Mzdové účetnictví

Poradna zodpovídá dotazy z oblasti mzdového účetnictví. Nejčastěji se jedná o dotazy týkající se pracovních poměrů a dohod konaných mimo pracovní poměr, zdanění mezd zaměstnanců a nemocenského pojištění.

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

  • PhDr. Dagmar Kučerová

    (mzdový poradce)

    Redaktorka serveru Podnikatel.cz a lektorka mzdového účetnictví. Ekonomické vzdělání a několikaletou účetní praxi doplnila studiem pedagogiky na filozofické fakultě se specializací v oboru vzdělávání dospělých. Je držitelkou certifikátu Bilanční účetní a členkou Komory certifikovaných účetních. Mzdové účetnictví rovněž přednáší na fakultě managementu a ekonomiky.

Dotazy

  • Platba za prodloužení výpovědní lhůty

    Dobrý den, je možné platit zaměstnanci určitou částku za prodloužení výpovědní lhůty při výpovědi zaměstnancem z 2 měsíců na 3 měsíce. Je pro moji společnost časově obtížné získat zaměstnance během výpovědi a poté stihnout předání agendy. Pokud by zaměstnanec 3 měsíce nedodržel pak by tuto částku musel vrátit. Samozřejmě pokud by nedošlo k vzájemné dohodě.
    Děkuji

    Jan
    3. 10. 2022 11:54
  • pružná pracovní doba

    Dobrý den paní doktorko, tímto bych Vás chtěla poprosit o odpovědi na otázky týkající se pružné pracovní doby, kterou hodlá paní majitelka v naší společnosti zavést. Z informací, které jsem si k tématu přečetla jsem zjistila, že v pružné pracovní době zaměstnavatel určuje základní pracovní dobu a potom volitelnou pracovní dobu. Z informací mi dále vyplynulo, že u tohoto typu pracovní doby, bude muset být stanoveno vyrovnávací období (u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby máme stanoveno 13 týdnů, je to tak? Musí zaměstnavatel u pružné pracovní doby plánovat směny na délku stanoveného vyrovnávacího období jako u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby? A jak se postupuje v případě čerpání dovolené? Dovolená se čerpá jen v době základní pracovní doby nebo musí být pro tento účel zaměstnavatelem předem stanoveno, že denní rozvržení pružné pracovní doby je 8,5 hodiny vč. přestávky na jídlo a oddech a čerpaná dovolená bude činit 8 hodin? A jak se postupuje v případě čerpání nemocenských dávek? Předem děkuji za odpovědi.
    Na závěr ještě jeden dotaz, doufám, že mi na něj bude moct odpovědět. Neposkytujete v rámci Vaší činnosti individuální školení? Potřebovala bych proškolit v nerovnoměrné a pružné pracovní době nebo na tyto témata zaměřit některé z Vašich dalších školení.

    Gabriela
    2. 9. 2022 8:20
  • určení 1% auta k soukromým účelům

    Dobrý den, p. Kučerová, jsem vaše pravidelná posluchačka na seminářích a touto cestou prosím o radu:
    Řeším problematiku zdanění 1% vstupní ceny auta k soukromým účelům při použití dvou aut v jednom dni (zda za jedno nebo za obě auta)
    Přiklad: Ráno jede zaměstnanec jedním vozem, které se bude opravovat a odpoledne si půjčuje druhé, vše jsou to soukromé cesty. Můžete mi prosím poradit, zda se jedná o současné nebo postupné použití více vozidel. O jaký legislativní výklad se mohu opřít?
    děkuji za odpověď
    Jitka

    Jitka
    29. 6. 2022 13:49
  • Nárok na dovolenou

    Dobrý den,
    ráda bych znala svůj nárok na dovolenou pro rok 2022. Pracovní doba je 40 hod/týdně. Nárok na dovolenou je ve výši 160 hod.

    Od 10.12.2021 jsem v pracovní neschopnosti do 14.06.2022. Poté budu čerpat 8 dní (64 hod) staré dovolené z roku 2021 a od 27.06.2022 nastupuji na mateřskou dovolenou (konec mateřské dovolené 27.11.2022). Poté bych čerpala rodičovskou dovolenou.

    Mám na rok 2022 nějaký nárok na dovolenou?

    Děkuji za odpověď. Petra K.

