OSVČ důchodci mohou uplatnit novou slevu na pojistném. Víme, jak na to

Sdílet

8.1.25 /3x/ Senior, důchodce, muž, zamyšlení, dotaz Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Od letošního roku se za výdělečnou činnost v důchodu nezvyšuje samotná penze, ale pracujícím či podnikajícím seniorům náleží sleva na pojistném. Důchodci, kteří jsou zároveň OSVČ, mohou však slevu uplatnit až prostřednictvím přehledu o příjmech a výdajích.

Vydělávající si důchodci mají nárok na slevu na pojistném

Pracujícím a podnikajícím seniorům se sice od letošního roku už za výdělečnou činnost nezvyšuje výměra starobního důchodu, místo toho však získali slevu na pojistném. U zaměstnaných seniorů se nově nemusí platit důchodové pojištění za zaměstnance, které činí 6,5 %. U podnikajících důchodců se pojistné snížilo o 6,5 procentního bodu, tedy z 29,2 % na 22,7 %.

Nárok na slevu mají OSVČ, které dosáhly důchodového věku a získaly nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši. OSVČ má nárok na slevu, pokud tyto dvě podmínky splnily v daném kalendářním roce alespoň po jeden celý kalendářní měsíc. Pokud má OSVČ nárok na výplatu starobního důchodu pouze v některých měsících roku (nárok na výplatu důchodu vznikl v průběhu roku), má nárok na slevu na pojistném pouze z poměrné části vyměřovacího základu (ročního), tzn. podle počtu měsíců, ve kterých vykonávala samostatnou výdělečnou činnost a splňovala podmínky pro nárok na slevu, upřesnila v tiskové zprávě Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

OSVČ slevu uplatní vždy na přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.  Poprvé tak slevu uplatní v roce 2026, kdy budou podávat přehled za kalendářní rok 2025.

Příklad dle ČSSZ

OSVČ, jež vykonává samostatnou výdělečnou činnost od 1. 11. 2018, je od 15. 3. 2025 poživatelem starobního důchodu, který je jí vyplácen v plné výši. Starobní důchod bude v plné výši pobírat po celý zbytek kalendářního roku 2025 a stále bude vykonávat i samostatnou výdělečnou činnost. V roce 2026, kdy bude podávat přehled za kalendářní rok 2025, uplatní prostřednictvím tohoto přehledu slevu na pojistném. 

Protože podmínky pro slevu na pojistném byly splněny pro kalendářní měsíce
duben až prosinec, náleží sleva pouze z poměrné části vyměřovacího základu stanoveného za rok 2025, a to za 9 měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2025. Pokud by OSVČ uvedla na přehledu daňový základ ve výši 360 000 Kč, ze kterého je stanoven roční vyměřovací základ pro pojistné ve výši 198 000 Kč, poměrná část vyměřovacího základu připadající na jeden měsíc výkonu samostatné výdělečné činnosti (OSVČ vykonávala celý kalendářní rok 2025) pak činí 16 500 Kč (tj. 198 000 / 12).

Nárok na slevu na pojistném vznikl za 9 měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti (duben až prosinec), sleva na pojistném proto náleží z vyměřovacího základu ve výši 148 500 Kč (tj. 16 500 * 9). Sleva na pojistném tak činí 9 653 Kč (148 500 * 6,5 %).

Jak uplatní pracující důchodci u zaměstnavatele slevu na pojistném? Přečtěte si také:

Jak uplatní pracující důchodci u zaměstnavatele slevu na pojistném?

Důchodci si mohou snížit i zálohy

Pokud OSVČ nárok na slevu na přehledu neuplatní, vzniká tzv. přeplatek na pojistném (tj. zaplacené pojistné ve výši slevy). OSVČ může požádat o vrácení přeplatku do 5 let po uplynutí kalendářního roku, ve kterém vznikl, pokud nemá jiný splatný závazek.

Zároveň platí, že OSVČ, která splňuje podmínky pro slevu na pojistném, může také uplatnit sníženou sazbu pojistného pro placení záloh na pojistné ve výši 22,7 %. Uplatnění snížené sazby pro placení záloh na pojistné může OSVČ oznámit prostřednictvím tiskopisu (části C) na portálu ČSSZ Oznámení o změně údajů nezbytných pro provádění sociálního zabezpečení OSVČ. Toto oznámení je pak nutné poslat své správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu (okresní pracoviště, které vede evidenci OSVČ).

Snížení záloh lze využít už za leden 2025, pokud je OSVČ již ve starobním důchodu. Nárok na nižší sazbu pojistného pro placení záloh na pojistné totiž vzniká až od kalendářního měsíce, ve kterém OSVČ obdržela rozhodnutí o přiznání starobního důchodu. Jestliže OSVČ dostane rozhodnutí o přiznání starobního důchodu v pozdějším měsíci, než kdy starobní důchod vznikl, může uplatnit sníženou sazbu až od měsíce, kdy obdrží rozhodnutí. Slevu za všechny měsíce, kdy nárok vznikl, pak uplatní při podání řádného ročního přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Slevu mohou uplatnit i OSVČ v paušálním režimu

Nárok na slevu mají i také OSVČ s paušální daní. Pokud je daň z příjmů rovna paušální dani, uplatní OSVČ slevu na pojistném prostřednictvím žádosti podané příslušné správě sociálního zabezpečení na předepsaném tiskopisu. Vzhledem k tomu, že žádost bude možné podat nejdříve od 1. května následujícího kalendářního roku, za který slevu na pojistném uplatní, bude formulář zveřejněn až v roce 2026.

Jestliže daň z příjmů není rovná paušální dani, uplatní OSVČ slevu na pojistném na přehledu za daný kalendářní rok, a to stejným způsobem jako OSVČ, které nejsou poplatníky v paušálním režimu

Na rozdíl od ostatních OSVČ nemohou paušalisté využít snížení záloh a musí platit paušální zálohy v plné výši dle stanoveného pásma.

Je podle vás pro pracující seniory lepší sleva na pojistném, nebo zvýšení důchodů?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).