Připravovaná novela zákona o nemocenském pojištění upravuje nemocenské dávky a rozšiřuje okruh jejich příjemců. K dosavadním eNeschopenkám přibude elektronická forma všech nemocenských dávek. S tím souvisí nové postupy vyřizování žádostí o dávky jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.
Co se dozvíte v článku
Podmínky nároku na dávky
Mezi důležité změny návrhu novely patří také změny v ošetřovném (krátkodobém i dlouhodobém) a v otcovské. Nejprve připomenutí doby čerpání dávky a zjednodušené shrnutí základních podmínek (aktuálně platných). Podrobné podmínky, okruh příjemců dávek, možnosti vystřídání se atd. uvádí na svých webových stránkách Česká správa sociálního zabezpečení.
- Dávka ošetřovné (krátkodobé) – lze čerpat maximálně 9 kalendářních dnů (vyplácí se i za soboty, neděle, svátky). Rodiče se v průběhu těchto 9 dnů mohou v ošetřování jednou vystřídat. Samoživitel, který má v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, jež neukončilo povinnou školní docházku, může čerpat ošetřovné až 16 kalendářních dnů. Základní podmínkou nároku na ošetřovné je účast na nemocenském pojištění v době vzniku sociální události (potřeby ošetřování). OSVČ, která se dobrovolně přihlásila k nemocenskému pojištění, nárok na ošetřovné nevzniká.
- Dávka dlouhodobé ošetřovné – doba poskytování dávky činí nejdéle 90 kalendářních dnů a začíná prvním dnem vzniku potřeby dlouhodobé péče. U zaměstnanců je základní podmínkou účast na nemocenském pojištění při vzniku sociální události. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být pro nárok na dávku splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců předcházejících dni nástupu na dlouhodobé ošetřovné.
- Dávka otcovská – otcovská náleží 14 dnů v souvislosti s péčí o novorozené dítě otci dítěte nebo pojištěnci (muž či žena), který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Náleží rovněž otci, jehož dítě se narodilo mrtvé nebo zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození. Základní podmínkou nároku na otcovskou je účast na nemocenském pojištění (zaměstnání, které založilo účast na pojištění v době nástupu na tuto dávku). V případě OSVČ splnění dobrovolné účasti na nemocenském pojištění aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.
Krátkodobé ošetřovné a otcovská pro všechny
Návrhem novely se rozšiřuje okruh příjemců dvou výše popsaných dávek. Na dávku ošetřovné by nově dosáhly nemocensky pojištěné osoby samostatně výdělečně činné. A také zahraniční zaměstnanci. Pro splnění podmínek si bude moci zahraniční zaměstnanec, který je účasten nemocenského pojištění dobrovolně, stanovit výši pojistného na nemocenské pojištění v rozmezí mezi minimálním měsíčním vyměřovacím základem a jeho měsíčním vyměřovacím základem stanoveném pro důchodové pojištění v daném kalendářním měsíci. Stejně jako je tomu u osob samostatně výdělečně činných.
Na dávku mají dosáhnout rovněž zaměstnanci konající práci na základě dohody o provedení práce a tzv. malého rozsahu (u dohody o pracovní činnosti a pracovního poměru), pokud jejich účast na pojištění trvala aspoň ve 3 kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž u zaměstnance vznikla potřeba ošetřování. Nárok tak budou mít i zaměstnanci, kteří nyní na dávku nemohou dosáhnout, protože potřeba ošetřování nastala např. na počátku měsíce a zaměstnanec tak nedosáhl částky rozhodného příjmu pro účast na nemocenském pojištění, ačkoli v případě, pokud by neošetřoval nebo nepečoval o rodinného příslušníka, by tohoto příjmu pravděpodobně dosáhl.
Obdobně se posoudí nárok na otcovskou. Pojištění bude muset ve zmíněných případech trvat aspoň ve 3 kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž u zaměstnance tato událost vznikla.
Krátkodobé ošetřovné od účinnosti zákona
Návrh stanoví, ve kterých případech těmto pojištěncům vzniká nárok na ošetřovné podle nových podmínek. Samozřejmě od data účinnosti. Pokud se podaří schválit dle plánu, bude rozhodující datum 1. ledna 2025. Jestliže by potřeba ošetřování nastala před účinností zákona, avšak došlo k vystřídání ošetřujících (pečujících) až v roce 2025, bude se rovněž postupovat podle nových podmínek. Pojištěnec např. konající práci v rámci malého rozsahu bude mít i v takové situaci nárok na ošetřovné. K potřebné tříměsíční době účasti na nemocenském pojištění se přihlédne i v případě, že spadá do doby před účinností zákona.
Ošetřovné se může dotknout také pracujících důchodců. Poživatelé důchodů budou mít logicky nárok na dávku pouze za trvání zaměstnání, neboť jsou již zabezpečeni důchody.
Dlouhodobé ošetřovné na druha nebo družku
Mají se zmírnit i podmínky dlouhodobého ošetřovného. Zde se u druha a družky dosud vyžaduje shodné místo trvalého pobytu nebo u cizinců místo shodného hlášeného pobytu. Tuto podmínku zákonodárci navrhují zrušit. Postačilo by čestné prohlášení, že osoby uvedené v § 41a odst. 4 písm. d) zákona o nemocenském pojištění spolu žijí v domácnosti. Velmi často spolu druh a družka fakticky bydlí, vzájemně o sebe pečují, avšak trvalé bydliště shodné nemají.
Souhlas s poskytováním dlouhodobé péče
Podobně se navrhuje zrušit souhlas s poskytováním dlouhodobé péče. Aktuálně totiž musí ošetřovaná osoba s péčí konkrétní osoby souhlasit. Podmínka písemného souhlasu měla podle důvodové zprávy k novele zákona řešit případné spory mezi ošetřujícími osobami, která z nich bude tuto péči poskytovat. Avšak v praxi se takové spory nevyskytují, a pokud by k nim došlo, budou předmětem řešení příslušné Územní správy sociálního zabezpečení ve správním řízení. Ošetřovaná osoba navíc může být v tak vážném zdravotním stavu, že není schopna takový souhlas udělit.
Elektronizace nemocenských dávek
V souvislosti s elektronizací dávek nemocenského pojištění a odbouráním administrativní zátěže se zřejmě řada dosavadních tiskopisů zruší. Vznik, trvání a skončení potřeby ošetřování nebo dlouhodobé péče jako sociální události zakládající nárok na dávku bude nadále konstatovat ošetřující lékař. Vše ale proběhne elektronicky.
Považujete elektronizaci ostatních nemocenských dávek za přínosnou?
Nárok na dávku by zaměstnanec u zaměstnavatele uplatnil sdělením identifikátoru (přidělené číslo sociální události). Identifikátor se použije i v případě, kdy o dávce rozhodne školské zařízení či orgán ochrany veřejného zdraví (uzavřené školské zařízení). U otcovské bude nárok na dávku uplatňován sdělením dne, od kterého pojištěnec žádá o výplatu dávky, a dále sdělením identifikačních údajů dítěte, na které o otcovskou žádá. Zde se zaměstnavateli nebude hlásit identifikátor tiskopisu, resp. pouze v případech hospitalizace na straně dítěte, nebo matky dítěte, jelikož žádost o otcovskou se neuplatňuje přes lékaře, ale přímo u zaměstnavatele.
Elektronizace nemocenských dávek (včetně plánovaného postupu při jejich uplatnění) bude podrobněji popsána v navazujícím článku. Návrh novely je na samém počátku legislativního procesu, nejsou tudíž vyloučeny další změny v rámci pozměňovacích návrhů.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí