ODDÍL OSMÝ
§ 41
(1) V místnosti, kde okrsková volební komise sčítá hlasy, mají právo být přítomni členové volebních komisí vyššího stupně, pracovníci zařazení do jejich sumarizačních útvarů a sekretariátu Ústřední volební komise, jakož i osoby, kterým k tomu dala povolení Ústřední volební komise.
(2) Po ukončení hlasování dá předseda okrskové volební komise soustředit nepoužité hlasovací lístky a nepoužité úřední obálky a zapečetí je s výjimkou nepoužitých hlasovacích lístků, určených ke sčítání hlasů (§ 43 odst.3). Poté dá otevřít volební schránku. V případě, že bylo okrskovou volební komisí na výslovnou žádost jednotlivých voličů použito i přenosné volební schránky, komise obsah schránek po jejich otevření smísí.
(3) Okrsková volební komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z volební schránky, spočítá úřední obálky a porovná počet úředních obálek se záznamy ve výpisu ze seznamu voličů. Neúřední obálky komise vyloučí.
(4) Po vynětí hlasovacích lístků z úředních obálek okrsková volební komise sečte hlasy pro jednotlivé volební strany a pro jednotlivé kandidáty. Počet hlasů odevzdaných pro volební stranu je dán součtem všech hlasů, které obdrželi její kandidáti. Hlasuje-li se v okrsku do zastupitelstva města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy a současně do obvodního nebo místního zastupitelstva, hlasovací lístky se před sčítáním rozdělí podle jednotlivých druhů zastupitelstev, a poté se sčítají zvlášť.
(5) Každý člen okrskové volební komise může nahlížet do hlasovacích lístků. Předseda okrskové komise kontroluje správnost sčítání hlasů.
§ 42
(1) Neplatný je hlasovací lístek, který není na předepsaném tiskopise.
(2) Hlas voliče je neplatný,
a) jestliže neoznačil na hlasovacím lístku ani volební stranu, ani žádného kandidáta,
b) označil-li na hlasovacím lístku křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce volební strany více než jednu volební stranu,
c) označil-li na hlasovacím lístku křížkem v rámečku před jménem kandidáta více kandidátů, než má být voleno členů zastupitelstva v obci,
d) jestliže hlasovací lístek nebyl vložen do úřední obálky.
(3) Je-li v úřední obálce několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva v obci se shodně označenou volbou kandidátů nebo volebních stran, počítají se jako jeden hlas. Liší-li se od sebe hlasovací lístky pouze počtem jinak shodně provedených voleb kandidátů, přihlíží se k tomu hlasovacímu lístku, na kterém byla označena volba více kandidátů, nepřesahuje-li počet volených členů zastupitelstva v obci. V ostatních případech jsou všechny stejné hlasovací lístky neplatné.
(4) Je-li na hlasovacím lístku označena volební strana křížkem ve čtverečku v záhlaví jejího sloupce a současně jsou označeni kandidáti této volební strany křížkem v rámečku před svým jménem, k označení kandidátů se nepřihlíží.
(5) Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. K jiným než zákonem stanoveným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží.
§ 43
(1) Okrsková volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o průběhu a o výsledku hlasování. Zápis podepíší členové okrskové volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápise okrskové volební komise o hlasování ve volebním okrsku se uvede
a) doba počátku a ukončení hlasování, popřípadě jeho přerušení,
b) celkový počet osob ve volebním okrsku, zapsaných do výpisu ze seznamu voličů,
c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
d) počet odevzdaných úředních obálek,
e) počet platných hlasů, odevzdaných pro každou volební stranu,
f) počet platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé kandidáty,
g) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.
(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. e) a f) využije komise potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků, které po ukončení hlasování pro tento účel výslovně označil předseda za přítomnosti komise.
§ 44
(1) Po sečtení hlasů a po podepsání zápisu o průběhu a o výsledku hlasování ohlásí předseda okrskové volební komise výsledek hlasování v okrsku a jeden stejnopis zápisu zašle neprodleně příslušné volební komisi (§ 23 písm. b)) a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti.
(2) Okrsková volební komise zapečetí odevzdané hlasovací lístky, úřední obálky a výpisy ze seznamů a předá je spolu s ostatními volebními dokumenty do úschovy obecnímu úřadu.
