Paušální daň OSVČ pro rok 2023 v otázkách a odpovědích

16. 12. 2022
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Od roku 2023 projde paušální daň OSVČ řadou změn. Například se zvyšuje hranice možných příjmů na 2 miliony korun a zavádějí se celkem tři pásma daně.

Kdo všechno může paušální daň využít a komu se vyplatí? Server Podnikatel.cz připravil souhrn častých otázek a odpovědí.

Co je paušální daň OSVČ?

OSVČ se prostřednictvím jedné paušální platby (tzv. paušální daně) mohou zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Na druhou stranu tím ztrácí možnost uplatňovat slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné částky.

Kdo může využít paušální daň? Jaké jsou podmínky?

Paušální daň se od roku 2023 týká OSVČ, které mají příjmy do 2 milionu korun (doposud byl limit 1 milion korun). Na paušál naopak mohou zapomenout plátci DPH (nárok nemají ani dobrovolní plátci DPH) i ti, kteří mají registrační povinnost k DPH, s výjimkou registrační povinnosti identifikované osoby. Zároveň nesmí být OSVČ dlužníkem, vůči kterému bylo zahájeno insolvenční řízení. OSVČ nesmí být ani společníkem veřejné obchodní společnosti a nesmí být ani komplementářem komanditní společnosti. 

OSVČ rovněž nesmí vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti, a to s výjimkou příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. To znamená, že OSVČ, které zároveň pracují na dohody, mají nárok jen tehdy, pokud je dohoda o pracovní činnosti s odměnou do 3500 Kč (od roku 2023 jde o 4000 Kč) a dohoda o provedení práce do 10 tisíc Kč měsíčně.

Lze mít příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů a platit paušální daň?

Souběh paušální daně a příjmů dle § 8 zákona o daních z příjmů (příjmy z kapitálového majetku), § 9 (příjmy z nájmu) a/nebo § 10 (ostatní příjmy – například příjmy z úplatného převodu majetku) je možný, ale pokud OSVČ u těchto příjmů překročí hranici 50 000 Kč, musí po skončení zdaňovacího období podat přiznání a všechny své příjmy zdanit „běžným“ způsobem. Kdo se vejde s těmito doplňkovými příjmy do úrovně 50 000 Kč, přiznání ani žádné doplatky řešit nemusí.

Lze mít příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů a platit paušální daň? Přečtěte si také:

Lze mít příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů a platit paušální daň?

Kolik bude činit paušální daň v roce 2023?

V roce 2023 budou tři pásma paušální daně. První pásmo se týká OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů je jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma může přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.

První pásmo je také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů. V tomto pásmu je paušální daň stanovená stejně jako v současnosti, tedy z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro rok 2023 jde o částku 6208 Kč.

Do druhého pásma se může přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo mohou využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod činí v druhém pásmu 16 000 Kč měsíčně. Jde o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.

Do třetího pásma potom mohou vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak musí platit 26 000 Kč měsíčně. Opět se jedná o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.

Jednotlivé výdajové paušály jsou:

  • 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného,
  • 60 % z příjmů z ostatního živnostenského podnikání,
  • 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku,
  • 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti.

Podle čeho zvolit pásmo paušální daně, pokud chce OSVČ do paušálního režimu nově vstoupit?

Pásmo si OSVČ musí zvolit na základě letošních příjmů. Vzhledem k tomu, že za rok 2022 musí ještě podat přiznání, má v tomto finanční úřad jednoduchou kontrolu.
Podmínky vstupu do určitého pásma paušálního režimu určují příjmy dosažené za předchozí zdaňovací období, nikoli předpoklady týkající se budoucnosti. Pokud například letos budete mít příjmy 1,3 milionu Kč (OSVČ s 40% paušálem) a víte, že v roce 2023 budete mít příjmy pod 1 milion Kč, musíte i tak vstoupit minimálně do druhého pásma a platit 16 000 Kč.

Zatímco do nižšího pásma OSVČ nebude moct vstoupit, opačně to neplatí. Vzhledem ke konstruktu pásem bude platit, že pokud poplatník splňuje podmínky pro vstup do určitého pásma, splňuje zároveň vždy i podmínky pro vstup do vyššího pásma. To může OSVČ využít, jestliže očekává, že v nastávajícím zdaňovacím období překročí limity pro pásmo, které dosud splňovala, ale naplní limity pro vyšší pásmo.

