Pracujícím a podnikajícím důchodcům se už nově nemá za jejich výdělečnou činnost zvyšovat důchod, ale místo toho získají slevu na sociálním pojištění. Počítá s tím novela, kterou by měla ve středu projednat vláda.
Místo zvyšování penze sleva na pojistném
Vláda bude jednat o novele z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, která kromě jiného navrhuje změnit současný systém zvyšování důchodů seniorům, kteří zároveň stále pracují či podnikají. Na jedné straně by se mělo sice pro pracující a podnikající seniory zrušit zvyšování výměry starobního důchodu, na druhé straně se má ale zavést sleva na sociálním pojištění. U zaměstnaných seniorů se nově nebude muset platit pojistné zaměstnancem, které aktuálně činí 6,5 %.
Podnikajícím důchodcům se má pak o 6,5 p. b. snížit pojistné, a to z 29,2 % na 22,7 %. Nárok na nižší sazbu na pojistném uplatňuje OSVČ na tiskopise „Přehled o příjmech a výdajích OSVČ“ za příslušný kalendářní rok. Snížená procentní sazba pojistného bude platit pro OSVČ, které dosáhnou důchodového věku, mají nárok na výplatu starobního důchodu a současně jsou účastny důchodového pojištění,
upřesnil serveru Podnikatel.cz Josef Augusta, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Ruku v ruce s tím se upraví i výše měsíčních záloh na pojistné, aby OSVČ neplatily zbytečně vysoké zálohy a nevznikal jim tak přeplatek. Upravuje se proto procentní sazba zálohy na pojistné, a to na 22,7 %. V roce 2023 se bude sleva na pojistném uplatňovat z poměrné části ročního vyměřovacího základu. Zálohy na pojistné v nové sazbě 22,7 % budou moci OSVČ platit poprvé za červenec 2023 (pokud tedy zákon dle plánu nabyde účinnosti 1. července 2023).
Výdělečná činnost v důchodu zvyšuje penzi
Aktuálně platí, že senior si tím, že k pobírání penze ještě podniká či pracuje, zvyšuje výměru starobního důchodu. Podle ustanovení § 34 odst. 4 zákona o důchodovém pojištění se výše procentní výměry starobního důchodu na žádost zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a pobíral přitom starobní důchod v plné výši, za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu. Osoby, které tuto možnost chtějí využít, musí každý rok podat žádost.