Minimální procentní výměra důchodů bude od roku 2026 činit 10 % průměrné mzdy, tedy stejně jako základní výměra. Počítá s tím nedávno schválená důchodová reforma.
Procentní výměra má činit 10 % průměrné mzdy
Součást důchodové reformy, kterou před několika týdny schválila Poslanecká sněmovna, tvoří i zvýšení minimální procentní výměry u všech typů důchodů. Podle vlády se tím dosáhne adekvátního odlišení úrovně základního hmotného zabezpečení osob, které získaly nárok na příslušný typ důchodu, od úrovně zabezpečení osob, které podmínky nároku na důchod vůbec nesplnily.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které návrh připravilo, k tomu uvedlo, že je třeba zohlednit, že důvody nízké výše odváděných příspěvků mohou být různé, a není možné je v každém individuálním případě důsledně přezkoumávat. Nemusí se vždy nutně jednat o osoby, které se cíleně vyhýbaly pracovní aktivitě nebo záměrně podhodnocovaly (tzv. „optimalizovaly“) výši svých příjmů; může se jednat též o osoby, které i přes aktivní snahu neměly příležitost vykonávat solidně ohodnocené zaměstnání nebo z důvodu tíživé sociální situace a neznalosti souvislostí přijaly zaměstnání bez účasti na pojištění, nebo které byly např. okolnostmi (zejm. zdravotní nebo rodinné důvody) přinuceny odejít do důchodu předčasně,
píše se v důvodové zprávě.
Minimální důchod by dosáhl 8800 Kč
Konkrétně by se měla zvýšit minimální procentní výměry důchodu ze stávajících 770 Kč na úroveň základní výměry důchodů, která činí 10 % průměrné mzdy. Nově tak bude minimální důchod na úrovni 20 % průměrné mzdy. Vzhledem k tomu, že pro rok 2024 dosahuje průměrná mzda 43 967 Kč, nově by minimální procentní výměra činila více než 4 tisíce korun. Minimální důchod, který v současnosti činí 5170 Kč, by se tak zvýšil na 8800 Kč.
Aktuálně je pod úrovní nově navrhované výše minimálních procentních výměr vypláceno 35 tisíc důchodů, což představuje zhruba 1 % všech vyplácených penzí. „Nejčastěji jde o starobní důchody, které tvoří více jak 70 % všech těchto důchodů s tím, že z 60 % jde o starobní důchody, které byly přiznané jako předčasné. Nicméně u více než 75 % případů těchto starobních důchodů je příjemce důchodu poživatelem i pozůstalostního důchodu a samotný starobní důchod není jediným zdrojem příjmů,“ upřesňuje důvodová zpráva.
Ke změnám nicméně nedojde už v roce 2025, ale až v roce 2026.