Zrušení EET připravilo finanční správu o jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků. V případě DPH šlo o odhalování podnikatelů, kteří se nezaregistrovali k DPH, přestože překročili zákonný limit. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která se zaměřila na vybraná opatření proti daňovým únikům na DPH.
NKÚ: Zrušením EET přišel berňák o důležitý nástroj
NKÚ zveřejnil výsledky kontroly zaměřené na vybraná opatření proti daňovým únikům na DPH, konkrétně na kontrolní hlášení a EET. Díky EET doměřily úřady v letech 2017–2019 na daních z příjmů a DPH celkem 652 mil. Kč. Největší efekt mělo EET podle NKÚ při odhalování firem, které překročily limit pro povinnou registraci k DPH, ale neregistrovaly se.
V letech 2019 až 2019 (kdy EET fungovalo) bylo z důvodu překročení zákonného limitu nově zaregistrováno k DPH každoročně v průměru 2076 subjektů. Do té doby se počet těchto firem pohyboval pod 70 a po pozastavení EET v letech 2021 a 2022 dokonce jen zhruba na 20 ročně. Následným zrušením EET ztratila FS ČR významný nástroj, který umožňoval kontrolu realizovaných tržeb a jejich případného krácení. Zároveň přišla o nástroj pro účinnější a administrativně jednodušší získání informací pro odhalení daňových subjektů, které registraci k DPH neprovedly, přestože překročily limit pro povinnou registraci k DPH,
uvedl v kontrolním závěru NKÚ.
Plnění povinností spojených s EET pak finanční a celní správa kontrolovaly prostřednictvím kontrolních nákupů. Celkem jich proběhlo 258 656 kontrol, přičemž skoro u třetiny došlo k porušení zákona o EET. Z uložených sankcí ve výši 229,7 mil. Kč bylo uhrazeno téměř 96 procent (tj. 220 mil. Kč).
Zavedení a provoz EET stálo v letech 2015–2023 celkem 2,24 mld. Kč.
K závěrům kontroly NKÚ se na sociální síti X vyjádřil ministr financí Zbyněk Stanjura, podle něhož se díky postupující bezhotovostní ekonomice přínos EET postupně snižoval a bude se vytrácet i nadále.
Podle @NKU_CZ zrušení EET vzalo správci daně nástroj k prověřování daňových úniků. V tom nejsme ve sporu. A ve sporu nejsme ani v přínosech EET a kontrolního hlášení, kdy KH přinášelo a dodnes přináší do rozpočtu zhruba desetkrát tolik. EET naopak vláda AB začala zneužívat ke…
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) July 15, 2024
Díky kontrolnímu hlášení úřady doměřily 11 mld. Kč
Díky kontrolnímu hlášení za 6 let fungování pak finanční správa odhalila 10 milionů rizikových transakcí a doměřila na DPH skoro 11 mld. Kč, což je 16 % z celkem doměřené daně v těchto letech. Mezi nejčastější zjištění FS ČR patřilo např. neoprávněné uplatnění odpočtu DPH z fiktivních faktur nebo to, že podnikatelé finanční správě neprokázali, že nákupy služeb, zboží či materiálu z přijatých faktur použili skutečně pro svoji ekonomickou činnost,
doplnil NKÚ.
Co se týče peněžních prostředků vynaložených na implementaci kontrolního hlášení v letech 2015–2022 ve výši 257,6 mil. Kč, zhodnotil je NKÚ jako účelné.