    Petra
    6. 6. 2022 11:09
  • Výpočet náhrady platu

    Ředitelka školy po vzdání se funkce k 31.12. a nepřijetí nové pracovní pozice pobírá do ukončení pracovního poměru plnou náhradu platu ve výši průměrného výdělku (dle ZP). Zaměstnavatel jí ukončuje pracovní poměr až po uplynutí více jak třech měsíců (tj. konkrétně leden-březen). Z čeho se vypočítává průměrný výdělek v dalším období (tj. duben a květen)? Který předpis toto upřesňuje?

    Děkuji za odpověď.

    Milada
    14. 5. 2022 12:17
  • Pracovní smlouva a dohoda

    Dobrý den, mám dotaz. Máme pana důchodce, který nám chodí vypomáhat, jen v době nemoci a dovolené kmenového zaměstnance. Když je kmenový zaměstnanec dlouhodobě nemocný (např. 2 měsíce) dáme důchodci pracovní smlouvu na dobu určitou.
    Pokud má kmenový zaměstnanec dovolenou, tak nám důchodce pracuje na dohodu o PP (kterou má uzavřenou na jeden rok. ): Nejedná se o souběh zaměstnání v měsíci, ale např. v leden, únor je pracovní poměr, a např. červen, srpen je DPP. Je to takhle v pořádku??? V jednom měsíci nikdy nemá souběh PP a DPP stejného druhu práce.
    Děkuji za odpověď.

    Petra
    11. 5. 2022 9:30
  • svátek u nepravidelné pracovní doby

    Dobrý den, měla bych konkrétní dotaz. Zaměstnáváme v rámci plavecké školy plavčice. Týdenní úvazek je 40hod/týdně. Směny mají nepravidelné ( jeden den 12 hod., další den 4 hod. pak zase třeba 8 hod.).Chodí od pondělí do pátka a občas sobota. Vyrovnávací období jsou 3 měsíce. Dotaz je: když vychází za minulý měsíc 2 dny svátku na den, kdy měli naplánovanou směnu, ale z důvodu neprovozování plavecké školy nepracovali, musí si tu směnu napracovat nebo mají nárok na proplacení náhrad? Nevím jak to vyřešit, aby to bylo dle zákona.
    Děkuji za odpověď

    Martina
    27. 4. 2022 10:20
  • Dřívější dovolená

    Dobrý den,
    zaměstnanec (rovnoměrně rozv. prac. doba, 40 hodin týdně) měl zůstatek dovolené z roku 2020 6 dnů, na konci ledna 2021 vznikla nemoc, tudíž dovolenou nevyčerpal, nemoc trvá do 22.4.2022. Má nárok na dovolenou z roku 2020 a musí ji vyčerpat ve dnech těch 6 dnů?? Děkuji Petra

    Petra
    19. 4. 2022 12:40
  • stravování

    Dobrý den,
    prosím o radu. V naší firmě - máme jídelnu - závodní stravování. V současné době vedení společnosti chce zavést jinou formu stravování a to takovou, že kdo bude mít ranní směnu bude muset využívat jídelnu a kdo bude mít odpolední a noční směnu bude dostávat stravenky.
    Je prosím takový tip stravování v jednom měsíci možný?
    Moc děkuji za odpověď.

    Blanka
    13. 4. 2022 8:08
  • Sleva na dítě - kdy začíná studium na VŠ ?

    Dobrý den
    Fyzická osoba (OSVČ) chce uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, kterým je syn ve věku 21 let. Ten po maturitě rok pracoval a nyní byl přijat k prezenčnímu studiu VŠ. Na potvrzení o studiu je uvedeno: akademický rok 2021/2022, datum vystavení potvrzení: 29.6.2021. Na webu školy je uvedeno: Akademický rok 2021/2022 začíná 6. září 2021 a končí 11. září 2022.
    Poradíte prosím, zda může otec uplatnit slevu již od července 2021, anebo až od září či od října? A mělo by na uplatnění slevy vliv, kdyby syn o prázdninách pracoval, ať už na DPP do 10 tis., anebo standardní pracovní poměr?
    Děkuji, Petr K.

    Petr
    7. 4. 2022 20:17

Položte nový dotaz

Upozornění
  • Dotaz je zpoplatněn

    Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
  • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).