§ 45
(1) Místní nebo městská volební komise po přezkoumání zápisů okrskových volebních komisí zjistí, kolik hlasů bylo odevzdáno pro každého kandidáta na kandidátní listině a kolik pro každou kandidátní listinu. Poté dělí celkový počet platných hlasů, který obdržela kandidátní listina, postupně lichými čísly počínaje jednou, třemi, pěti atd. tak, aby počet dělících operací odpovídal počtu kandidátů, kteří jsou na kandidátní listině.
(2) Podíly vypočítané způsobem uvedeným v odstavci 1 seřadí místní nebo městská volební komise podle jejich velikosti až do počtu mandátů, které mají být při volbách do zastupitelstva v obci přiděleny. Za každý podíl obsažený v této početní řadě získá kandidátní listina jeden mandát. V případě rovnosti podílu je rozhodující celkový počet hlasů, který získala kandidátní listina, jinak rozhodne los.
(3) Místní nebo městská volební komise přikáže mandáty přidělené kandidátní listině na ní uvedeným kandidátům podle pořadí, v jakém jsou uvedeni na kandidátní listině, pokud nedojde ke změně pořadí podle odstavce 4.
(4) Volební komise vydělí celkový počet hlasů odevzdaných pro volební stranu počtem kandidátů této volební strany. Má-li některý z kandidátů nejméně o 10% více hlasů, než je takto stanovený průměr vyjádřený celým číslem bez zaokrouhlení, postupuje v kandidátní listině na první místo. Je-li takových kandidátů více, určí se jejich pořadí podle počtu hlasů, které byly pro ně odevzdány; v případě rovnosti hlasů mezi postupujícími kandidáty je rozhodující původní pořadí kandidátů na kandidátní listině.
(5) Kandidáti, kteří neobdrželi mandát, se stávají náhradníky v pořadí stanoveném podle odstavců 3 a 4. V případě rovnosti hlasů je rozhodující pořadí kandidáta na kandidátní listině. Nezíská-li kandidátní listina žádný mandát, kandidáti na ní uvedení se náhradníky nestávají.
(6) Místní nebo městská volební komise vydá kandidátům zvoleným za členy zastupitelstva v obci osvědčení o zvolení, a to nejpozději do prvního zasedání zastupitelstva.
(7) Jestliže byly vytvořeny volební obvody, provede místní nebo městská volební komise úkony uvedené v odstavcích 1 až 5 pro každý volební obvod zvlášť.
§ 46
(1) Místní volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o výsledku hlasování. Zápis podepíší členové místní volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápise místní volební komise se uvede
a) počet volebních okrsků v obci a počet okrskových volebních komisí, které zaslaly výsledek hlasování,
b) počet volebních obvodů, pokud byly vytvořeny,
c) počet osob zapsaných v obci ve výpisech ze seznamů voličů, jak byly v den hlasování doplněny okrskovými volebními komisemi,
d) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
e) počet odevzdaných úředních obálek,
f) počet platných hlasů, odevzdaných pro každou volební stranu,
g) počet platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé kandidáty,
h) jména, příjmení a datum narození kandidátů, kteří byli zvoleni do zastupitelstva v obci, a na kandidátce které volební strany byli uvedeni,
i) jména, příjmení a datum narození náhradníků jednotlivých volebních stran podle § 45 odst.5,
j) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.
(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. f) a g) využije místní volební komise potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků předaných jí k tomuto účelu okrskovými volebními komisemi.
(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisů o výsledku hlasování v obci zašle předseda místní volební komise neprodleně jeden stejnopis okresní volební komisi.
(5) Ostatní volební dokumenty předá místní volební komise do úschovy obecnímu úřadu.
§ 47
Místní volební komise vyhlásí výsledky hlasování zveřejněním na úřední desce obecního úřadu bezodkladně po podepsání zápisu o výsledku hlasování.
§ 48
(1) Okrsková volební komise vyhotoví zápis o hlasování ve volebním okrsku (§ 43) zvlášť pro volby do obvodních nebo místních zastupitelstev a zvlášť pro volby do zastupitelstev územně členěných statutárních měst nebo pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy.
(2) Stejnopis zápisu podle § 43, týkající se voleb do obvodního nebo místního zastupitelstva, zašle předseda okrskové volební komise místní volební komisi, stejnopis zápisu, týkající se voleb do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy, zašle městské volební komisi.
(3) Předseda místní volební komise zašle stejnopis zápisu podle § 46 městské volební komisi.
§ 49
(1) Okresní volební komise zjistí výsledky hlasování v okrese na podkladě zápisů místních volebních komisí, popřípadě městské volební komise (§ 50) o výsledku a průběhu hlasování v obci.
(2) Okresní volební komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v okrese. Zápis podepíší členové okresní volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(3) V zápise okresní volební komise se uvede
a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,
b) celkový počet osob zapsaných ve výpisech ze seznamů voličů,
c) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
d) počet zvolených členů zastupitelstev v obcích podle jednotlivých volebních stran.
(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda okresní volební komise jeden stejnopis neprodleně Ústřední volební komisi.
(5) Ostatní volební dokumenty předá okresní volební komise do úschovy okresnímu úřadu.
§ 50
(1) Městská volební komise zjistí výsledky hlasování do zastupitelstva města nebo Zastupitelstva hlavního města Prahy na podkladě zápisů okrskových volebních komisí. Dále shromažďuje výsledky voleb do obvodních nebo místních zastupitelstev na základě zápisů místních volebních komisí.
(2) Městská volební komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v územně členěném statutárním městě nebo zápis o výsledku hlasování v hlavním městě Praze. Zápis podepíší členové městské volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(3) V zápise městské volební komise se uvedou údaje podle § 46 odst.2 pro volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy; ustanovení § 46 odst.3 se použije obdobně. Městská volební komise dále v zápise uvede
a) počet obvodních nebo místních zastupitelstev zvolených ve volbách,
b) počet zvolených členů příslušných zastupitelstev podle jednotlivých volebních stran, a to odděleně pro volby do obvodních nebo místních zastupitelstev a pro volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy.
(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu zašle předseda městské volební komise v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni jeden stejnopis Ústřední volební komisi; v ostatních územně členěných statutárních městech zašle jeden stejnopis okresní volební komisi.
(5) Ostatní volební dokumenty předá městská volební komise do úschovy magistrátu územně členěného statutárního města nebo Magistrátu hlavního města Prahy.
(6) Městská volební komise vyhlásí bezodkladně po podepsání zápisu o výsledku hlasování v územně členěném statutárním městě nebo v hlavním městě Praze výsledky hlasování do zastupitelstva města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy zveřejněním na úřední desce magistrátu.
§ 51
(1) Ústřední volební komise vyhotoví na podkladě zápisů okresních volebních komisí a městských volebních komisí ve městech Brně, Ostravě, Plzni a v hlavním městě Praze zápis o výsledcích voleb v České republice, který podepíší členové Ústřední volební komise; jestliže některý z členů Ústřední volební komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápise o výsledku voleb se uvede
a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,
b) celkový počet osob, zapsaných ve výpisech ze seznamů voličů,
c) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
d) celkový počet zvolených členů zastupitelstev v obcích podle volebních stran.
§ 52
Ústřední volební komise uveřejní celkové výsledky voleb ihned po podepsání zápisu podle § 51. Může též uveřejnit částečné nebo předběžné výsledky.
§ 53
Činnost okresní, městské, místní a okrskové volební komise při volbách je ukončena 20.dnem po uveřejnění celkových výsledků voleb Ústřední volební komisí. To neplatí, pokud jde o komisi, jejíž působnost se vztahuje na obec nebo městskou část anebo městský obvod, v nichž nedošlo k řádnému provedení voleb podle tohoto zákona. V takovém případě je činnost této komise ukončena 20.dnem po uveřejnění výsledků dodatečně nebo znovu provedených voleb (§ 54).
§ 54
Nedošlo-li z jakýchkoli důvodů v některé obci, městském obvodu nebo městské části k řádnému provedení voleb podle tohoto zákona, ministr vnitra nejpozději do týdne po vyhlášení výsledků voleb nebo do týdne poté, kdy mu bylo oznámeno usnesení soudu, že stížnost podle § 59 je oprávněná pro neplatnost hlasování, učiní opatření k tomu, aby volby byly dodatečně nebo znovu provedeny. Lhůty stanovené tímto zákonem mohou být přitom přiměřeně zkráceny.
