Koeficienty mění pro některé části například České Budějovice nebo Jindřichův Hradec. Také v Táboře dojde na několika katastrálních územích ke změnám.
Co se dozvíte v článku
Jaké jsou nyní koeficienty k dani z nemovitostí
Vzhledem ke změně zákona musela řada měst schválit pro rok 2025 novou vyhlášku ohledně koeficientů k dani z nemovitostí. Koeficientů je dnes hned několik:
- základní koeficient (dle počtu obyvatel)
- koeficient „1,5“ pro podnikatele a různé stavby typu garáží
- místní koeficient
- inflační koeficient
Co se mění od roku 2025?
Od roku 2025 končí koeficient 1,5, přičemž obce ale mají možnost pro podnikatele a další typy staveb, kterých se koeficient 1,5 týkal, zavést speciální místní koeficient. Další novinkou je, že od příštího roku už nelze snížit základní koeficient k dani, půjde jen o jednu kategorii zvýšit. Změn doznal i místní koeficient, který lze nově stanovit 5 způsoby: pro celé území obce, jednotlivé katastrální území, jednotlivý městský obvod nebo městskou část, jednotlivou skupinu nemovitých věcí (např. rekreační budovy) a jednotlivou nemovitou věc.
Inflační koeficient
Od roku 2024 byl zaveden tzv. inflační koeficient, který má předejít situaci, kdy uvalovaná daň v průběhu času reálně klesá. Na zdaňovací období roku 2024 byl inflační koeficient stanoven na základě přechodných ustanovení zákona o dani z nemovitých věcí ve výši 1.
Inflační koeficient se vypočítává jako podíl bazického úhrnného indexu spotřebitelských cen za domácnosti k měsíci květnu roku předcházejícímu zdaňovacímu období a základu 100, přičemž se tento výsledek zaokrouhlí na jedno desetinné číslo směrem dolů. Referenčním měsícem pro určení inflačního koeficientu pro následující zdaňovací období je tedy vždy měsíc květen. Zároveň právní úprava zamezuje meziročnímu snížení inflačního koeficientu, v případě deflace zůstane koeficient stejný.
Vzhledem k tomu, že inflace letos poklesla, zůstane inflační koeficient i pro příští rok stejný a daň se tedy kvůli inflačnímu koeficientu nijak zvyšovat nebude a zůstane na úrovni 1,0.
Změny koeficientů okresních měst v jednotlivých krajích
Jak mění koeficienty větší města v Jihočeském kraji
České Budějovice
V Jihočeském kraji se nachází sedm okresních měst – České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor. V Českých Budějovicích mají v současnosti základní koeficient k dani z nemovitých věcí ve výši 3,5, přičemž pro katastrální území Kaliště, Třebotovice a Haklovy Dvory platí snížený koeficient 2,5. Pro garáže má pak město stanovený koeficient 1,5.
Vzhledem k tomu, že České Budějovice novou vyhlášku pro rok 2025 neschválily, pro tři zmíněná katastrální území to znamená zvýšení daně, jelikož už nejde použít snížení základního koeficientu. Zvýšení koeficientu pro uvedené území na zákonem stanovenou výši 3,5 by mělo, podle dostupných podkladů, představovat navýšení ročních příjmů města na dani z nemovitých věcí oproti letošnímu roku o asi 412 000 Kč,
upřesnil serveru Podnikatel.cz Petr Maroš, 1. náměstek primátorky Českých Budějovic
Naopak klesne daň z garáží, protože od roku 2025 nejde použít ani koeficient 1,5. Dle námi dostupných podkladů se tato skutečnost odrazí ve snížení příjmu města na dani z nemovitých věcí oproti roku 2024 o cca 1,795 mil. Kč,
dodal Petr Maroš.
Český Krumlov
V Českém Krumlově platí zvýšený základní koeficient 2,5, pro garáže, rekreační nemovitosti a podnikatele koeficient 1,5 a místní koeficient ve výši 2. V Českém Krumlově sice schválili novou vyhlášku, výšku daně však pro rok 2025 nemění. I nadále bude platit zvýšený základní koeficient 2,5 a místní koeficient 2. Pro garáže, rekreační nemovitosti a nemovitosti pro podnikání bude místní koeficient 3, který odpovídá stávajícímu součinu 1,5 × 2, takže ani u těchto nemovitých věcí se daň nemění.
Jindřichův Hradec
V Jindřichově Hradci jsou nyní u pozemků stanoveny dle katastrálního území dva základní koeficienty 1 a 1,4. U staveb opět v závislosti na katastrálním území platí koeficienty 1, 1,4 a 2,5. Dále mají v celém městě stanoven místní koeficient 2.
Nově bude pro všechny části platit základní koeficient 2. Pro katastrální území Jindřichův Hradec, Otín a Radouňka pak bude stanoven místní koeficient 1,4. Ohledně dopadů tak bude záležet, o jakou nemovitost jde a kde se nachází. V některých částech (např. okrajových částech JH-U Malíře 180/II nebo Kanclova 173/II) daň vzroste, v centru naopak klesne. Pro garáže, rekreační nemovitosti a nemovitosti sloužící k podnikání bude platit místní koeficient 2, čili se u nich nijak daň měnit nebude.
Písek
V Písku platí zvýšený základní koeficient 3,5, místní koeficient 1,4 a koeficient 1,5 pro rekreační nemovitosti, garáže a nemovitosti pro podnikání. Vzhledem k tomu, že město novou vyhlášku neschválilo a koeficient 1,5 už nejde použít, klesne daň z garáží, rekreačních nemovitostí a ze staveb, které jsou užívány k podnikání.
Prachatice
V Prachaticích mají v současnosti zvýšený základní koeficient 2,5. Daň u garáží, rekreačních nemovitostí a podnikatelských nemovitostí se pak násobí koeficientem 1,5. Podobně jako v Krumlově sice město schválilo pro rok 2025 novou vyhlášku, výši daně ale nemění. Zvýšený základní koeficient zůstává a koeficient 1,5 nahrazuje místní koeficient ve stejné výši pro garáže, rekreační nemovitosti a podnikatelské nemovitosti.
Strakonice
Strakonice nyní násobí daň základním koeficientem 2 a dále pak místním koeficientem rovněž ve výši 2. K tomu ve městě platí koeficient 1,5 pro garáže, rekreační nemovitosti a podnikatelské nemovitosti. Také Strakonice přijaly novou vyhlášku, ale stejně jako v Českém Krumlově a Prachaticích výši daně nemění. Základní koeficient a základní místní koeficient zůstává na 2 a pro garáže, rekreační nemovitosti a podnikatelské nemovitosti bude 3.
Tábor
V Táboře a části obce Klokoty nyní platí základní koeficient 2,5. Pro další různá katastrální území je však základní koeficient snížený na 1,4, 1,6, nebo 2. Zároveň má město stanoven místní koeficient 2 a koeficient 1,5 pro garáže, rekreační stavby a podnikatelské nemovitosti.
Nově bude platit základní koeficient 2,5 pro všechna katastrální území. Pro většinu území, kde nyní platí snížený základní koeficient, pak budou stanoveny nižší místní koeficienty, takže u nich daň zůstane v podstatě stejná. Pro některá území, například pro Všechov, Záluží či Zahrádku, však daň stoupne. Nic se naopak nebude měnit u garáží, rekreačních nemovitostí a podnikatelských nemovitostí, kde bude nově stanoven místní koeficient 1,5.