Dalibor a Martin Peklákovi stojí za značkou Vánoční lucerničky. Oživili tak společně výrobu populárních vánočních ozdob z minulého století.
Dalibor založil firmu DAMAPEK složenou s jeho jména, jména bratra a jejich příjmení v roce 2017. Bratr Martin mu od začátku s rodinným byznysem pomáhal a společně vybudovali značku Vánoční lucerničky. Soustředí se hlavně na výrobu retro světýlek ve tvaru malých vánočních luceren. Jak Dalibor uvedl pro server Euro.cz, už tehdy se jednalo o podpultové zboží, jehož výroba skončila někdy v roce 93 nebo 94 a nebylo k sehnání.
On sám po takovém světelném řetězu toužil už jako malý a lásku k Vánocům v něm probudila dnes již zesnulá babička, která oba kluky vychovávala. Vždy ho fascinovala světýlka, ale s lucernami se poprvé setkal až v roce 1993, kdy je společně s bratrem ještě jako kluci objevili u tety na půdě v krabici s harampádím. Několik lucerniček chybělo a funkční nebyl ani kabel. Výrobek se ale staršímu z obou sourozenců líbil natolik, že se rozhodl si ho ponechat.
Jak píše Euro.cz, když se pak kolem roku 2012 na tuzemský trh vrátila výroba původní české verze andělského zvonění – pro svátky tolik typického zvonícího stromečku, Dalibor si na lucerničky z půdy znovu vzpomněl a začal po jejich historii více pátrat.
V rámci své rešerše zjistil, že první kusy na trh v minulém století uvedlo družstvo NAPAKO, které ale kvůli vytížení výrobu po roce zastavilo. Jeho misi pak převzal státní podnik MERITA Praha a následně ještě KOVOPODNIK MP Topoľčany, respektive firma KOVOTOPOL, která produkci lucerniček nadobro ukončila.
Poté se rozhodli udělat zkušební sérii o 80 kusech, které nabízeli prostřednictvím sociálních sítí. Od původní verze lucerniček se lišily jen minimálně: vysoké 230voltové napětí bratři vyměnili za bezpečnějších 12 voltů a obyčejné žárovky vystřídaly úspornější LED diody. Dalším vylepšením je fakt, že při poruše jedné lucerničky nezhasne celý řetěz. Ten je navíc možné neustále prodlužovat.
Máte rádi retro značky?
V prvním roce fungování odbavili bratři kolem 250 sad a dnes v dílně v Turnově běžně odbavují klidně i tři tisíce objednávek za rok, přičemž k lucerničkám postupně přibyly například skleněné ozdoby různých tvarů, často inspirované pohádkami nebo zvířaty.