Šéf s ní uzavřel již podruhé pracovní smlouvu na dobu určitou. Může tak učinit?

5. 11. 2024

Sdílet

5.11.24 3*/žena, nevím, pokrčení ramen, nejistota, podnikatelka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Zpravidla je pracovní poměr uzavírán na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Znamená to, že není známo, kdy má tento pracovní poměr skončit. 

Pracovní smlouvu je ale možné sjednat také na dobu určitou. Jak uvádí Příručka pro personální agendu a odměňování zaměstnanců z pera Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, od 1. října 2023 je nutná písemná forma. 

Smlouva na dobu určitou a nejistota

Pokud je uzavřena smlouva na dobu určitou, objevuje se často nejistota, zda po vypršení lhůty bude pracovní poměr pokračovat. Čtenářka serveru Podnikatel.cz se obrátila s dotazem, jestli je možné takovou smlouvu uzavírat donekonečna. 

Nastoupila jsem do zaměstnání, kde mi bylo přislíbeno, že po vypršení první smlouvy na dobu určitou uzavřu se zaměstnavatelem smlouvu na dobu neurčitou. To se však nestalo. Opět je má pracovní smlouva limitována. Kolikrát za sebou se tak může dít? 

Okamžitě jí zrušili pracovní poměr. Soud uznal, že neplatně. Do práce ji ale nevpustí. Co s tím? Přečtěte si také:

Okamžitě jí zrušili pracovní poměr. Soud uznal, že neplatně. Do práce ji ale nevpustí. Co s tím?

Pracovní poměr na dobu určitou nesmí přesáhnout dobu 3 let. Ode dne vzniku pracovního poměru může být opakován nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje i jeho prodloužení.

§ 39 odst. 4 zákoníku práce přináší ale možnost výjimek. Podmínkou je, že jsou u zaměstnavatele dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, na jejichž základě nelze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby dotčeným zaměstnancům navrhl založení pracovního poměru na dobu neurčitou, uvádí příručka. 

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době může být komplikované Přečtěte si také:

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době může být komplikované

Výjimku umožňuje zákoník práce také v případě zvláštní právní úpravy, například zákon o zaměstnanosti u cizinců. Další výjimka platí v případě agenturního zaměstnávání. Tady je řetězení pracovních poměrů na dobu určitou umožněno.

Další sjednání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky po vyčerpání povoleného počtu prodloužení/opakování zákoník práce umožňuje až po uplynutí doby tří let od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou, uvádí příručka. 

Pracovní smlouvu mám sjednanou na

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).