„Lidé v práci pracují, nesledují AZ kvíz.“ Průmysl protestuje proti změně koncesionářských poplatků

10. 7. 2024

Sdílet

12.9./ 1x / Dělník, práce, továrna, směna, noční směna Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Průmyslu se nezamlouvá změna systému koncesionářských poplatků, které se nově u podnikatelů nemají platit dle počtu zařízení, ale na základě počtu zaměstnanců. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) proto inicioval výzvu poslancům, aby zamezili dalšímu projednávání návrhu.

Průmyslu se nelíbí změna systému

SP ČR a dalších 24 oborových organizací apelují na poslance a poslankyně, aby zamezili dalšímu projednávání návrhu, který nyní čeká první čtení ve Sněmovně a který mění systém koncesionářských poplatků u firem. Firmy zároveň vyzývají ministerstvo kultury ke spolupráci se zástupci byznysu k přepracování návrhu. Odmítáme, aby firmy platily za služby, které jsou z jejich strany nevyžádané, které nevyužívají a které již jednou zaplatily fyzické osoby. Požadujeme zachování výjimky pro televizní obrazovky, které jsou užívány výlučně ve výrobních procesech a výhradně pro účely zobrazování informací souvisejících s těmito procesy, doplnila Milena Jabůrková, viceprezidentka SP ČR.

Jak má systém poplatků pro podnikatele nově vypadat

Kromě zvýšení koncesionářských poplatků o celkem 25 Kč měsíčně mají podnikatelé platit poplatky dle počtu zaměstnanců a nikoli dle počtu zařízení jako doposud. Zároveň bude stanovena výjimka pro menší podnikatele. Podnikatelé s maximálně 24 zaměstnanci totiž budou od poplatků zcela osvobozeni.

Pro ostatní mají být tyto sazby:

  • při počtu 25 až 49 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (televizní a rozhlasový poplatek by tak nově dohromady činil 1025 Kč měsíčně)
  • při počtu 50 až 99 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši desetinásobku rozhlasového a televizního poplatku (2050 Kč)
  • při počtu 100 až 199 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši dvacetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (4100 Kč)
  • při počtu 200 až 249 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši třicetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (6150 Kč)
  • při počtu 250 až 499 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši sedmdesátinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (14 350 Kč)
  • při počtu více než 500 zaměstnanců stonásobek výše rozhlasového poplatku a stonásobek výše televizního poplatku (20 500 Kč)

Právě tento nový systém, včetně výjimky pro malé podnikatele, se velkým firmám nezamlouvá. Podle SP ČR není nově navržený systém spravedlivě nastaven. Není například vůbec jasné, proč byly vyjmuty firmy do 24 zaměstnanců, a naopak – proč by větší firmy měly platit více, mnohdy až stonásobně, podotkla Milena Jabůrková.

Podnikatelé zaplatí na koncesionářských poplatcích dohromady méně, říká ministerstvo Přečtěte si také:

Podnikatelé zaplatí na koncesionářských poplatcích dohromady méně, říká ministerstvo

Zaměstnanci nesledují v práci AZ kvíz

Jak dále upozorňují zástupci podnikatelů, průmyslové podniky zpravidla nepoužívají televizi nebo rádio jako součást svého provozu. Sledování televize nebo poslech rádia by mohly odvádět pozornost od pracovních úkolů a zvýšit riziko nehod. Většinou jsou tyto činnosti zakázány, porušení tohoto zákazu může být vnímáno jako porušení pracovní kázně. Často jde navíc o hlučná místa, zaměstnanci v takovém pracovním prostředí opravdu nemají možnost sledovat televizi ani poslouchat rádio. Proč tedy platit koncesionářské poplatky? ptá se Lukáš Peřka, výkonný tajemník Svazu výrobců vápna ČR.

Stejný názor má i Jan Prokš, ředitel Elektrotechnické asociace ČR. Sledování televize je v průmyslu naprosto vyloučené, tam lidé pracují, nesledují AZ-kvíz. Pokud Česká televize neumí hospodařit, bylo by vhodné se zamyslet nad tím, proč to tak je a nerozšiřovat povinnost platit na ty, kteří nejsou konzumenty obsahu, uzavřel Prokš.

Souhlasíte se zvýšením koncesionářských poplatků?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).