kandidátů, jejich rodná čísla, data narození, jejich povolání a trvalý pobyt a jejich členství v politické straně, popřípadě uvedení toho, že nejsou členy žádné politické strany,

e) pořadí na kandidátní listině, vyjádřené pomocí arabské číslice,

f) označení zmocněnce volební strany a jeho náhradníka s uvedením přesné adresy; nezávislý kandidát nemá zmocněnce,

g) jde-li o koalici politických stran, označení politické strany, která kandidáta navrhla,

h) jde-li o sdružení politických stran a nezávislých kandidátů, označení politické strany, která kandidáta navrhla, a označení, že jde o nezávislého kandidáta,

i) podpis zmocněnce volební strany; u nezávislého kandidáta podpis kandidáta.

(2) Volební strana může na kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva v obci. Jsou-li pro volby do zastupitelstva v obci vytvořeny volební obvody, může volební strana na kandidátní listině pro každý volební obvod uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik členů tohoto zastupitelstva má být v tomto volebním obvodu voleno.

(3) Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva.

§ 27

(1) Podání kandidátní listiny zapisovatel místní nebo městské volební komise potvrdí zmocněnci volební strany nebo nezávislému kandidátu. Zjistí-li zapisovatel, že předložená kandidátní listina a přílohy k ní nesplňují předepsané náležitosti podle § 25 a 26, upozorní na to zmocněnce volební strany; nemá-li volební strana zmocněnce (§ 26 odst.1 písm. f)), upozorní nezávislého kandidáta.

(2) Zapisovatel místní nebo městské volební komise předloží příslušné volební komisi kandidátní listinu na prvním zasedání této komise.

§ 28

Projednání kandidátních listin místní nebo městskou volební komisí

(1) Místní nebo městská volební komise přezkoumá předložené kandidátní listiny. V případě, že kandidátní listina nesplňuje náležitosti uvedené v § 26 odst.1 a 3 nebo není-li k ní připojena petice podle § 25 odst.3, vyzve volební stranu, aby ve stanovené lhůtě, nejpozději do 50 dnů před konáním voleb, závady odstranila. Neodstraní-li volební strana závady a nápravy nelze dosáhnout podle odstavce 2, místní nebo městská volební komise kandidátní listinu odmítne.

(2) Místní nebo městská volební komise škrtne

a) kandidáta na kandidátní listině, u něhož není připojeno prohlášení podle § 26 odst.3, pokud volební strana ve lhůtě uvedené v odstavci 1 tuto závadu neodstraní,

b) kandidáta v případě, že je uveden na kandidátních listinách více volebních stran nebo na více kandidátních listinách téže volební strany ve více volebních obvodech, a to na té kandidátní listině, ke které není připojeno prohlášení podle § 26 odst.3; podepsal-li kandidát prohlášení k více kandidátním listinám, škrtne jej místní nebo městská volební komise na všech kandidátních listinách,

c) kandidáty, kteří jsou na kandidátních listinách uvedeni nad nejvýše stanovený počet (§ 26 odst.2).

(3) Proti rozhodnutí místní volební komise o odmítnutí kandidátní listiny podle odstavce 1 nebo o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině podle odstavce 2 může volební strana, u rozhodnutí o škrtnutí kandidáta rovněž tento kandidát, podat do 24 hodin po doručení rozhodnutí odvolání k okresní volební komisi, v územně členěných statutárních městech a v hlavním městě Praze k městské volební komisi. Proti rozhodnutí městské volební komise v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni o odmítnutí kandidátní listiny nebo škrtnutí kandidáta na kandidátní listině pro volby do zastupitelstev uvedených měst se odvolání podává Ústřední volební komisi. Proti rozhodnutím ostatních městských volebních komisí o odmítnutí kandidátní listiny nebo o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině pro volby do zastupitelstev měst se odvolání podává okresní volební komisi. O odvolání rozhodne příslušná volební komise do 24 hodin od jeho doručení.