Příklady dle finanční správy

Živnostník provozující pouze řemeslnou živnost (lze uplatnit výdaje procentem z příjmů ve výši 80 %) uvažuje od roku 2023 o vstupu do paušálního režimu. V roce 2022 dosáhl příjmů ve výši 1 900 000 Kč.

  • u řemeslné živnosti lze uplatnit výdaje procentem z příjmů ve výši 80 % (živnostník dosáhl příjmů nižších než 2 mil. Kč), může se tedy přihlásit do I. pásma paušálního režimu,
  • poplatník si může zvolit (dobrovolně) rovněž II. i III. pásmo paušálního režimu.

Lékař (platí např. i pro advokáta či daňového poradce – lze uplatnit výdaje procentem z příjmů ve výši 40 %), který chce vstoupit od roku 2023 do paušálního režimu, dosáhl v roce 2022 příjmy ve výši 1 200 000 Kč.

  • u vyjmenovaných činností lze uplatnit výdaje procentem z příjmů ve výši 40 % (lékař dosáhl příjmů nižších než 1,5 mil. Kč), může se tedy přihlásit do II. pásma paušálního režimu,
  • poplatník si může zvolit (dobrovolně) i III. pásmo paušálního režimu, nemůže však vstoupit do I. pásma paušálního režimu, neboť jeho příjmy v roce 2022 přesáhly 1 mil. Kč.

Pokud OSVČ nově vstoupí do paušálního režimu v roce 2023, musí ještě podat přiznání a přehledy za rok 2022?

Ano, OSVČ musí ještě podat přiznání a přehledy za letošní rok.

Kdo je v paušálním režimu už letos a chce v něm zůstat, musí něco dělat?

Záleží na tom, jaké bude mít OSVČ letos příjmy. Pokud do 1 milionu korun, nemusí nic řešit a pro příští rok zůstává v prvním pásmu paušální daně.

Pokud OSVČ bude mít za letošek vyšší příjmy než 1 milion korun, ale zároveň nepřesáhne 2 miliony korun, může být v paušální dani i pro rok 2023, musí však nejprve podat oznámení o ukončení paušálního režimu a následně podat za rok 2022 daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob včetně přehledů na sociální a zdravotní pojištění. Dále musí takový poplatník pro pokračování v paušálním režimu i v roce 2023 podat správci daně oznámení o vstupu do paušálního režimu odpovídající minimálně výši pásma dle dosažených příjmů v roce 2022.

Co když na konci roku 2023 OSVČ zjistí, že měla vyšší příjmy, než je možné v daném pásmu?

Kdo po skončení zdaňovacího období zjistí, že jeho příjmy přesáhly rozhodné příjmy pro pásmo, ve kterém byl, ale nepřesáhly rozhodné příjmy pro vyšší pásmo, může mít stále stanovenu daň v paušální výši, ale odpovídající uvedenému vyššímu pásmu. OSVČ v takovém případě musí podat oznámení o jiné výši paušální daně, ve kterém uvede vyšší pásmo paušálního režimu, jehož podmínky jeho příjmy splnily, a vypočítá daň i veřejná pojistná podle vyššího pásma paušálního režimu. Rozdíl je pak nutné zaplatit do lhůty pro podání daňového přiznání.

Zároveň platí, že kdo se kvůli vyšším příjmům posunul do vyššího pásma, musí v něm zůstat i pro aktuální zdaňovací období (přestože by třeba splňoval podmínky pro nižší pásmo). Nepůjde tedy například být v roce 2023 v nejnižším pásmu, zpětně jej překročit, vše dodanit a v nejnižším pásmu zůstat i v roce 2024.

Co když na konci roku 2023 OSVČ zjistí, že měla nižší příjmy, než je možné v daném pásmu?

Pokud se po skončení zdaňovacího období ukáže, že poplatník měl příjmy, které odpovídaly nižšímu pásmu, může podat tzv. oznámení o jiné výši paušální daně a bude mu stanovena daň i pojistné na sociální a zdravotní pojištění podle nižšího pásma, tedy bude mít nárok na vrácení přeplatků.

