Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Dobrý den,
dcera odjela v září na roční pracovní pobyt do Kanady.
Do konce srpna pracovala v ČR, kde za ni platil daně zaměstnavatel.
Od září pracuje v Kanadě, kde dostává výplatu, která je zdaněná dle Kanadských pravidel.
Musí podat v ČR daňové přiznání?, pokud ano, tak jak má zohlednit práci v Kanadě?
děkuji Krejčí
Dobry den,
jsem obcan SR a mam tam i trvaly pobyt. V CR mam ceskou manzelku, vlastnime byt v osobnim vlastnictvi mam tady bankovni ucty a mam prechodny pobyt (registrovany). Z SK mi neplynou zadne prijmi. Pracuji tady neco pres 11 let a zatim jsem nemel u predchozim zamestnanich problem s urcenim danove rezidencie (danovy domicil). A ten je v CR (dle zakonu CR a mezinarodni smlouvy o zamezeni dvojiteho zdani mezi SK a CR). Ale v novem zamestnani mne ucetni povazuje za danoveho nerezidenta CR resp. tvrdi ze jsem danovy reziden i CR a SK co ma pravdu a ona vevi jak je to ve vysledku. A tak my vyplnuje potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinosti v bode 20 (Uhrn pojistneho ...., ktere je povinen platit danovy nerezident CR) tak ze tam uvede cestku. Vsechni predchozi zamestnavatele tam uvedly 0 nebo nic. Jak by to melo byt spravne vyplnene v mem pripade? A jake dusledky to muze mit pro mne (napr. duchod), kdyz tam budu mit vyplnenou castku.
s pozdravem
Pavol Vitkovic
Dobrý den,
u svého zaměstnavatele mám podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů (růžový formulář) a uplatňuji slevu na své dvě vyživované děti (9 a 12 let). Nyní jsem od poloviny února v pracovní neschopnosti, která, dle slov ošetřujícího lékaře bude trvat několik měsíců. Prosím, jak je to se slevou (daňovým bonusem) na vyživované děti po dobu pobírání nemocenských dávek? Budou mi dodatečně vyplaceny při zúčtování daně za rok 2019 nebo o ně přijdu?
Děkuji za odpověď. Ludmila Chudáčková
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na otázku ohledně DPH.
Jsem neplátcem DPH a chtěla bych dovážet zboží ze třetích zemí (USA, Japonsko) pro další prodej v České republice prostřednictvím e-shopu.
Bohužel nemohu dohledat, zda je nutné se v tomto případě stát plátcem DPH, identifikovanou osobou nebo jak postupovat pokud můj roční obrat prozatím nepřekročí 300 tisíc.
Předem Vám děkuji za odpověď.
S přáním hezkého dne,
Petra Horáčková
Syn byl po úrazu 2 roky v komatu a před 3 lety zemřel. Celých 5 let platím na tyto 2
nezletilé vnuky dobrovolně pravidelně měsíční příspěvky 3.000,- Kč / 1 dítě. Děti mají po jeho smrti sirotčí důchod, matka dostává přídavky a odepisuje si slevu na děti. Měla bych i já nárok na odpočet snížení ze základu daně. Můj důchod byl 3.600,- Kč, mám jen malou částku příjmu z dividend, z uložených peněz za prodej malého domku.
Žádný jiný příjem nemám. Daňové přiznání jsem za rok 2017 podávala poprvé.
Naivně jsem myslela, že se mi základ daně sníží o rozdíl příjmu důchodu k nároku na životní minimum. Ani v tomto mi nic nepomohlo.
Prosila bych v otázce k těmto 2 bodům o radu.
Děkuji a jsem s pozdravem
Milada Ulligová
Praha 10
Dobrý den, mám dotaz na možnost slevy na manželku pro vyúčtování daně u manžela za rok 2018.
Manželka pobírá rodičovský příspěvek. Zároveň je OSVČ (v roce 2018 SVČ vedlejší), vede daňovou evidenci.
Co se rozumí vlastním příjmem z podnikání - celková tržba v maloobchodě, nebo příjem mínus výdaje, vlastně dílčí základ
daně z příjmu?
Děkuji za odpověď. V.Vorlíčková
Dobry den, jestli to dle clanku spravne chapu, tak pokud se fyzicka osoba podnikatel stane platcem dph, tak z vydelku, ktery dostane od uberu (porad stejna castka i kdyby platcem nebyl) musi odecist 21% za dph, nasledne jeste zaplatit 21% dph z poplatku za sluzby (cimz je u uberu mysleno vyuzivani jejich aplikaci a berou si za to 25% z vydelku) a jedinou vyhodou je moznost odecist si naklady na auto, phm, telefon atd. V tom pripade se mi zda, ze je vyhodnejsi byt pouze identifikovanou osobou a nebo pod nejakou flotilou jako neplatce dph. Muzete mi k tomu rict, zda to spravne chapu, zda je tam pripadne neco co mi unika nebo si vykladam spatne? Dekuji
Dobrý den,
DE, neplátce DPH, uplatňuje výdaje paušálem 60 %.
Může si uplatnit nižší paušál - třeba 20%, aby dosáhl
na hypotéku ? Nebo je jen výběr mezi 60 % a skutečnými náklady ?
Děkuji za odpověď.
Mám dvě děti, jedno je narozené 2/1996 studuje prezenční formu VŠ,
druhé dítě je narozené 7/1992 a studuje prezenční formu doktorského studijního programu/v návaznosti na ukončení prezenčního studia s tit. ing./
Daňové zvýhodnění je celkem 26 523,- Kč dle FÚ.
Domníval jsem se, že se 26 let počítá včetně a ne jenom 7 měsíců, a že se u prezenční formy doktoranského programu pro tyto účely počítá věk 28 let včetně.
Má pravdu FÚ ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Můj dotaz na Vás. V roce 1999 jsem založila jako OSVČ firmu zdravotní péče. V roce 2014 v listopadu, jsem firmu převedla z OSVČ na s.r.o. s vkladem 15.000Kč. V roce 2018 v lednu jsem firmu s.r.o.- jako jediný vlastnik prodala tj.100% podíl. Ve firme jsem zustala pracovat ,jako ředitelka.
Firma byla odkoupena za 2.300 000Kč. Cena byla stanovena - za odkup smluvních vztahů tj.smluv se zdravotnimi pojišťovnami.
V kupní smlouvě není specifikován odkup za věci movité. Ve firme zustali služební auta, kancelářský nábytek, zdravotní pomůcky. Firma je v podnájmu.
Daň bude odváděná z celé kupní částky nebo zde mohu uplatnit výdaje- a jaké?
Beru to, že jsem do firmy investovala, nyní prodala a nelze si nic odečíst? tj.ponížit zakladu pro vypočet daňe?Do jaké dańové sazby spadnu?
Předem děkuji za odpověď.
S uctou. Věra