Daňová poradna s Janem Molínem

Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.

Vyberte si svého konkrétního poradce.

Odpověď již od 299 Kč. 

V poradně odpovídá

  • Ing. Jan Molín, Ph.D.

    (daňový a účetní poradce)

    Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře. 

    Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru

Dotazy

  • Osvobození od placení daně z příjmu při prodeji nemovitosti

    Dobrý den,

    rád bych se osvobodil od placení daně z příjmu při prodeji bytu. Tento byt jsem koupil na hypotéku a pronajímám jej. Dle zákona pro osvobození jej musím držet alespoň 10 let (od 2021), případně v něm mít 2 roky trvalé bydliště. Jsem OSVČ a v daňovém přiznání uplatňuji odpisy a daním příjem z pronájmu. Pro odvobození placení daně po více než 2 letech co tam mám trvalé bydliště jsem se ale dočetl, že byt nesmí být zahrnutý v obchodním majetku. Pokud jej tedy pronajímám a platím daně za pronájem a také byt odepisuji, pak je tedy zahrnutý v obchodním majetku a nemohu pro tento případ být osvobozený při prodeji bytu? Poradil byste mi případně jak by to šlo udělat, abych byt mohl nadále pronajímat, mít v něm trvalé bydliště a zároveň se osvobodit od placení daně z příjmu při prodeji bytu?

    Dále bych se chtěl zeptat, zda vše výše popsané lze udělat také pro nebytovou jednotku, kde se však bydlí (ateliér)? Našel jsem, že odvobození od daně platí pouze pro bytové jednotky, nikoliv nebytové jednotky. Nicméně se jedná o ateliér, kde se bydlí...

    Děkuji za odpověď

    Jiří
    18. 5. 2022 17:10
  • Daň z příjmu z prodeje nemovistosti

    Dobrý den,
    předem chci poděkovat za tuto šanci si ověřit podstatné detaily k daním.

    Můj dotaz zní:
    S přítelkyní se chystáme prodat nemovitost (vlastník je přítelkyně), a řešíme jak se osvobodit od daně z příjmu z prodeje nemovitosti. V bytě žila 28 let ale byl jí věnován darovací smlouvou její babičkou před 3 lety.
    Trvalé bydliště však měla na Praze 9, kde se narodila. V novinkách pro rok 022 jsem se na webu dočetl, že je možné se od placení této daně osvobodit v těchto případech: majitelem by musela být přítelkyně 5let; peníze získané prodejem bychom využili k uspokojení bytové potřeby; v nemovitosti trvale bydleli alespoň 2 roky ( nahlášení trvalého pobytu není nutné) - a konkrétně na poslední podmínku se chci zeptat. Jak bude přítelkyně dokazovat, že v jednotce skutečně žila skoro celý život ? A jak se v tomto případě vypořádat s finančním úřadem ? Je možné se vůbec této dani v tomto případě vyhnout - případně jak ?
    Pokud by se našel způsob, byl bych vděčný
    Moc Vám děkuji a přeji krásný zbytek dne.
    Starý Michal.

    Michal
    11. 5. 2022 14:39
  • vrácení daně ze závislé činnosti

    Dobrý den,celý rok 2021 jsem byl zaměstnanec,od 1.5.2021 do konce roku jsem byl na PN ,jak se počítá sleva na dani ,co se týká základní slevy na poplatníka
    dostanu nevyužitou slevu 2320/měsíc x8 měsíců PN jako vratku daně či nikoliv
    některé příklady to takto uvádějí,první 4 měsíce jsem pracoval a byla mi daň stržena děkuji

    Zdeněk
    21. 3. 2022 19:26
  • paušální daň

    Dobrý den,
    syn podniká a vloni vstoupil do režimu paušální daně. 1.7. nastoupil do trvalého pracovního poměru a živnost nepřerušil, pokračovala jako vedlejší činnost vedle zaměstnání.
    Oznámil FÚ vystoupení z paušálního režimu z důvodu zaměstnání, Podle vyrozumnění samostatná činnost nebyla přerušena, proto režim trvá do 31.12.21 a musí se platit paušální zálohy.
    Dotaz:
    1. Jak v daňovém přiznání uvedu příjmy z podnikání, když je do 31.12. v režimu paušální daně?
    2. Má příjmy ze zaměstnání, kde mu uplatňují slevu na poplatníka a na dítě. Může si je uplatnit i v daňovém přiznání?
    3. Uplatňuje odvedenou částku paušální daně 1200/rok?
    Děkujji za odpovědi.