Jaké povinnosti se pojí s paušální daní?

Poplatník, který se nachází v režimu paušální daně, nemusí podávat daňové přiznání a ani přehledy pojistného, určitou evidenci příjmů však OSVČ vést musí. Může totiž dojít například k situaci, že poplatník bude povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob (např. proto, že daň poplatníka nebude rovna paušální dani, neboť jeho příjmy ze samostatné činnosti převýšily 2 000 000 Kč nebo poplatník obdržel příjmy ze závislé činnosti, stal se plátcem DPH nebo společníkem v.o.s.).

Je proto třeba vést evidence potřebné pro správné stanovení daně v rámci daňového přiznání (lze navázat na evidence, které byly poplatníkem doposud vedeny). Poplatník je rovněž povinen doložit správnost úprav prováděných dle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů při přechodu ze zdaňovacího období, ve kterém daň poplatníka není rovna paušální dani, do zdaňovacího období, za které je jeho daň rovna paušální dani, a naopak.

Od roku 2023 navíc bude v zákoně výslovně stanoveno, že některé OSVČ musí vést záznamy o příjmech ze samostatné činnosti pro účely prokázání výše rozhodných příjmů pro zvolené pásmo paušálního režimu. Konkrétně se tato povinnost bude týkat poplatníků v paušálním režimu, kteří mají příjmy ze samostatné činnosti, ke kterým lze uplatnit výdaje procentem z příjmů v různé výši.

Jakým způsobem do paušálního režimu vstoupit?

OSVČ, které chtějí do paušálního režimu nově vstoupit od roku 2023, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Naopak není třeba nijak kontaktovat zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ, úřady si informaci samy předají.

Jak a dokdy je nutné oznámení podat?

Lhůta pro podání oznámení je do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tj. období, ve kterém poplatník vstupuje do paušálního režimu. Pro rok 2023 je tedy nutné podat oznámení do 10. ledna 2023.

Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat jen:

  • na tiskopisu vydaném ministerstvem financí,
  • na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem ministerstva financí, nebo
  • datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně učiněnou elektronicky způsoby podle daňového řádu.

V oznámení o vstupu do paušálního režimu je poplatník povinen kromě obecných náležitostí podání uvést své identifikační a kontaktní údaje, údaje o vstupu do paušálního režimu, údaje o důchodovém pojištění poplatníka a údaje o veřejném zdravotním pojištění poplatníka a také pásmo paušální daně. Finanční správa v pondělí 12. prosince zveřejnila nový formulář oznámení o vstupu do paušálního režimu pro rok 2023 a OSVČ se tak již mohou do paušálního režimu hlásit.

Mohou se k paušální dani přihlásit i ti, co byli letos plátci DPH?

Vzhledem k tomu, že se od roku 2023 zvyšuje i hranice pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony, mohou se k paušální dani přihlásit i ti, kteří letos byli plátci DPH. Bylo však nutné podat do 8. prosince žádost o zrušení registrace k dani z přidané hodnoty. Pokud poplatník žádost podal a nebylo mu oznámeno rozhodnutí, kterým je mu zrušena registrace, do 31. prosince 2022, se pro účely paušálního režimu od 1. ledna 2023 nepovažuje za plátce daně z přidané hodnoty, pokud je poplatníkovi oznámeno rozhodnutí, kterým mu je zrušena registrace, do 16. ledna 2023.

Dokdy je nutné platit zálohy?

Paušální daň se platí na společný osobní daňový účet a je splatná do 20. dne zálohového období (kalendářního měsíce), na které se záloha platí. Záloha na leden 2023 tak musí být zaplacena do 20. ledna. Předčíslí společného osobního daňového účtu bude 2866.

Komu se paušální daň vyplatí?

Závisí na oboru podnikání, výši příjmů a také slevách, zvýhodněních a nezdanitelných částkách, které OSVČ uplatňuje. U příjmů do 1 milionu korun se paušální daň nevyplatí OSVČ s 80%, nezávisle na dalších slevách by na ní prodělaly. U OSVČ s 60% paušálem, které nemají děti, nestačí ani příjem 500 tisíc korun, aby na paušální dani vydělaly. U OSVČ s 40 % bez dětí jsou potřeba příjmy přesahující 400 tisíc korun.

