Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Fyzická osoba, zemní práce, neplátce DPH, práce menšího rozsahu ... pro svoji činnost používá mimo jiné malý bagr. Nákup na fyzickou osobu, nezařazen do obchodního majetku. Není zavedena inventární karta. Není účtováno o odpisech, opravách, PHM ... ale daň z příjmů využívá 60 % paušální výdaje.
Otázka ... tento bagr, ač je potřebný pro dosažení příjmů, ale není o něm fyzicky účtováno, je nebo není obchodním majetkem. Fakturace je za zemní práce včetně práce bagru.
Děkuji
Dobrý den.
Jsem důchodce, osvč, vlastním rodinný dům ve kterém bydlím a zároveň poskytuji ubytovací služby cca na 50% plochy. jak mohu uplatnit odpisy za energie, plyn, vodu, elekřinu, zařízení nábytek, případně opravy domu , pojištění nemovitosti, , telefon, počítač a další možnosti ?
Jak je to s automobilem který používám částečně ?
Je výhodné použít družku- manželku která se mnou žije ve společné domácnosti a má zde trvalý pobyt jako spolupracující osobu ? Děkuji moc Erben.
Dobrý den, podnikatel fyzická osoba nezapsaná v Obchodním rejstříku vede daňovou evidenci. V roce 2018 překročí obrat 25 mil.Kč.
1. Kdy se musí zapsat do obchodního rejstříku? (a musí vůbec?)
2. Od kterého roku musí vést (podvojné) účetnictví?
Děkuji
Jana Ševčíková
V závěru svého článku uvádíte, že je možné v případě vedení daňové evidence a uplatnění paušálu 5 000.- Kč na automobil nárokovat i DPH při nákupu PHM. Já používám sníženou částku 4 000.- Kč, ale finanční úřad odpočet DPH podmiňuje vedením knihy jízd. Má to oporu v zákoně? Trochu to ztrácí smysl, paušál byl zaveden pro zjednodušení pro podnikatele při používání automobilu.
Děkuji za odpověď.
Bohumil Jakoubě
Přeji krásný den našla jsem vaši stránku a měla bych dotaz se kterým si nevím rady mám eshop na Facebooku a chci si založit živnostenský list za měsíc si vydělám asi 10. 000 Kč což jak jsem pochopila Tak nemusím platit daně Protože to není tak velký výdělek Měj se spíš jedná o zdravotní a sociální pokud si vydělám méně jak 10000 Kč třeba jsou i měsíce kdy mám šest sedm tisíc můžeme stát snížit sociální a zdravotní? Aby se mi to vyplatilo Děkuji za odpověď Co mám dělat Moc mi tím pomůžete protože si myslím že vydělat 7 tisíc a 4 tisíce dát státu když je to moje hlavní obživa tak mi vlastně nic nezbude
Pěkný den,
mám dva dotazy, týkající se DPH.
1. Termíny
30.9.2018 jsem překročil obrat 1M Kč za předchozích 12 měsíců.
Prosím o potvrzení správnosti těchto termínů:
- Zaregistrovat se k DPH musím do 15.10.
- Všechny říjnové faktury, které vydám, (nebo až listopadové?) již musí obsahovat DPH.
- První kontrolní hlášení a daňové přiznání k DPH podávám k 25. listopadu.
2. Doklady pro uplatnění nadměrného odpočtu
Chci uplatnit nárok na nadměrný odpočet za služby, které používám pro podnikání (místo podnikání je zároveň bydlištěm, proto budu používat poměrný výpočet).
Na fakturách (telefon, internet, elektrická energie) je však uvedeno jen mé jméno - bez IČ a DIČ. Můžu tyto faktury použít jako doklad pro uplatnění nadměrného odpočtu nebo na nich musí být i mé IČ a DIČ? Stejně tak při koupi elektroniky v kamenném obchodě - lze použít jako doklad běžnou účtenku, nebo musím mít fakturu s IČ a DIČ?