    Alena
    13. 3. 2022 19:43
  • DPFO - ztráta při pronájmu

    Dobrý den. Můj dotaz je z oblasti DPFO, konkrétně vykázání/uplatnění ztráty při pronájmu:
    Od r. 2018 pronajímám byt jako fyzická osoba, zároveň mám už jen pouze příjmy ze zaměstnání. V minulých letech jsem si nechával zpracovat DAP poradkyní/účetní, ale nebyl jsem s ní spokojen. Za rok 2021 jsem se rozhodl si DAP vypracovat sám. Problém je, že na rozdíl od předchozích let mám v roce 2021 ztrátu z pronájmu (příjmy 75 275 Kč, výdaje 147 821 Kč → ztráta -72 546 Kč, byt jsem opravoval, nájemník v něm byl jen 3 měsíce ). Jak jsem pochopil, tuto ztrátu nemohu v DAP odečíst proti příjmům ze závislé činnosti, tedy v DAP ř. 42 = ř. 36.
    Dotaz 1. Musím v DAP za r. 2021 (z důvodu vykázané ztráty) vyplnit ještě něco jinak ve srovnání s předešlými roky (abych si nezavřel možnost uplatnit ztrátu v příštím roce) ?
    Dotaz 2. V příštím roce předpokládám výrazně vyšší příjmy z pronájmu oproti výdajům. Jakým způsobem mohu v příštím roce, při vyplňování DAP za r. 2022, uplatnit ztrátu -72 546 Kč ? Je to o vyplnění ztráty do ř. 44 DAP a vyplnění Přílohy 6 DAP „přÍloha k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku …“ nebo je to nějak jinak?
    Děkuji za odpovědi, Petr Rejfíř

    Petr
    12. 3. 2022 22:29
  • Student - prodej krapto - daň

    Dobrý den,
    chtěl bych se zda student může uplatňovat slevu na poplatníka a studenta v případě jednorázového prodeje kryptoměny. Jedná se o jeho jediný příjem v průběhu roku. Rodič na studenta uplatňuje slevu na dítě.

    Děkuji za informaci
    S pozdravem
    Petr Hloucha

    Petr
    10. 3. 2022 14:05
  • Převod vozu do soukromého úžívání

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, jakým způsobem nejsnadněji uskutečnit převod vozu do soukromého užívání.

    Další údaje:
    - vůz pořízen v roce 2013,
    - FO,
    - neplátce DPH,
    - do konce roku 2020 vedeno účetnictví, od 2021 paušál,
    - IČO v technickém průkazu.

    Za odpověď předem děkuji,

    Denisa M.

    Denisa
    8. 3. 2022 14:02
  • Zdanění příjmu z pronájmu v zahraničí

    Dobrý den,

    mám dotaz ohledně zdanění příjmu z pronájmu v zahraničí. Dělám vždy daňové přiznání pro svého partnera (což je velmi jednoduché, jelikož v jeho případě jde jen o to naházet částky do elektronického formuláře) a letos jsem se chtěla odvděčit jedné kamarádce za její pomoc a nabídla jí, že jí také to přiznání vyplním.

    Bohužel jsem zjistila, že oproti jejímu tvrzení, že to má úplně jednoduché a že tam má jenom příjem z pronájmu, je to mnohem složitější. A protože chci dostát svému slibu, ráda za radu i zaplatím.

    Situace je taková, že se jedná o občanku SR (je ale daňovým rezidentem zde) a příjem z nájmu jí chodí na slovenský účet v eurech. Zjistila jsem si, jaký je ten přepočtový kurz na tyto příjmy, zjistila jsem si, že si může uplatnit 30% výdajový paušál (na náklady spojené s pronájmem), ale už vůbec nevím, kam to mám v tom formuláři napsat. Našla jsem tam kolonku na úhrn příjmů ze zahraničí, ale netuším, co s těmi 30 %, jak je zohlednit.

    Dále pak nevím, jak to bude na Slovensku. Má se to někam oznámit, že to už zdanila zde? Nebo tím, že je daňovým rezidentem u nás, si ji slovenská daňová správa nebude všímat?

    Děkuji a jsem se srdečným pozdravem

    Andrea Šretrová

    Andrea
    7. 3. 2022 11:21
  • OSVČ vedlejší činnost - paušální výdaje na auto

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat na paušální výdaje na auto u OSVČ vedlejší činnost.

    S manželem jsme oba zaměstnaní a zároveň jsme oba OSVČ vedlejší činnost - naše výrobky prodáváme především přes e-shop v ČR. Zatím jsme se vždy s našimi hrubými zisky vešli do limitu pro platbu sociálního pojištění - zatím nechceme tento limit překročit, protože se nám toto pojištění platí ze zaměstnání. Hledám tedy způsob jak co nejvíce optimalizovat daňové výdaje. Je možné abychom si ve výdajích uplatňovali paušální výdaje na auto? A jaké to má prosím podmínky? Předpokládám, že se musí platit silniční daň. Auto ke své činnosti určitě využíváme, ale například já používám staré auto napsané na mého otce. Je nutné přepisovat auto přímo na mé jméno nebo by to šlo vyřešit například nějakou dohodou o bezplatném užívání vozidla??? Co všechno je potřeba dodržet, abychom si tyto výdaje mohly uplatnit?

    Děkuji za odpověď, AP

    Adéla
    6. 3. 2022 21:34
  • nerozdělený zisk s.r.o.

    Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat, firma s.r.o. má nerozdělený zisk minulých období ve výši 4 500 000 Kč, v roce 2020 byl výsledek hospodaření -166000,- Kč, valná hromada rozhodla v dubnu 2021 o převedení na účet nerozděleného zisku.
    Můžou si dva společníci ještě koncem roku 2021 valnou hromadou rozdělit část zisku z minulých let cca 1 mil. a vyplatit v roce 2021 přes pokladnu? děkuji

    Ema
    4. 3. 2022 13:49

Položte nový dotaz

Upozornění
  • Dotaz je zpoplatněn

    Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
  • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).