OSVČ mohou paušální daní ušetřit až 100 tisíc. Spočítali jsme, kdy se vyplatí Přečtěte si také:

OSVČ mohou paušální daní ušetřit až 100 tisíc. Spočítali jsme, kdy se vyplatí

V rozmezí od 1 do 2 milionů korun příjmů se však paušální daň vyplatí i některým OSVČ s 80% paušálem. Nejvíce na novém nastavení vydělají bezdětné OSVČ s 60% paušálem s příjmy těsně pod úrovní 1,5 milionu Kč.

Paušální daň bude až 26 tisíc, přesto na ní určité OSVČ vydělají 100 tisíc ročně Přečtěte si také:

Paušální daň bude až 26 tisíc, přesto na ní určité OSVČ vydělají 100 tisíc ročně

Jak na přechod z výdajových paušálů?

Pokud bude OSVČ na paušální daň přecházet, neměla by zapomenout na doplacení všech záloh na pojistném za rok 2022. Kdy naposledy zaplatí zálohy samostatně, se odvíjí od toho, jak zálohy platí. Tedy zda zálohy OSVČ platí přímo v měsíci, ke kterému se vztahují, nebo teprve až v měsíci následujícím.

Pozor také na to, že v některých případech musí OSVČ při přechodu na paušální režim ještě provést úpravu základu daně a podat dodatečné daňové přiznání. Od roku 2023 nicméně nebude nutné upravovat základ daně o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y), a o hodnotu dluhů, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou přijatých a zaplacených záloh a o cenu nespotřebovaných zásob.

Zvažujete vstup do paušálního režimu od roku 2023?

Co když OSVČ s paušální daní přeruší v roce 2023 činnost a zároveň ji ještě ve stejném roce opětovně zahájí?

Poplatník, který přestal být poplatníkem v paušálním režimu, protože přerušil činnost, a ve stejném zdaňovacím období tuto činnost znovu zahajuje, se ze zákona znovu stává poplatníkem ve stejném pásmu paušálního režimu jako před přerušením této činnosti od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém tuto činnost znovu zahajuje.

Co dělat, když OSVČ přestane splňovat podmínky paušální daně?

Pokud OSVČ zjistí, že už nesplňuje podmínky pro paušální režim (například překročí příjmy ve výši 2 milionů korun nebo se nechá zároveň zaměstnat), musí to oznámit správci daně do 15 dnů. Zároveň to znamená, že po skončení zdaňovacího období musí podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích a v nich vyčíslit daň a pojistná.

Dá se paušální režim dobrovolně opustit?

Vystoupit z paušálního režimu je možné dobrovolně vždy ke konci zdaňovacího období, tedy na konci každého roku. V takovém případě je potřeba podat oznámení o dobrovolném vystoupení, a to nejpozději do desátého dne následujícího roku, pro rok 2023 tedy do 10. ledna 2023.

Ukončení paušálního režimu netřeba hlásit zvlášť. Nově je možné, pokud OSVČ paušální režim opustí, podat oznámení správci daně, který tuto informaci předá zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení.

Pokud nechcete dál platit paušální daň, musíte berňák informovat. Kdy nejpozději? Přečtěte si také:

Pokud nechcete dál platit paušální daň, musíte berňák informovat. Kdy nejpozději?

Lze paušální režim opustit zpětně a vše zdanit běžným způsobem?

OSVČ, které platí paušální daň, si nemohou na konci roku jen tak usmyslet, že paušální režim zpětně zruší a vše zdaní standardním způsobem. Může se ale stát, že poruší podmínky pro paušální režim. V takovém případě by se jim paušální režim ze zákona  nepočítal a ony by “musely” podat přiznání a přehledy a vše klasicky zdanit. Pozor ale na zneužití práva, nesmí jít jen o účelový krok.

Mohou si OSVČ paušální daň za rok 2021 zpětně rozmyslet? Nikoli, i když vlastně… Přečtěte si také:

Mohou si OSVČ paušální daň za rok 2021 zpětně rozmyslet? Nikoli, i když vlastně…

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).