Děkuji,
Bohuslav Koukal
Dobrý den,
v 05/2017 jsem koupila domek, ale nebydlela- nebydlím tam, nyní jej chci prodat a chci koupit novou nemovitost, za jakých podmínek se neplatí daň z příjmu?
Je třeba koupit za stejné peníze, jak se předtím prodá, či když je koupě levnější např. o 300tis. se bude vyměřovat daň z rozdílu? Může se koupit jakýkoli druh nemovitosti (chata, nebo pouze byt-domek)? Je nový nákup nemovitosti ještě nějakou dobu , či jak ještě sledován? Jsem tím vázána a nemůžu jej znovu bez sankce prodat ? Může se koupit jakýkoli druh nemovitosti, třeba chata, nebo pouze byt-domek.
Děkuji
junk.ivana@seznam.cz
Dobry den
mam takovy dotaz.S pritelkyni stavime dum.Pozemek jsem dostal jeste nez jsme se poznali.Hypoteka je psana na pritelkyni a ja jsem tam pripsan jako spolu dluznik.Pozemek i stavebni povoleni je psane na me.Muze si pritelkyne odecitat hypoteku z dani i kdyz neni napsana na stavebnim povoleni ?Loni jsme to uplatnit nemohly.Finanční urad ji rekl ze odecitat si hypoteku nemuze protoze neni vlastníkem pozemku a ani neni napsana na stavebnim povoleni.Kdyz jsem se ptal na jinem financnim urade tak pry muze.Ale spada pod jiny kraj nez ja.Tak by me zajimalo jak to je.Bylo nam receno ze ani cestne prohlaseni o dokonceni stavby ze bude spolumajitelkou nestaci.
Dekuji za radu Michal
Dobrý den, od roku 2014 máme společnost. Podnikáme ve výrobě, vedeme daňovou evidenci. Jsme dva společníci (manželé). Máme jen toto podnikání, žádné svoje podnikání mimo nemáme. Doklady jsou na jednoho společníka, který je ve smlouvě uveden, na jeho IČO a DIČ jsou vystavovány veškeré doklady. Na jeho DIČ je posíláno kontrolní hlášení a přiznání DPH. Druhý společník - přiznání DPH nulové. Daň z příjmu 50/50, jak je uvedeno ve smlouvě. Jak máme postupovat po změně od 1.1.2019? V jedné výrobě je těžké vše rozdělit na každého zvlášť. Jeden běžný účet, strojní vybavení, zákazníci převážně právnické osoby, atd. Přecházet na s.r.o. nechceme. Uvažujeme o systému "přefakturace". Z pokynů GFŘ mi není zcela jasné, zda přefakturovávat každou přijatou a vydanou fakturu, nebo je možné souhrnně pouze 1x za měsíc, popř. za čtvrtletí.
Předem děkuji za odpověď
Pavla Herejková
Dobrý den,
Potřebuji dodanit částky, které jsem uplatňovala na slevu na dani u předčasně ukončeného penzijního připojištění. Nedaří se mi zajistit potvrzení zdanitelných příjmů za 2 roky. Měla jsem v roce 2007 a 8 dva zaměstnavatele. Jde o 2 sloučené banky, pro které jsem pracovala souběžně a až na dva platy jsem seděla pořád na jedné židli. Daňové přiznání mi sice připravili, ale donést na FÚ jsem si ho měla sama. Tehdy mě vůbec nenapadlo udělat si kopii. A zaměstnavatel to má označené, jako že jsem si ho podávala sama. Můžu nejspíš zjistit, kolik mi přispíval zaměstnavatel a kolik jsem si naspořila za to období od penzijní pojišťovny. Stačilo by to? Kolik jsem v té době uplatňovala tedy nemohu zjistit. Může mi v tom pomocí FÚ? Je pro to nějaké řešení?
Děkuji za odpověď.
Milena Koptová