Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Přeji hezký den, vystavujeme relativně velké množství faktur/dan.dokladů/ na malé částky.. podle prodeje v jednotlivých obchodech - vždy se jedná o jednoho odběratele /stejné dič. Je možné zaúčtovat v rámci kalendářního měsíce tyto faktury pod jednou položkou / celkem nepřesáhneme 10Tkč bez DPH/? a pokud ano za jakých podmínek? Náklady na zaúčování jedné fa jsou často vyšší než fa sama .. Vždy se jedná o stejný měsíc - jsme měsíční plátci DPH, jeden odběratel, který fa platí měsíčně jednou částkou s výčetkou.
Dobrý den,
naší společnosti byla schválena investiční pobídka, v rámci které pořizujeme mimo jiné i nová strojní zařízení.
Dotaz:
Je uplatnění vedlejších nákladů (demontáž, přestěhování, opětovná instalace současných strojů do jiné haly pro uvolnění místa novému stroji a přeložka energo - rozvodů) jako souvisejících s instalací nového stroje součástí ocenění pořizovaného dlouhodobého hmotného majetku (součástí vstupní ceny) pro účely daňového i účetního odepisování?
Předem děkuji za odpověď.
Ing. Vladimír Skála
Hostěradská č. 233
696 35 Dambořice
Dobrý den,
Rád bych se Vás zeptal na daňovou problematiku v případě nákupu zboží z Číny a následném prodeji v USA přes amazon pomocí jejich služby FBA což znamená že zboží nechám doručit z Číny rovnou do skladu Amazonu, který mnou prodané zboží následně zabalí a odesílá kupujícímu. Zajímá mě jaka opatření musím udělat aby bylo v pořádku vše okolo DPH a daní z příjmu.
Dekuji za odpověď.
Dobrý den,
můj dotaz se týká danění příjmů stipendií doktorandských studentů v zahraničí. Konkrétně:
1) Je příjem ve formě (doktorandského) studijního stipendia, jehož zdrojem je veřejná univerzita v USA, osvobozený od daně (v ČR), podobně jako obdobný případ stipendia veřejné vysoké školy v ČR?
2) Pokud správně rozumím smlouvě o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a USA, je možné využít možnosti nedanit příjem z výše specifikovaného stipendia v USA, a zdanit jej místo toho v ČR. Pokud je skutečně výše popsaný příjem ze stipendia (viz. 1)) podle českých zákonů osvobozen od daně, je potřeba při využití této daňové dohody daňové přiznání v ČR stále podávat? (Pokud vím, tak obecně se kvůli příjmům osvobozeným od daní daňové přiznání podávat nemusí, nepřesahují-li tyto příjmy hodnotu 5 mil. Kč, přičemž uvažované stipendium by tuto hranici zdaleka nepřesahovalo.)
Děkuji.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jsem povinen podávat daňové přiznání v Česku, pokud jsem byl v roce 2017 zaměstnán pouze 6 měsíců a to na Maltě, neměl jsem žádné jiné příjmy, z tohoto příjmu jsem odváděl daně na Maltě, kde si zažádam o jejich vrácení. Daňový rezident jsem v Česku. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jako FO vystavuji daňové doklady na Slovensko. Jedná se o softwarové služby. Když je osoba na Slovensku plátcem DPH (fyzická nebo právnická), stanu se také já automaticky plátcem DPH? Nebo jak se tomu dá předejít, jak to řešit v případě, že to tak je? děkuji za odpověď.
Firma 1 (s.r.o.) v roce 2016 pořídila auto, zaplatila část ceny ze svých prostředků a na zbytek uzavřela úvěrovou smlouvu s bankou. Splácela úvěr, auto odepisovala ve svém účetnictví, což výslovně stanoví úvěrová smlouva. Při nákupu vozu také vznikl odpočet DPH, který firma 1 uplatnila ve svém DP k DPH. V současné době firma 2 (s.r.o.) převzala dluh vůči bance a byl uzavřen dodatek k původní úvěrové smlouvě, vystaven nový splátková kalendář na úhradu zbývajících splátek úvěru vůči bance. Dodatek také říká, že veškerá práva z ÚS přecházejí na nového dlužníka a banka souhlasí se změnou dlužníka. Jak se bude řešit převzetí vozu účetně? Firma 1 by měla vyvést z majetku a přestat odepisovat? Bude nový dlužník firma 2 pokračovat v odepisování vozu nebo začne odepisovat od začátku? Jak se bude řešit DPH?
Děkuji. Lapišová
Dobrý den pane Molíne,
měla bych na Vás dotaz ohledně odkladu DPPO. Byly mi daňovým poradcem nabídnuty dvě varianty zpracování.
1) Akceptuje plnou moc na odklad a podání přiznání s tím, že přiznání si zpracuji a podám v červnu firemní datovou schránkou sama.
2) Akceptuje plnou moc a i sestaví daňové přiznání a odešle datovou schránkou daňového poradce a to za cenou vyšší.
Je vůbec první možnost akceptovatelná, když zákon hovoří o možností odkladu daní v případě, že přiznání zpracuje daňový poradce? V případě, že by byla první varianta možná, jak je to pak s odpovědností za zpracované přiznání?
Děkuji
TK
Dobrý den,
můj manžel je úředník německého ministerstva financí v penzi. Tuto penzi pobírá z Německa, chodí mu tam na německý účet v bance, která vede účty úředníkům. Jediné trvalé bydliště má manžel v ČR, již cca 5 let. Zde má i cizinecký občanský průkaz, trvalý pobyt.
Daně z penze platil vždy v Německu. Za rok 2017 se ale objevil názor, že by měl platit daň z penze v zemi trvalého bydliště, tedy v ČR. Upozorňuji, že se nejedná o důchod (v Německu rente), ale o penzi (Pension), státní úředníci mají svůj speciální systém.
Prosím o odpověď, zda je to opravdu tak, že by manžel měl platit daň z penze v ČR, a jak by měl postupovat? Jako český důchodce?
Děkuji za odpověď.
Jana Herbst
Dobrý den, v prosinci 2017 jsem překročila limit pro plátcovství DPH. Do 15 ledna 2018 jsem se neregistrovala, byla jsem v zahraničí až do teď. V lednu jsem ukončila veškerou podnikatelskou činnost tj. od února mi na účet nechodí žádné peníze. Co mám dělat? Přihlásit se k plátcovství DPH, pak přerušit živnost - to jsem ještě neučinila nebo přerušit živnost a jít na FO a sdělit jim, že už jsem od února nepodnikala, ale jenom jsem se nepřihlásila a ani nepřerušila. Jsem z toho teď krapet zmatená. Jediné co mohu s jistotou potvrdit je to, že už podnikat nebudu v tomto státě a jedu pryč. děkuji za odpověď. K.N.