Dohody jsou oblíbené zejména pro brigádníky a pracovníky, kteří pro zaměstnavatele pracují jen na zkrácený úvazek o menším počtu hodin. Typicky tedy pro studenty, důchodce nebo zaměstnance na rodičovské dovolené.
Transpoziční novela zákoníku práce ovšem přišla s relativně rozsáhlými a ne vždy pozitivně přijímanými změnami, které se dohodářů týkají. Jaké v roce 2023 a 2024 nastaly změny pro dohodáře a co nás čeká od července 2024?
Změny týkající se dohod, které již nabyly účinnosti
Na základě transpoziční novely zákoníku práce už celá řada změn nabyla účinnosti, kdy část z nich je účinná od října 2023 a zbývající část od ledna 2024. Jednak došlo k aplikaci části čtvrté zákoníku práce na dohodáře, z čehož zaměstnavatelům nově plyne povinnost poskytovat zaměstnancům přestávky v práci na jídlo a oddech, garantovat doby nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu, respektovat právní úpravu noční práce, pracovní pohotovosti a v neposlední řadě evidovat pracovní dobu i u zaměstnanců pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (tj. stejným způsobem jako u zaměstnanců v klasickém pracovním poměru).
Zavedena byla také nová povinnost zaměstnavatele ve lhůtě 7 dní od zahájení výkonu práce na základě dohody písemně informovat zaměstnance o zákonem taxativně vypočtených skutečnostech (např. o bližším popisu sjednané práce, předpokládaném rozsahu pracovní doby za den nebo za týden, rozsahu minimálního nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu, o poskytování přestávky v práci na jídlo atp.).
Na poskytování odměn z dohod se nově aplikují i ustanovení o kompenzacích za výkon práce ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí či v sobotu a v neděli. U dohodářů pracujících na home office byla rovněž zavedena výjimka z obecné povinnosti náhrady nákladů zaměstnavatelem, podle které musí být právo dohodáře na náhradu nákladů se zaměstnavatelem výslovně sjednáno, jinak mu nenáleží.
Nejdiskutovanější a nejkontroverznější novinkou z pohledu zaměstnavatelů je nárok dohodářů na dovolenou. Dohodářům totiž nově ze zákona vzniká právo na dovolenou, a to téměř za stejných podmínek jako zaměstnancům pracujícím v hlavním pracovním poměru. Vznik práva dohodářů na dovolenou je nicméně podmíněno splněním následujících dvou podmínek: (i) zaměstnancův pracovněprávní vztah k témuž zaměstnavateli založený dohodou v daném kalendářním roce nepřetržitě trval alespoň 4 týdny, tj. 28 kalendářních dní, a (ii) zaměstnanec v tomto pracovněprávním vztahu v daném kalendářním roce odpracoval alespoň 4násobek týdenní pracovní doby, tj. 80 hodin. Jestliže si dohodář dovolenou během pracovního poměru nevyčerpá, zaměstnavatel je povinen mu ji v souladu se zákoníkem práce po skončení pracovního poměru proplatit.
Změny účinné od července 2024
Významnou novinkou s účinností od července 2024 je vznik povinnosti zaměstnavatelů hlásit všechny dohody o provedení práce (DPP), včetně nepojištěných zaměstnanců, České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tuto povinnost bude muset zaměstnavatel elektronicky na novém speciálním formuláři splnit vždy v termínu do 20. dne následujícího měsíce po nástupu nebo odchodu dohodáře (poprvé tedy za měsíc červenec 2024 do 20. srpna 2024).
Účelem této novinky je zavedení tzv. centrální evidence dohod, která by měla ztížit zaměstnávání na černo a umožnit úřadům průběžně monitorovat, zda bylo dosaženo příslušných limitů pro povinné odvody. Zaměstnavatelé budou současně povinni ČSSZ sdělovat následující informace o zaměstnancích:
- jméno a příjmení,
- rodné číslo,
- datum narození,
- rodné číslo,
- první kalendářní měsíc, v němž byl u zaměstnance uplatněn režim oznámené dohody,
- poslední kalendářní měsíc, v němž trval u zaměstnance režim oznámené dohody naposledy a
- výši příjmu, kterou příslušný zaměstnanec za kalendářní měsíc obdržel.
Změny účinné od ledna 2025
Od ledna 2025 by u DPP mělo dojít ke změně výpočtu povinných odvodů na pojištění. Současná právní úprava pracuje s limitem 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, přičemž po jeho překročení se ke srážkové dani ve výši 15 % hradí také odvody na sociální a zdravotní pojištění. Nově se limit pro odvody bude stanovovat i průběžně měnit v závislosti na výši průměrné mzdy v ČR. Princip odvodů tak bude od ledna 2025 velmi podobný jako doposud, pouze s tím rozdílem, že jeho výše se bude odvozovat od výše průměrné mzdy. Nadto budou nově platit limity dva – v závislosti na tom, zda má dohodář uzavřenou DPP s jedním či více zaměstnavatelů. Jedná se o režim tzv. oznámené a neoznámené dohody.
Pouze s jedním zaměstnavatelem může mít dohodář uplatněnou tzv. oznámenou dohodu. U zaměstnavatele, který jako první oznámí ČSSZ elektronicky na specifickém novém formuláři záměr oznámenou dohodu ohlásit, uplatní se první limit ve výši 25 % průměrné mzdy (v roce 2024 je tento limit 10 500 Kč, v roce 2025 dojde pravděpodobně k jeho navýšení). Pokud bude mít dohodář souběh více DPP uzavřených s vícero zaměstnavateli současně, vztáhne se na všechny zbývající dohody druhý limit odpovídající zaměstnání malého rozsahu, tedy v roce 2024 hranice 4 000 Kč (opět je závislá na výši průměrné mzdy).
Při překročení těchto limitů, tedy dosažení příjmu více jak 10 499 Kč u oznamovaných dohod a více jak 3 999 Kč u neoznamovaných dohod (vycházíme z limitů pro rok 2024), tyto příjmy podléhají odvodům na pojistné a ČSSZ informuje o vzniku účasti na sociálním a zdravotním pojištění všechny dotyčné zaměstnavatele. Zaměstnavatelé by tak měli pečlivě zvážit, zda se jim vzniklé náklady na odvody vyplatí, a dohodáři by měli být připraveni na možné snížení čisté mzdy, pokud překročí příslušný limit, v důsledku čehož vznikne povinnost hrazení odvodů na sociálním a zdravotním pojištění.
Poskytujete řádnou dovolenou u dohod?
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí