Změnu přináší pozměňovací návrh novely zákona, kterým se změnil zákon o investičních společnostech a investičních fondech. Vyšel ve Sbírce zákonů pod číslem 163/2024. Dva limity s možným vznikem dodatečné účasti na pojištění (původně schválené konsolidačním balíčkem) se neuplatní. Ale jednoduché to nebude ani podle nové úpravy.
Co se dozvíte v článku
Oznámená dohoda o provedení práce
Od roku 2025 se zavádí nový pojem, a to režim oznámené dohody. V jednom období, tj. v jednom kalendářním měsíci, bude zaměstnanci umožněno využití tohoto režimu jen jednou. Účast na pojištění vznikne až dosažením rozhodné částky v limitu 25 % průměrné mzdy (částka se zaokrouhlí na 500 Kč směrem dolů). Pro rok 2024 by tato částka činila 10 500 Kč (pro rok 2025 bude výše průměrné mzdy a spolu s ní i výše rozhodné částky známa a vyhlášena ve Sbírce zákonů až na podzim).
Rozhodná částka se u jednoho zaměstnavatele a jednoho zaměstnance v případě, že zde bude uplatněn režim oznámené dohody, posoudí stejně, jako je tomu nyní, a to v úhrnu. Znamená to, že pokud úhrnná odměna nedosáhne rozhodné částky, účast na pojištění nevznikne. Při dosažení rozhodné částky bude zaměstnanec pojištěn z každé takové dohody o provedení práce u stejného zaměstnavatele.
Při vzniku účasti na pojištění zaměstnavatel zaměstnance k nemocenskému pojištění samostatně nepřihlašuje. Protože od měsíce července 2024 již každý měsíc zasílá souhrnné oznámení o všech dohodách o provedení práce u tohoto zaměstnavatele, tzv. Výkaz příjmů DPP. Z oznámení je výše odměny z dohody (případně více dohod v konkrétním měsíci) známa.
Už jste odesílali Výkaz příjmů DPP?
Evidence dohod o provedení práce
Česká správa sociálního zabezpečení zavedla od poloviny roku 2024 evidenci všech dohod o provedení práce. Zde zaměstnavatelé ve stanovené lhůtě zasílají elektronické oznámení o nástupu či skončení dohody. Činí tak nejpozději do dvacátého dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém zaměstnávali zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce. Příslušné územní správě sociálního zabezpečení předloží na předepsaném tiskopisu údaje o těchto zaměstnancích.
Oznámení o nástupu/skončení lze odeslat dosavadně užívaným formulářem, nebo jako součást s nově zavedeného povinného Výkazu příjmů DPP. Zde zaměstnavatel povinně hlásí další údaje. A to jméno a příjmení zaměstnance, rodné číslo nebo datum narození (nebylo-li rodné číslo přiděleno), kód zdravotní pojišťovny zaměstnance, datum nástupu zaměstnance do zaměstnání, datum skončení zaměstnání a výši příjmů, které těmto zaměstnancům za příslušný kalendářní měsíc zúčtovali.
První výkaz za měsíc červenec odesílají zaměstnavatelé do 20. srpna 2024. Postupně jsme změnu vysvětlovali v článcích:
- Povinné hlášení všech dohod o provedení práce se blíží
- Postup u stávajících DPP a výše odměny pro nové povinné hlášení od července 2024
- Jak vyplnit nové souhrnné hlášení: Výkaz dohod o provedení práce
Dohody, které nebudou v režimu oznámené dohody
Od roku 2025 přibude k povinné evidenci DPP a Výkazu příjmů DPP novinka v podobě režimu oznámené dohody. Jen při využití tohoto institutu bude možné využít výjimku v podobě vyšší rozhodné částky pro vznik účasti na pojištění.
