ČÁST DRUHÁ
Registrace k provozování autoškoly
§ 2
(1) Provozováním autoškoly se rozumí poskytování výuky a výcviku k získání řidičského oprávnění. Provozovat autoškolu může právnická nebo fyzická osoba na základě živnostenského oprávnění vydaného podle zvláštního zákona1) a registrace k provozování autoškoly. Registraci k provozování autoškoly vydává okresní úřad. Příslušný je okresní úřad, v jehož územním obvodu bude autoškola provozována.
(2) Okresní úřad vydá registraci k provozování autoškoly na základě písemné žádosti, prokáže-li žadatel
a) že je držitelem příslušného živnostenského oprávnění,
b) že fyzická osoba a její odpovědný zástupce, byl-li ustanoven, dosáhli věku 18 let, jsou způsobilí k právním úkonům, bezúhonní a odborně způsobilí, je-li žadatelem fyzická osoba; nebo že statutární orgán nebo člen statutárního orgánu právnické osoby dosáhli věku 18 let, jsou způsobilí k právním úkonům, bezúhonní a alespoň jeden člen statutárního orgánu je odborně způsobilý, je-li žadatelem právnická osoba,
c) splnění technických podmínek pro provozování autoškoly podle tohoto zákona.
(3) Pro vymezení bezúhonnosti a pro vymezení postavení odpovědného zástupce platí zvláštní zákon.1)
(4) Odbornou způsobilost prokáže žadatel platným profesním osvědčením na skupinu nebo podskupinu řidičského oprávnění, k jehož získání bude provozovatel autoškoly provádět výuku a výcvik, a dokladem osvědčujícím tříletou praxi žadatele v provádění výuky a výcviku k získání řidičského oprávnění.
(5) Při splnění těchto podmínek má žadatel nárok na vydání registrace k provozování autoškoly.
§ 3
(1) Žádost o vydání registrace k provozování autoškoly musí obsahovat
a) obchodní jméno, sídlo a právní formu právnické osoby a její identifikační číslo, je-li žadatelem právnická osoba, nebo jméno, příjmení a trvalý pobyt, obchodní jméno a datum narození fyzické osoby, je-li žadatelem fyzická osoba,
b) rozsah poskytované výuky a výcviku,
c) jméno, příjmení, trvalý pobyt a datum narození fyzických osob, které budou zajišťovat výuku a výcvik,
d) jméno, příjmení, trvalý pobyt a datum narození fyzických osob, které budou zajišťovat zdravotnickou přípravu,
e) seznam výcvikových vozidel s uvedením jejich tovární značky, typu, státní nebo vojenské poznávací značky a roku jejich výroby,
f) popis a umístění autocvičiště nebo jiné cvičné plochy s vyloučením provozu jiných vozidel (dále jen "cvičná plocha") nebo řidičského trenažéru a adresu a označení výukových a učebních prostor.
(2) Žádost o vydání registrace k provozování autoškoly musí být doložena
a) výpisem z obchodního rejstříku žadatele nebo dokladem prokazujícím založení právnické osoby,
b) výpisem z evidence Rejstříku trestů, který není starší než šest měsíců, všech fyzických osob, které jsou statutárním orgánem žadatele nebo členy statutárního orgánu, a odpovědného zástupce, byl-li ustanoven, je-li žadatelem právnická osoba, nebo výpisem z evidence Rejstříku trestů, který není starší než šest měsíců, fyzické osoby a jejího odpovědného zástupce, byl-li ustanoven, je-li žadatelem fyzická osoba,
c) dokladem osvědčujícím právní vztah žadatele k autocvičišti nebo k cvičné ploše nebo k řidičskému trenažéru a k výukovým a učebním prostorám,
d) platnými profesními osvědčeními osob, které budou provádět výuku a výcvik k získání řidičského oprávnění,
e) technickými průkazy a osvědčeními o technických průkazech výcvikových vozidel,
f) živnostenským listem.
§ 4
(1) V rozhodnutí o vydání registrace k provozování autoškoly okresní úřad uvede
a) obchodní jméno, včetně právní formy, sídlo a identifikační číslo, bylo-li již přiděleno, jméno a příjmení osoby nebo osob, které jsou statutárním orgánem nebo jeho členy, jedná-li se o právnickou osobu, nebo jméno a příjmení provozovatele autoškoly, datum narození, obchodní jméno a jeho trvalý pobyt; je-li ustanoven odpovědný zástupce, též údaje týkající se jeho osoby, jedná-li se o fyzickou osobu,
b) označení výukových a učebních prostor,
c) rozsah poskytované výuky a výcviku,
d) lhůtu pro zahájení provozování autoškoly,
e) územní obvod, ve kterém bude autoškola provozována,
f) technické podmínky provozování autoškoly.
(2) Byla-li žádost zamítnuta, okresní úřad uvede v rozhodnutí důvody, pro které nebyla vydána registrace k provozování autoškoly.
§ 5
(1) Provozovatel autoškoly je povinen oznámit okresnímu úřadu všechny změny týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny jako náležitosti žádosti vydání registrace k provozování autoškoly podle § 3, a předložit o nich doklady do 15 dnů od vzniku změn.
(2) Okresní úřad na základě oznámených změn podle odstavce 1 provede opravu údajů uvedených v rozhodnutí nebo rozhodne o změně registrace k provozování autoškoly.
§ 6
(1) Okresní úřad rozhodne o odnětí registrace k provozování autoškoly, jestliže provozovatel autoškoly
a) opakovaně nebo hrubým způsobem porušil povinnosti stanovené tímto zákonem nebo na jeho základě,
b) neplní podmínky stanovené v registraci k provozování autoškoly,
c) přestal splňoval podmínky stanovené v § 2 odst. 2,
d) požádal o odnětí registrace k provozování autoškoly.
