Rostoucí ceny kávy a klimatické podmínky při jejím pěstování už nejsou jedinou starostí obchodníků s ní. Už brzy se budou muset vypořádat s novými pravidly.
Jak píše Euro.cz, dovoz kávy do Evropské unie v posledních měsících výrazně vzrostl. Zvýšenou chuť na šálek dobrého espressa za větší poptávkou ale nehledejte. Obchodníci se „pouze“ snaží předzásobit před zavedením nových environmentálních pravidel, která začnou platit koncem letošního roku.
Nová regulace EU, známá jako EUDR (Evropská regulace o odlesňování), bude vyžadovat, aby společnosti dodávající na trh Evropské unie nebo exportující mimo něj prokázaly, že jejich komodity jako káva, hovězí maso, kakao, kaučuk, sója, palma olejná a dřevo nepřispívají k ničení lesní půdy. Pravidlo se bude týkat i produktů, k jejichž výrobě byly tyto složky použity, tedy například nábytku, čokolády, pneumatik i kůže.
Vzhledem k nedostatku podrobností ze strany Evropské komise se na regulaci celá řada podniků nezvládla dostatečně připravit. Určité komplikace dodávek se tak zdají být nevyhnutelné, informuje zpravodajská agentura Bloomberg. A jednou z nejvíce zranitelných oblastí je právě obchod s kávou.
Dodávky kávových zrn jsou závislé na milionech malých pěstitelů po celém světě. A právě ti teď na unijní trhy posílají více kávy, než je zvykem, a předhánějí se, čí množství bude to největší.
Například exporty z Brazílie, aktuálně největšího světového producenta kávy, do EU vzrostly v prvních sedmi měsících letošního roku meziročně o 65 procent. Rekordní vývoz pak zaznamenala také Uganda, která je po výrazném poklesu produkce ve Vietnamu stále důležitějším dodavatelem robusty. Většina produkce směřovala právě do zemí sedmadvacítky.
Jakou kávu si v kavárně či restauraci nejčastěji objednáváte?
Tato úroda je víceméně poslední, kterou můžeme exportovat před tím, než začne platit regulace EUDR,
uvádí Ted Marley, obchodník s kávou v Ugandě. Další úrody robusty očekáváme až v říjnu. Vzhledem k 70denní přepravní době kolem Jižní Afriky a času, který je třeba na zpracování, bude muset být většina tohoto zboží už v souladu s EUDR,
dodává.
Podle Ricarda Dos Santose, výkonného ředitele evropského dodavatele kávy Riccoffee, se pražírny snaží pokrýt případné deficity, které očekávají v prvním čtvrtletí roku 2025. Tyto ztráty není mnoho obchodníků ochotno riskovat, přepravu kávy se tak snaží stihnout právě do října, který pro export necertifikovaných zrn představuje nejzazší pomyslnou hranici. (Euro.cz)