Stále ubývá podnikatelů fyzických osob, jsou za tím horší podmínky pro podnikání i růst bankrotů. O podnikání na vlastní triko navíc nemají zájem mladí lidé, stále převládá fyzických podnikajících osob ve věku nad 40 let. Naopak firmám se v Česku daří. Přibylo jich nejvíce za poslední 3 roky.
Horší podmínky i bankroty, to jsou důvody, proč podnikatelů ubývá
K úbytku podnikatelů došlo již druhým měsícem v řadě. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. Duben byl letos prvním měsícem, kdy podnikání ukončilo více lidí, než kolik jich s podnikáním začalo, a tedy prvním měsícem, kdy celkový počet podnikatelů v Česku poklesl, a to o téměř čtyři tisíce. V květnu pak tento trend pokračoval, i když mírněji. Důvodem je značný růst počtu zaniklých podnikatelů v dubnu. Horšící podmínky naznačuje i růst bankrotů podnikatelů v letošním roce,
říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Ke konci května podnikalo v Česku 1,93 milionu fyzických osob, z toho třetinu tvoří ženy a dvě třetiny muži. Podnikatelé do 40 let se na celkovém počtu podílejí 31 %, takže převládají spíše starší ročníky, přičemž pětinu všech představují lidé starší než 60 let.
Za to počet firem se stále zvyšuje. Během prvních pěti měsíců letošního roku vzniklo 13 186 společností, což je o 4 % více než za stejné období roku 2023. Jak doplnila Kameníčková, firemnímu podnikání se u nás daří. Počet nových společností za prvních pět měsíců je nejvyšší za poslední tři roky, zatímco počet zaniklých firem se mění jen mírně.
Díky tomu připadá na 10 zaniklých průměrně 21 nových subjektů a firem tak poměrně rychle přibývá. Míra bankrotů firem je stabilní a na nízké úrovni. I když objem jejich bankovních úvěrů roste, podíl nevýkonných úvěrů se snižuje, takže jejich platební moráka je velmi dobrá,
upřesnila Věra Kameníčková.
Nejvíce zaniklých firem je v Praze
Nejvíce společností vzniklo v prvních pěti měsících roku v Praze (6 581), Jihomoravském (1 550) a Moravskoslezském kraji (953). Zaniklých společností bylo nejvíce rovněž v Praze (3 351), Jihomoravském (687) a Moravskoslezském kraji (435). Nejrychleji přibývá firem ve Zlínském kraji, kde na 10 zaniklých firem připadlo 35 vzniklých, a na Vysočině (34 vzniklých na 10 zaniklých). Nejpomaleji naopak přibývají firmy v Ústeckém kraji, kde na 10 zaniklých připadlo pouze 11 vzniklých.