Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu.
V roce 2017 jsem byla zaměstnána na HPP v nemocnici v ČR, kde jsem skončila dnem 31.8., poté jsem byla vedená na ÚP do 22.9. a poté jsem odletěla do Anglie, kde jsem byla zaměstnána přes agenturu a odváděla tudíž i daň z příjmů. 18.12. jsem se vrátila do Čech, ale na ÚP jsem se nepřihlásila, neb jsem hned z kraje nového roku odjela zpět do Anglie.
Můj dotaz se týká daňového přiznání za rok 2017. Nevím, jestli a jak musím sama daňové přiznání podat, nechci mít nějaké nedořešené závazky vůči státu ČR.
Děkuji za Vaši radu a pomoc.
S pozdravem
Adéla L.
Dobrý den, od 9.2. t.r. pobírám starobní důchod a zároveň pracuji v závislé činnosti. K tomu mám příjmy z pronájmu dle § 9. Mění se nějak moje daně a sociální a zdravotní pojištění oproti tomu, když jsem měl příjmy ze závislé činnosti a z pronájmu? Mgr Jan Mandaus.
Dobrý den,
prosím o radu ohledně zdanění příjmu z prodeje bytu (v SJM):
Panelový byt 1+1, původně družstevní. Členem SBD jsem byl od r. 2002.
Převod bytu do OV uskutečněn vkladem do KN dne 29. 4. 2015,
odkoupení spoluvlastnického podílu na pozemku pod domem - vklad do KN dne 9. 11. 2015,
prodej bytu vč. podílu na pozemku - vklad do KN dne 21. 9. 2017.
Byt jsme využívali pouze pro potřeby rodiny, tak aby byl vždy k dispozici, nikdy nebyl pronajímán, ale
nikdo v něm nebyl přihlášen k trvalému pobytu.
Dotaz: Budu muset podat daňové přiznání k dani z příjmu z prodeje nemovitosti a zaplatit daň?
Jaké doklady je třeba přiložit?
Předem děkuji za odpověď.
Vaněk
Dobrý den, prosím o radu ve věci povinnosti podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2017 v následující situaci.
Syn v roce 2017 více jak 183 dnů (od ledna do konce března a následně od června do konce září) pracoval ve Švýcarsku. Pracovní smlouva byla uzavřena vždy na dobu určitou, protože se jednalo se o sezónní zaměstnání u stejného zaměstnavatele. Z výdělku byla odváděna daň a pojistné.
V období mimo sezónu (tj. duben a květen a říjen, listopad a prosinec) nepracoval, tyto měsíce pobýval v České republice a pobíral od Úřadu práce podporu v nezaměstnanosti. Jiný příjem v ČR neměl.
Syn je svobodný, bezdětný; vlastní bydlení v ČR nemá, k trvalému pobytu je hlášen u rodičů. Ubytování ve Švýcarsku mu poskytoval za měsíční nájemné zaměstnavatel.
Prosím o posouzení, zda je za uvedených podmínek rezidentem ČR a zda musí vzhledem k povinnosti zdaňovat celosvětové příjmy, podat daňové přiznání k dani příjmů.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
poskytuji jako identifikovaná osoba služby do zahraničí, spolupracuji se společnostmi, které mají registraci v EU (mají své DIČ,jde o podnik.subjekty, je uplatňován režim daňové povinnosti), zároveň ale pracuji i pro společnosti, které nespadají do EU (Švýcarsko, Holandské Antily, USA). Měsíčně jsem povinna podávat souhrnné hlášení, můj dotaz zní, jsem povinna podávat i přiznání k DPH, když nikdy žádné DPH neplatím? Děkuji, Adriana :)
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně problematiky vystavování faktur v ČR za služby uskutečněné pobočkami společnosti v jiných členských státech. Vedení klienta přislo s tím, že klientům svých zahraničních poboček bude fakturovat vybrané služby prostřednictvím pobočky v ČR (ačkoliv vedení sídlí v Polsku). Tzn. že vybraná služba poskytnutá např. v Maďarsku tamní pobočkou bude fakturována v ČR. Přiznám se, že se mi tento postup příiš nezamlouvá, protože mezi klientem a pobočkou v ČR není žádná smlouva, ačkoliv právně nevidím důvod, proč by to tak nešlo.
Z pohledu DPH by problém být neměl, protože se jedná v případě klientů o plátce daně, tedy DPH bude skutečně odvedena např. v Maďarsku.
Hrozí zde nějaký další daňový dopad, který mi uniká nebo by s tímto postupem neměl být problém?
Děkuji
Zbyněk
Dobrý den,
prosím o informaci zda platit daň z příjmu či ne. Moje maminka zdědila nemovitost po svém bratrovi. Nemovitost po 3 letech od úmrtí ( 2 roky po vyřízení dědictví) prodala. Dohledala jsem, že pokud splní podmínku vlastnictví nemovitosti v rozsahu 5 let, neplatí z prodeje nemovitosti daň z příjmu a že v případě dědictví stačí, aby tuto podmínku splnil zemřelý (bratr maminky vlastnil nemovitost 25 let). Je tomu opravdu tak? A v případě, že by se daň opravdu platit nemusela je potřeba příjem na úřadě alespoň nějak oznámit?
Děkuji za odpověď
S pozdravem
Martina Musílková
FO koupila v dražbě starý dům (bez DPH), do oprav (nikoliv TZ) investovala řádově milion korun, dům zařadila do OM (v pořizovací ceně bez oprav) a pronajímá nájemci, plátci DPH (s.r.o.) jako zdanitelný příjem. Nyní potřebuje část domu pronajímat občanům (osvobozeno od DPH). Bude muset dodanit (DPH) část provedených oprav?
Dobrý den, v loňském roce jsem prodala část rekreačního objektu, kterou jsem vlastnila více jak 5 let. Protože byla splněna tato podmínka, domnívám se, že příjem je od daně osvobozen a nemusím ho vyplňovat do daňového přiznání za rok 2017.
Prosím o potvrzení této skutečnosti, případně o sdělení, jak postupovat v tomto případě.
Moc děkuji a zdravím. ND.
Dobrý den,
v roce 2016 jsem dostala od rodičů darem dům (dvougenerační). Ideální polovinu jsem ještě v témže roce prodala mé dceři, která si vzala na dům hypotéku a já získané peníze použila k osobní spotřebě (doplacení dluhů). Daň z nabytí nemovitých věcí jsme zaplatili. V domě bydlím a mám zároveň i trvalé bydliště už 10 let. Vztahuje se na mě osvobození od daně z příjmů FO podle §4 odst. 1 písm. a)?
Děkuji za odpověď.
Žočková Renata