Zaměstnanci, kteří čerpají rodičovskou dovolenou, získají možnost vykonávat u téhož zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP) stejný druh práce, který vykonávali před nástupem na tuto dovolenou.
Rodičovská nebude překážkou pro práci na dohodu
Novela zákoníku práce, kterou minulý týden schválila vláda, umožní zaměstnancům, kteří jsou na rodičovské dovolené, aby vykonávali u téhož zaměstnavatele na dohodu stejný druh práce, který vykonávali před nástupem na tuto dovolenou. U některých profesí je totiž kontakt s prací nezbytný a zároveň se tím posiluje možnost přivýdělku v době čerpání rodičovské dovolené,
doplňuje důvodová zpráva k novele.
Jak se dále píše v důvodové zprávě, zavádí se i výjimka z pravidla „třikrát a dost“ pro případ, že jde o náhradu za dočasně nepřítomného zaměstnance po dobu mateřské, otcovské a rodičovské dovolené a dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce. Za této specifické situace může být doba trvání pracovního poměru na dobu určitou opakována bez omezení, přičemž celková doba trvání všech pracovních poměrů na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout 9 let.
Další novinkou je, že by zaměstnanci měli nově mít zaručen návrat na stejnou pracovní pozici a na stejné pracoviště, když se budou vracet z rodičovské dovolené před dosažením 2. roku věku dítěte. Jedná se o výrazné posílení práv zaměstnanců oproti současnému stavu. Dosud totiž platí nárok na stejné místo pouze v případě návratu z mateřské dovolené. Jde o motivační opatření, které doplňuje další již existující kroky, jako je například podpora částečných úvazků či dětských skupin,
podotkl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Co dalšího novela přináší
Novela také prodlužuje maximální zkušební dobu na 4 měsíce u řadových zaměstnanců a na 8 měsíců u vedoucích pracovníků a umožňuje najímat na určité brigády už 14leté. Změny se dotknou rovněž pravidel pro podání výpovědi z pracovního poměru. Počátek běhu výpovědní doby bude nyní spojen již se dnem doručení výpovědi druhé straně. Zaměstnanec tak může být dříve uvolněn pro novou pracovní pozici a zaměstnavatel může na dané pracovní místo přijmout nového zaměstnance v kratším termínu.