Případné další dohody, které by zaměstnanec uzavřel u zaměstnavatelů, kteří neuplatnili režim oznámené dohody, se budou chovat jako ostatní (obecné) zaměstnání. Bude záležet na výši sjednaného příjmu. Jeho výší buďto rovnou založí účast na nemocenském pojištění, nebo se může jednat o tzv. zaměstnání malého rozsahu. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění u zaměstnání malého rozsahu je nyní částka 4000 Kč. Vzhledem k růstu průměrné mzdy se dá očekávat, že v roce 2025 již půjde o částku 4500 Kč. Konkrétní výše bude potvrzena až na podzim a bude s účinností od ledna 2025 vyhlášena sdělením MPSV.
Dohody mimo režim oznámené dohody se tedy posoudí jako jakékoliv jiné zaměstnání. Příjem se bude považovat za obecné zaměstnání, tedy zaměstnání s účastí na pojištění nebo zaměstnání malého rozsahu (podle výše předem sjednané odměny). Platí přitom obecné pravidlo, kdy se příjem z více zaměstnání malého rozsahu ve stejném měsíci u stejného zaměstnavatele a stejného zaměstnance pro účely sociálního pojištění sčítá.
Uplatnění režimu oznámené dohody
Při uplatnění režimu oznámené dohody se bude postupovat podobně jako nyní u uplatnění slev na pojistném při kratších úvazcích u dotčené skupiny zaměstnanců. Bude třeba prostřednictvím ePortálu odeslat záměr uplatnit oznámenou dohodu. Přednost bude mít ten zaměstnavatel, jehož oznámení záměru obdrží ČSSZ jako první. Záměr bude zaměstnavatel odesílat nejdříve spolu s nástupem do zaměstnání a nejpozději do dvacátého dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém hodlá záměr uplatnit. Bude se oznamovat i ukončení záměru. Pokud ale dojde současně ke skončení zaměstnání na DPP, ukončení záměru se zasílat nebude.
Zaměstnavatel bude mít možnost ověření, zda již zaměstnanec neuplatňuje režim oznámené dohody u jiného zaměstnavatele. Obdobně jako u slev na pojistném postačí prostřednictvím ePortálu odeslat dotaz a zaměstnavateli bude obratem sdělena informace, zda je již záměr uplatňován jiným zaměstnavatelem.
Zdravotní pojištění
Novela tentokrát pamatovala i na zdravotní pojištění. Bude uplatňováno jednoduché pravidlo. Jakmile měsíční odměna z dohody o provedení práce dosáhne částky rozhodné pro účast na nemocenském pojištění, vznikne zaměstnání i z pohledu zdravotního pojištění. To ale může mít pro řadu zaměstnanců nepříjemný dopad. V okamžiku vzniku zaměstnání může vzniknout i doplatek do minimálního vyměřovacího základu (nemají-li odvod zdravotního pojištění vyřešen jiným způsobem – státní pojištěnci, souběh zaměstnání atd.). V praxi pak (stejně jako dnes) bude docházet k situacím, kdy z důvodu více zaměstnání malého rozsahu u stejného zaměstnavatele bude příjem podléhat odvodům sociálního pojištění a zdravotního pojištění nikoli.
Srážková daň od roku 2025
Mění se i oblast zdanění. Jestliže zaměstnanec neučiní prohlášení k dani, budou jeho dohody o provedení práce podléhat srážkové dani podle upraveného § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů. Pod písmenem a) budou srážkové dani podléhat dohody o provedení práce od zaměstnavatele, který uplatňuje režim oznámené dohody (v úhrnu u tohoto zaměstnavatele), které nedosáhnou v daném měsíci rozhodné částky pro účast na pojištění.
Ostatní dohody (dohody mimo režim oznámených dohod) se podřadí pod ostatní příjmy podle písmene b) zmíněného ustanovení zákona o daních z příjmů. Zde se tedy posoudí v úhrnu s případnými jinými příjmy do limitu nedosahující rozhodné částky (pro rok 2024 by tak platila částka 3999 Kč, nikoli 4000 Kč).
Poznámka pro pozorného čtenáře: Ano, návrh novely konečně vyřeší problém s rozdílnou korunou u odvodů pojistného a limitem pro zdanění srážkovou daní. V textu zákona je skutečně použito slovní spojení „nedosáhne za kalendářní měsíc rozhodné částky“.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí