Váš dávno promlčený dluh se může stát předmětem byznysu. Po dlouhé době od vzniku dluhu může dorazit výzva k jeho zaplacení.
Na tuto praktiku, kdy jsou od společností, vůči kterým má spotřebitel starý a již promlčený dluh, dluhy vykupovány a následně vymáhány, upozorňuje spotřebitelský server dTest.
„Šmejdi“ se tak pokouší využít neznalost a obav spotřebitele k získání finančních prostředků. Výzvami jsou upozorněni na dlužné částky s tím, aby je okamžitě uhradili, jinak dojde k vymáhání soudní cestou. V ten moment přechází míč na stranu spotřebitele a je na něm, aby se bránil. Jinak v případném soudním sporu může prohrát,
upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Jak se bránit?
Jak připomíná spotřebitelský server dTest, je třeba si v první řadě uvědomit, o jaký dluh se jedná. Z výzvy k zaplacení dlužné částky musí být vždy patrné přesné datum vzniku dluhu a z jakého titulu (smlouva o poskytování služeb, kupní smlouva atd.) dluh vznikl, resp. kdy se stal splatným.
Spotřebitel si musí určit, kdy nastala tzv. splatnost dluhu, tedy kdy měl vymáhaný dluh nejpozději zaplatit. Jakmile je dluh splatný více než 3 roky, během kterých věřitel svůj nárok vůči spotřebiteli neuplatnil, dluh se promlčí a spotřebitel není povinen tento dluh hradit. Nicméně zákon nikomu nezakazuje, aby už promlčený dluh vůči spotřebiteli nárokoval,
vysvětluje Eduarda Hekšová z dTestu. Je žádoucí o tomto faktu věřitele informovat.
Platební rozkaz a žaloba
Pokud spotřebitel nebude reagovat na předžalobní výzvu, společnost může podat k soudu návrh na vydání tzv. (elektronického) platebního rozkazu, což je zjednodušená žaloba, kterou soud projedná ve zrychleném řízení. Nebo může přistoupit k podání klasické žaloby.
Proti platebnímu rozkazu je třeba podat tzv. odpor, a to do 15 dnů od doručení platebního rozkazu. Pokud spotřebitel odpor nepodá, nabývá platební rozkaz účinky pravomocného rozsudku. Neuhrazení částky tedy může skončit i exekucí.
V případě, kdy věřitel podá klasickou žalobu, je rovnou nařízeno standardní jednání před soudem. Soud zašle žalobu spotřebiteli k vyjádření. Zde je vhodné uplatnit námitku promlčení daného dluhu. I kdyby totiž dluh, jehož zaplacení se věřitel u soudu domáhá, byl promlčený, je nezbytné, aby spotřebitel promlčení namítal. Pokud to neudělá, soud nárok na zaplacení věřiteli přizná, i kdyby soudce věděl, že dluh je promlčený,
doplňuje Eduarda Hekšová.