(4) Místní nebo městská volební komise zaregistruje kandidátní listiny nejpozději do 48 dnů přede dnem voleb a oznámí to písemně volebním stranám. V případě, že k registraci dojde na základě rozhodnutí okresní volební komise, městské volební komise nebo Ústřední volební komise o odvolání podle odstavce 3 nebo na základě rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona,10) zaregistruje místní nebo městská volební komise kandidátní listinu i po této lhůtě, nejpozději však do 30 dnů přede dnem voleb. Registrace je podmínkou pro vytištění kandidátních listin na hlasovací lístek.

§ 29

Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může před zahájením voleb vzdát písemně své kandidatury.

(2) U kandidátních listin, podaných politickými stranami nebo jejich koalicemi, může písemně odvolat kandidaturu kandidáta též zmocněnec.

(3) Prohlášení o vzdání se nebo o odvolání kandidatury nelze vzít zpět. Prohlášení je nutno doručit ve dvojím stejnopise předsedovi nebo zapisovateli místní nebo městské volební komise. Předseda místní nebo městské volební komise zajistí zveřejnění prohlášení ve všech volebních místnostech, pokud je obdrží alespoň 48 hodin před zahájením voleb.

(4) Bylo-li prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidáta učiněno po zaregistrování, zůstávají údaje o kandidátu na kandidátní listině, ale při zjišťování výsledků voleb se k němu nepřihlíží.

§ 30

Hlasovací lístky

(1) Po registraci kandidátních listin zajistí předseda místní nebo městské volební komise jejich vytištění na hlasovací lístek, a to prostřednictvím obecního úřadu, magistrátů územně členěných statutárních měst nebo Magistrátu hlavního města Prahy.

(2) V záhlaví každého hlasovacího lístku musí být uveden název obce, města, městské části nebo městského obvodu a počet členů zastupitelstva, který má být zvolen. Jsou-li vytvořeny volební obvody, uvede se v záhlaví hlasovacího lístku též označení volebního obvodu a počet členů zastupitelstva, který má být v daném obvodu zvolen. Hlasovací lístky jsou opatřeny razítkem téže barvy příslušné obce, města, městské části nebo městského obvodu, které musí být na všech hlasovacích lístcích umístěno na stejném místě. Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstev územně členěných statutárních měst a do Zastupitelstva hlavního města Prahy jsou označeny na levém okraji svislým barevným pruhem.

(3) Kandidáti každé volební strany jsou uvedeni v pořadí určeném volební stranou v samostatných zarámovaných sloupcích. Tyto sloupce jsou umístěny vedle sebe, popřípadě pod sebou, na společném hlasovacím lístku; jejich pořadí stanoví místní nebo městská volební komise losem po ukončení registrace kandidátních listin. U každého kandidáta se uvede jeho jméno, příjmení, věk, povolání a část obce, ve které má trvalý pobyt, a údaj o tom, které politické strany je kandidát členem, popřípadě údaj, že není členem žádné politické strany; je-li volební stranou sdružení politických stran a nezávislých kandidátů, navíc i údaj, že jde o nezávislého kandidáta. Před jménem kandidáta se umístí rámeček a pořadové číslo. Každý sloupec je nadepsán názvem volební strany. Dále je v záhlaví sloupce umístěn čtvereček, a to tehdy, jestliže jsou v tomto sloupci alespoň dva kandidáti.

(4) Hlasovací lístky pro volby do příslušného zastupitelstva musí být vytištěny pouze na jedné straně papíru téže barvy, jakosti a rozměrů, přičemž pro označení všech volebních stran i pro údaje o všech kandidátech musí být použito stejných druhů a velikostí písma.

(5) Takto rozmnožené hlasovací lístky dodá obecní úřad voličům nejpozději tři dny přede dnem voleb, jakož i v den voleb všem okrskovým volebním komisím.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).