Tentokrát nejde jen o parametrické změny. Je zde hned několik novel, které se oblasti mzdového účetnictví zásadně dotknou. Nejvyšší čas na jejich připomenutí.
Co se dozvíte v článku
Maximální vyměřovací základ a započitatelný příjem
Nařízením vlády č. 282/2024 Sb. byl vyhlášen všeobecný vyměřovací základ 43 682 Kč a přepočítací koeficient pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu 1,0658. Jejich součin je průměrnou mzdou pro rok 2025 ve výši 46 557 Kč. Z ní se odvodí řada dalších údajů. Například maximální vyměřovací základ. Pro rok 2025 půjde o částku 2 234 736 Kč (48 × 46 557 Kč).
Další důležitou částkou je započitatelný příjem zaměstnanců zakládající účast na nemocenském pojištění (desetina průměrné mzdy po zaokrouhlení na pětsetkoruny směrem dolů). Podle sdělení MPSV č. 308/2024 Sb. činí od 1. ledna 2025 částka rozhodná pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění 4500 Kč (zvyšuje se ze současných 4000 Kč).
Staronová úprava dohod o provedení práce
Pozměňovacím návrhem k novele zákona o zaměstnanosti (senátní tisk č. 743, nyní již sněmovní tisk č. 22) se pravděpodobně změní i částka započitatelného příjmu pro účast na nemocenském pojištění u dohod o provedení práce. Jde o upravený § 7a zákona o nemocenském pojištění. Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm. a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce ve výši alespoň 25 % průměrné mzdy podle § 23b odst. 4 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, a to po zaokrouhlení na celé pětsetkoruny směrem dolů. Výši této částky vyhlašuje MPSV ve sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením. Půjde o částku 11 500 Kč a vyhlášena bude v okamžiku, kdy novela završí legislativní proces.
Již jste se seznámili s novinkami pro rok 2025 v oblasti zaměstnávání?
Sazby pojistného pro rok 2025
Sazby pojistného na sociální zabezpečení činí u zaměstnavatele 24,8 % z vyměřovacího základu, z toho 2,1 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti. Avšak u zaměstnanců, kteří vykonávají práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku, činí toto pojistné 28,8 % z vyměřovacího základu. U zaměstnanců 6,5 % z vyměřovacího základu na důchodové pojištění a 0,6 na nemocenské, tedy celkově 7,1 % z vyměřovacího základu.
Po završení legislativního procesu tzv. důchodové reformy (aktuálně ji schválil Senát), přibude vyšší vyměřovací základ další skupině zaměstnanců. Půjde o osoby vykonávají práci ve čtvrté kategorii rizika ohrožení zdraví podle zákona o ochraně veřejného zdraví (například svářeči nebo laboranti ve specifických biologických laboratořích). Zaměstnavatelé náročných profesí budou za pracovníky v dotčené rizikové kategorii odvádět o 5 % více na důchodovém pojištění. Pojistné se bude zvyšovat postupně. V roce 2025 o 2 %, tj. 26,8 % z vyměřovacího základu.
Slevy na pojistném
Stejná novela přinese i změnu v podobě slevy na pojistném zaměstnance, který je poživatelem starobního důchodu. Označení slevy napovídá, že jde o slevu zaměstnance, nikoli za zaměstnance. U již zavedených slev za zaměstnance z dotčeného okruhu zaměstnanců pracujících v pracovním či služebním poměru na kratší pracovní úvazek si může zaměstnavatel (za splnění zákonem daných podmínek) uplatnit 5% slevu na pojistném. U pracujících důchodců půjde o slevu ve výši 6,5 %, avšak tu si uplatní zaměstnanec, nikoli zaměstnavatel. Podmínky a způsob uplatnění slevy jsme popisovali v článku: Jak uplatní pracující důchodci u zaměstnavatele slevu na pojistném?
Nemocenské dávky a jejich elektronizace
Snad největší změnou je novela zákona o nemocenském pojištění. Mění se podmínky některých dávek nemocenského pojištění a rozšiřuje okruh jejich příjemců. Změny se dotknou také zaměstnavatelů. Zavádí se například institut delegování, upravují se postupy poskytování náhrady mzdy při návaznosti karantény na dočasnou pracovní neschopnost atd.
Velkou změnou je elektronizace ostatních dávek nemocenského pojištění. Spolu s ní se mění postup žádostí o dávky, které bude od svých zaměstnanců přijímat zaměstnavatel a spolu s formulářem oznámení o žádosti o dávku (rozšířenou NEMPRI) odesílat na Českou správu sociálního zabezpečení. Tato změna si vyžádá úpravu mzdového programu i nastavení nových interních postupů oznamování překážek v práci zaměstnavateli. K jednotlivým žádostem o dávky vydá ČSSZ doporučené vzory tiskopisů.
Změnám se server Podnikatel.cz věnoval v průběhu roku několika články:
- Tři nejdůležitější změny v nemocenském pojištění od roku 2025
- Nárok na ošetřovné a otcovskou se od nového roku rozšíří
- Připravované změny v peněžité pomoci v mateřství
- Plánovaná elektronizace nemocenských dávek
- Změny místní příslušnosti zaměstnavatele ke správě sociálního zabezpečení
- Nový postup při prodlevě s výplatou nemocenských dávek a přerušení ošetřovného
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí