Vládní ODS předloží při projednávání novely zákoníku práce pozměňovací návrh, kterým chce zavést výpověď bez udání důvodu. V rozhovoru pro deník Právo to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
ODS navrhne výpověď bez udání důvodů
Až se bude ve Sněmovně projednávat novela zákoníku práce, vládní ODS, navzdory odporu lidovců, předloží pozměňovací návrh, který by zavedl výpověď bez udání důvodů. S pozměňovacím návrhem přijdeme a budeme se snažit přesvědčit kolegy v koalici, aby byli pro. Vycházíme-li z praxe a ze zkušeností, tak velmi často je proces odchodu zaměstnance z práce spíše nedůstojný, kdy například firma dělá umělé reorganizace, aby to dané místo zaniklo. A pak jsou tam ty dva měsíce výpovědní doby a tři měsíce odstupného. Myslím si, že to je pro obě dvě strany nedůstojné a že by bylo férové nabídnout, že v případě rozvázání pracovního poměru bez udání důvodů bude vyšší odstupné. Takové, že člověk bude mít mnoho měsíců na to, aby si našel nové zaměstnání,
uvedl v rozhovoru pro Právo ministr financí Zbyněk Stanjura.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na to však už v minulosti reagoval tím, že otázka výpovědi bez udání důvodu pro něj vůbec není téma. Stejně tak další poslanec lidovců Michael Kohajda uvedl, že dokud bude KDU-ČSL ve vládě, výpověď bez udání důvodu v zákoníku práce nebude.
Souhlasíte se zavedením výpovědi bez udání důvodu?
Zkušební doba se prodlouží
Novela zákoníku práce, kterou předložil Marian Jurečka a u které před několika dny skončilo připomínkové řízení, jinak počítá s prodloužením zkušební doby. Ta nyní, pokud je sjednána, může činit maximálně 3 měsíce u běžných pracovníků a 6 měsíců u vedoucích zaměstnanců. Nově by maximální zkušební doba měla činit 4 měsíce u řadových zaměstnanců a 8 měsíců u vedoucích pracovníků.
Jurečka dále navrhuje zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc, pokud byla výpověď dána kvůli porušení pracovní kázně nebo nesplnění zákonných předpokladů či požadavků zaměstnavatele pro výkon práce. Pokud bude s pracovníkem ukončen pracovní poměr výpovědí nebo dohodou z důvodu, že dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilosti konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání, obdrží nově zaměstnanec zvláštní náhradu ve výši 20násobku průměrné mzdy. Náhradu nicméně zaměstnavateli refunduje pojišťovna ze zákonného pojištění zaměstnavatele za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
U výpovědí má platit ještě jedna novinka. Nově se počátek běhu lhůty výpovědní doby bude počítat ode dne doručení výpovědi druhé straně. V současnosti platí, že výpovědní doba počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.