(2) O registraci k provozování autoškoly může provozovatel, kterému byla registrace k provozování autoškoly odejmuta podle odstavce 1 písm. a) nebo b), znovu požádat okresní úřad nejdříve po uplynutí 3 let od rozhodnutí o odnětí registrace k provozování autoškoly.
§ 7
Registrace k provozování autoškoly pozbývá platnosti
a) dnem zániku právnické osoby, která je držitelem registrace k provozování autoškoly,
b) dnem úmrtí fyzické osoby, která je držitelem registrace k provozování autoškoly; pro pokračování provozování autoškoly při úmrtí provozovatele autoškoly platí zvláštní zákon,1)
c) rozhodnutím okresního úřadu o odnětí registrace k provozování autoškoly.
Technické podmínky provozování autoškoly
§ 8
(1) Technickými podmínkami provozování autoškoly se rozumí
a) autocvičiště nebo cvičná plocha nebo řidičský trenažér,
b) prostory pro výuku a výcvik,
c) učební pomůcky,
d) výcvikové vozidlo.
(2) Technické podmínky pro autocvičiště, cvičné plochy a učební pomůcky pro výuku praktické údržby jsou uvedeny v příloze č. 1.
§ 9
(1) V autoškole lze při výuce a výcviku k získání řidičského oprávnění provozovat výcvikové vozidlo,
a) které svojí konstrukcí a technickým stavem odpovídá požadavkům stanoveným zvláštním právním předpisem,2)
b) které je vybaveno nejméně dvojím zařízením schváleného provedení podle zvláštního právního předpisu2) umožňujícím ovládání spojky a provozní brzdy vozidla; u vozidla s automatickou převodovkou postačí dvojí zařízení pro ovládání provozní brzdy vozidla; jedná-li se o traktor, musí být v jeho kabině navíc umístěno další sedadlo pro učitele výcviku, jehož umístění a provedení musí být schváleno podle zvláštního právního předpisu,2) jedná-li se o motocykl, musí být kromě dvojího zařízení umožňujícího ovládání spojky a provozní brzdy vybaven dvojím řízením podle schváleného provedení podle zvláštního právního předpisu,2)
c) které je vybaveno doplňkovým vnitřním zrcátkem, pokud je pro daný typ vozidla předepsáno,
d) které bylo pro účely výuky a výcviku schváleno okresním úřadem.
(2) Druhy výcvikových vozidel pro výuku, výcvik a závěrečné zkoušky k získání jednotlivých skupin a podskupin řidičského oprávnění a jejich technické podmínky jsou uvedeny v příloze č. 2.
(3) V autoškole lze použít jako výcvikové vozidlo vozidlo konstrukčně přizpůsobené tělesně postižené osobě, které není výcvikovým vozidlem.
§ 10
(1) Výcvikové vozidlo schvaluje pro jeho použití k výcviku v autoškole okresní úřad. Příslušným je okresní úřad podle místa sídla nebo trvalého pobytu žadatele. Okresní úřad schválí výcvikové vozidlo na základě písemné žádosti.
(2) Žádost musí obsahovat
a) obchodní jméno, sídlo a právní formu právnické osoby a její identifikační číslo, je-li žadatelem právnická osoba, nebo jméno, příjmení a trvalý pobyt, obchodní jméno a datum narození fyzické osoby, je-li žadatelem fyzická osoba,
b) tovární značku vozidla,
c) rok výroby vozidla,
d) státní nebo vojenskou poznávací značku vozidla.
(3) Žádost musí být doložena
a) protokolem o platné technické kontrole vozidla,2)
b) dokladem o právním vztahu žadatele k vozidlu,
c) písemným souhlasem vlastníka vozidla, není-li vlastník žadatelem.
(4) Okresní úřad po schválení vozidla k výcviku provede úřední záznam do technického průkazu vozidla s textem "Schváleno jako výcvikové vozidlo", vydá nové osvědčení o technickém průkazu vozidla, ve kterém zaznamená změnu užívání vozidla do části "Jiné záznamy" a na tabulku státní poznávací značky vozidla vyznačí nálepkou termín příští pravidelné technické prohlídky a měření emisí.2)
(5) Provozovatel autoškoly je povinen před vyřazením výcvikového vozidla z výcviku v autoškole písemně oznámit příslušnému okresnímu úřadu změnu užívání vozidla. Oznámení musí být doloženo písemným souhlasem vlastníka vozidla, není-li vlastník žadatelem.
(6) Při vyřazení vozidla z výcviku zapíše okresní úřad změnu užívání vozidla do technického průkazu vozidla a do osvědčení o technickém průkazu vozidla způsobem uvedeným v odstavci 4.
§ 11
(1) Výcvikové vozidlo s výjimkou motocyklu a osádka motocyklu musí být při výcviku v řízení vozidla a při závěrečné zkoušce řádně označeny. Označení výcvikového vozidla musí být umístěno na vozidle tak, aby bylo viditelné ostatními účastníky provozu vozidel na pozemních komunikacích ze všech stran a u osádky motocyklu zepředu a zezadu na vzdálenost nejméně 50 metrů.
(2) Způsob označení výcvikového vozidla podle druhů výcvikových vozidel, způsob označení osádky motocyklu a materiál, ze kterého musí být označení vyrobeno, stanoví prováděcí předpis.
§ 12
Provozovatel autoškoly zajistí, aby řidič výcvikového vozidla v době, kdy používá výcvikové vozidlo pro vlastní potřeby, sejmul nebo zakryl neprůhledným krytem označení výcvikového vozidla.