Novela zákoníku práce by měla mimo jiné prodloužit zkušební dobu některým zaměstnancům. Zjistěte, na koho budou mít změny největší dopad.
Jak píšou Finance.cz, zákoník práce č. 262/2006 Sb čekají velké změny. Mezi mnoha z nich bude i prodloužení zkušební doby, které se dotkne snad každého nově přijatého zaměstnance.
Zkušební doba totiž slouží k vzájemnému „oťukání se“ mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnanec během ní může kdykoliv odejít. Zaměstnavatel jej však také může v podstatě kdykoliv beztrestně propustit. Jak se toto období prodlouží a co se na něm změní?
Zkušební doba je období, během kterého má zaměstnanec poznat, zda je pro něj vybraná pracovní pozice skutečně vhodná a vyhovuje mu natolik, že by v ní chtěl pokračovat.
Pro zaměstnavatele je to doba, během které se mu má zaměstnanec osvědčit v oblasti pracovních schopností, ale třeba i lidsky, zda zapadá do kolektivu. Tak či tak chrání obě smluvní strany, neboť zaměstnavatel i zaměstnanec mohou během „zkušebky“ kdykoliv beztrestně ukončit pracovní poměr.
Propuštění i odchod lze realizovat v podstatě okamžitě. Není k němu totiž potřeba dokládat žádný zákonný důvod. Neexistuje ani žádná výpovědní lhůta, která by musela být oběma stranami dodržena. Zaměstnanci nenáleží ani žádné odstupné. Samozřejmě má však nárok na mzdu nebo plat, příp. náhradu mzdy nebo platu a příplatky za práci za hodiny, které odchodil.
Dosud platí, že zkušební doba musí být sjednána vždy písemně a nejpozději v den vzniku pracovního poměru čili první den v novém zaměstnání. U běžného zaměstnance nesmí trvat déle než 3 měsíce v kuse. U vedoucích pozic pak nesmí být zkušební lhůta delší než 6 měsíců a může být sjednána také v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo.
Dále platí, že její délka nesmí být delší, než je polovina sjednané délky pracovního poměru. Pokud by šlo tedy o pracovní poměr na dobu určitou o délce 4 měsíců, zkušební doba může trvat maximálně měsíce 2.
Navrhované změny v zákoníku práce mají zkušební dobu běžných zaměstnanců prodloužit až na 4 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru. Až 8 měsíců v kuse od započetí pracovního poměru by mohli mít vedoucí zaměstnanci.
I nadále bude platit, že zkušební doba nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.
Souhlasili byste s prodloužením zkušební doby až na 4 měsíce?
Aktuálně platí, že zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. Prodlužuje se pouze o dobu celodenních překážek, během kterých zaměstnanec nekonal práci. Mezi takové překážky můžeme zařadit čerpání dovolené, nemoc nebo jiné volno. Toto pravidlo bude platit i po schválení novely zákoníku práce.
Nově však zkušební dobu bude možné prodloužit, jestliže se tak zaměstnanec se zaměstnavatelem písemně dohodne. Vždy však v určitých výše zmíněných mezích. Nebude tedy smět být delší než 4 nebo 8 měsíců v závislosti na typu pracovní pozice ani delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.
Pokud projde novela zákoníku práce celým legislativním procesem, účinnosti nabude už příští rok od 1. ledna 2025. (Finance.cz)