Veřejný ochránce práv upozornil na to, že zaměstnavatelé se mohou během výběrových řízení dopouštět diskriminace a chování v rozporu se zákony.
Jak píšou Finance.cz, nynější digitální doba umožňuje snadné vyhledání informací o uchazeči na internetu. Takové lustrování uchazeče je však přípustné pouze v omezeném rozsahu, pokud informace přímo souvisí s daným výkonem práce. Podle GDPR zaměstnavatel zpracovává osobní údaje uchazeče už jejich vyhledáním.
V praxi musí mít oprávněný zájem na zjištění dané informace o uchazeči. Oprávněným zájmem je zájem zaměstnavatele na nalezení nejvhodnějšího kandidáta. Při vyhledávání informací se zaměstnavatel musí držet dalších zásad zpracování údajů, především zásady minimalizace údajů a transparentnosti zpracování,
uvádí veřejný ochránce práv.
Přípustné je například to, aby si zaměstnavatel našel ve veřejném zdroji diplomovou práci uchazeče, kterou sám uchazeč v životopise zmínil.
Setkali jste se v rámci pracovního pohovoru s nevhodnými otázkami?
Jiná situace je však při vyhledávání uchazeče na sociálních sítích. Tam totiž už zaměstnavatelé mohou narazit na osobní informace, například o zdravotním nebo rodinném stavu. Soukromý život uchazečů a zaměstnanců a jejich politické a další názory by přitom zásadně neměly zaměstnavatele zajímat,
uvádí v příručce ombudsman. Jde zejména o sociální sítě, jako jsou Facebook nebo Instagram. Výjimkou jsou však profesní profily, například na síti LinkedIn, tam zaměstnavatel uchazeče vyhledávat může.
Sledování toho, jak potenciální zaměstnanec vystupuje v soukromém životě, by mohlo být přípustné pouze v případě, že by toto vystupování mohlo mít negativní vliv na pověst zaměstnavatele.
Obzvláště v případě zaměstnanců reprezentujících zaměstnavatele navenek může být požadavek na určité smýšlení zaměstnance, a především na jeho vystupování v soukromém životě, přiměřený,
vysvětluje ombudsman. (Finance.cz)