Nedostatek flexibility nebo genderová nerovnost mají vliv na podmínky na trhu práce. Ty se u nás navzdory nízké nezaměstnanosti stále zhoršují.
Jak píše Euro.cz, ačkoli je Česko v Evropské unii známé svou nízkou mírou nezaměstnanosti, která v srpnu tohoto roku odpovídala 3,8 procenta, o spokojených pracovnících se tu zdaleka mluvit nedá. Naopak. Podmínky na trhu práce se v posledních třech letech neustále zhoršují, jak vyplývá z nejnovější analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví.
Podle něj Česku v rámci sedmadvacítky náleží 18. příčka, což je o tři stupně horší výsledek než v roce 2022.
Nejlepší pracovní podmínky nabízí Nizozemsko, Rakousko a severské státy. Tyto země spojuje například vysoká flexibilita práce. Pro srovnání, zatímco ve zmíněném Nizozemsku si místo a čas práce může určit 24 procent zaměstnanců, u nás má tuto možnost jen zhruba každý sedmý. Rozhodně ale může být i hůř, jak ukazují země z východní a jižní části EU.
Konkrétně třeba Španělsko trápí vysoká nezaměstnanost, která dosahuje 12,2 procenta. Současně ale problém představuje také malý podíl zkrácených úvazků či nízká flexibilita práce.
Umožňujete ve vaší firmě home office?
K horšímu skóre Česka v rámci unijního žebříčku přispěl také nedostatek flexibility. A tak zatímco v Nizozemsku 42,8 procenta všech úvazků představují právě ty zkrácené, v česku je to procent ani ne sedm. To znamená devátý nejnižší podíl v celé EU.
Stále máme ještě skupiny obtížně zaměstnatelných lidí, ke kterým patří maminky s dětmi, případně starší zaměstnanci. Ti upřednostňují flexibilitu pracovní doby, což ovšem v českém prostředí umožňuje jen nižší procento zaměstnavatelů. Obvykle je dané rozpětí hodin, kdy zaměstnanci musí být přítomni na pracovišti,
upozorňuje Kateřina Legnerová z katedry personalistiky Fakulty podnikohospodářské VŠEs tím, že obdobně je tomu i u možnosti home office. (Euro.cz)