Zaměstnavatel může kontrolovat své zaměstnance, kteří jsou dočasně práce neschopní, během prvních 14 dnů nemoci, kdy jim hradí náhradu mzdy.
Zjišťuje především, zda zaměstnanec na neschopence dodržuje léčebný režim. V případě, kdy tomu tak není, může jej potrestat. Jestliže zaměstnanec v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nedodržuje povinnosti, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností neposkytnout náhradu mzdy nebo platu snížit,
uvádí Česká správa sociálního zabezpečení.
Může dostat zaměstnanec výpověď?
Jak uvádí zákoník práce, zaměstnanec může dostat výpověď, pokud poruší zvlášť hrubým způsobem povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a zákoníku práce. Ten uvádí: Zaměstnanci jsou v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti povinni dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění.
Pokud tedy zaměstnavatel nezastihne zaměstnance na neschopence doma, jestliže tedy zrovna nemá vycházky, může s ním na základě tohoto porušení povinností rozvázat pracovní poměr.
Výpověď je nutné doručit zaměstnanci do 1 měsíce od doby, kdy se dozvěděl o důvodu k výpovědi, maximálně však do roku, kdy se prohřešek stal. Více času, a to 1 měsíc navíc, má, pokud se jednání zaměstnance, kterým porušil léčebný režim, stane předmětem šetření jiného orgánu, typicky správy sociálního zabezpečení. Prodloužená lhůta se pak počítá ode dne, kdy se zaměstnavatel dozvěděl o výsledku šetření.