§ 55
(1) Mandát zaniká
a) odmítnutím slibu člena zastupitelstva v obci nebo složením slibu s výhradou,
b) okamžikem, kdy starosta, primátor územně členěného statutárního města nebo primátor hlavního města Prahy obdrží písemnou rezignaci člena zastupitelstva na jeho mandát; starosta, primátor územně členěného statutárního města a primátor hlavního města Prahy podává rezignaci na zasedání zastupitelstva,
c) úmrtím člena zastupitelstva v obci,
d) dnem nových voleb do zastupitelstva v obci.
(2) Kromě případů uvedených v odstavci 1 zaniká mandát člena zastupitelstva v obci okamžikem, kdy to vysloví příslušné zastupitelstvo z důvodů
a) pravomocného rozhodnutí soudu, kterým byl člen zastupitelstva odsouzen za úmyslný trestný čin,
b) že člen zastupitelstva v obci přestal být volitelný (§ 7),
c) neslučitelnosti funkcí podle § 7 odst.2.
(3) Nevysloví-li zastupitelstvo v obci na nejbližším zasedání zánik mandátu podle odstavce 2, přednosta okresního úřadu požádá o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva, které se uskuteční nejpozději do 30 dnů od doručení této žádosti. Není-li zániku mandátu dosaženo, zaniká mandát člena zastupitelstva v obci okamžikem, kdy to vysloví přednosta okresního úřadu.
(4) Úkoly přednosty okresního úřadu podle odstavce 3 plní u místních zastupitelstev v územně členěných statutárních městech a v hlavním městě Praze primátoři těchto měst; u Zastupitelstva hlavního města Prahy a u zastupitelstev měst Brna, Ostravy a Plzně plní tyto úkoly ministr vnitra.
(5) V případě neslučitelnosti funkcí podle odstavce 2 písm. c), která nastane okamžikem zvolení členem zastupitelstva v obci, nevysloví příslušné zastupitelstvo zánik mandátu na ustavujícím zasedání, ale umožní takto zvolenému členu zastupitelstva v obci, aby do 48 hodin po ustavujícím zasedání učinil právní úkon směřující ke skončení pracovního poměru. Pokud člen zastupitelstva v obci nepředloží do tří měsíců po ustavujícím zasedání příslušnému zastupitelstvu doklad o tom, že důvod neslučitelnosti funkcí pominul, postupuje zastupitelstvo obce podle odstavce 3.
§ 56
(1) Uprázdní-li se mandát v zastupitelstvu v obci, nastupuje za člena tohoto zastupitelstva náhradník z kandidátní listiny téže volební strany v pořadí podle § 45 odst.5.
(2) Za člena zastupitelstva v obci prohlásí náhradníka uvedeného v odstavci 1 obecní rada, a není-li zřízena, zastupitelstvo, a to do 15 dnů poté, co se uprázdnil mandát. Obecní rada, popřípadě zastupitelstvo předá náhradníkovi osvědčení o tom, že se stal členem zastupitelstva a kterým dnem se jím stal.
(3) Není-li náhradník, zůstane mandát uprázdněn do konce funkčního období zastupitelstva v obci.
§ 57
(1) Nové volby do zastupitelstva podle tohoto zákona se konají,
a) jestliže se počet členů zastupitelstva sníží o více než jednu třetinu oproti počtu určenému podle zákona a nejsou-li náhradníci podle § 56,
b) jestliže se počet členů zastupitelstva sníží pod hranici pět,
c) dojde-li ke vzniku nové obce,
d) dojde-li ke vzniku nové městské části nebo nového městského obvodu.
(2) Nové volby do zastupitelstev v obcích vyhlásí ministr vnitra. V posledních šesti měsících funkčního období zastupitelstev v obcích se nové volby nekonají.
(3) Pro nové volby platí ustanovení tohoto zákona s tím, že lhůty podle § 3 odst.1, § 9 odst.1, § 18 odst.2, § 20 odst.2, § 22 odst.2 a 4, § 25 odst.2, § 28 odst.1 a 4 a § 31 odst.1 mohou být zkráceny nejvíce o jednu třetinu.
(4) Při nových volbách se nezřizují okresní volební komise. Městská volební komise se zřizuje pouze v případě, že se konají nové volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy.
(5) Úkoly okresních volebních komisí a úkoly městských volebních komisí, pokud nejsou podle odstavce 4 zřizovány, plní pro nové volby Ústřední volební komise.