Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Dobrý den, Dobrý den, prosím o radu účtování dotace - technické zhodnocení haly
v roce 2020 proběhlo TZ výrobní haly ve výši 1 mil. Kč
dělala nám firma podle výběrového řízení
zkolaudováno koncem roku 2020
na 50% nám byla přiznána dotace tedy 500 tis.
účtováno bylo :
rozhodnutí o přiznání dotace v roce 2020 378/346 ..500 tis.
oprava za 1mil. faktury od dodavatele v roce 2020 042/321
zařazení do užívání v roce 2020 221/042...500 tis.
zúčtování dotace v roce 2020 346/042......500 tis.
účtování bylo zasláno v požadovaných dokumentech
poskytovateli dotace vč. výpočtu odpisů z původní ceny haly 600tis. + 500 tis. TZ
ALE nastal trošku problém, začátkem roku 2021
poskytovatel dotace rozhodl, že bude dotaci krátit o 20 tis. ,
z důvodu toho, že tam byla faktura i za vyřízení stavebního povolení,
což neuznali
příjem dotace v roce 2021 221/378....480 tis.
chtěla bych se prosím zeptat, jestli mám upravit už účtování v roce 2020
předpis dotace 378/346 na 480 tis. ?
nemáme ještě podané DP za rok 2020 nebo nechat tak a jak účtovat v roce 2021?
odpis bude vypočítán v roce 2020 z 500 tis.? nebo můžu opravit a odepisovat
už v roce 2020 z 520 tis, když byla dotace jen 480 tis. ?
moc děkuji
Dobrý den, manžel je OSVČ (stavba foliovníků) a uplatňuje výdaje procenty (60%). Takto je to pro nás rozhodně výhodné. Od minulého roku pronajímá byt. Je možné uplatňovat u bytu výdaje daňovou evidencí - zejména uplatňovat výdaje na dopravu, odpočet majetku a v ostatních příjmech počítat procenta nebo je nutné to mít stejně? Děkuji za odpověď.
Pracoval jsem několik let jako OSVČ a roce 2021 jsem vstoupil do paušálního režimu. V březnu jsem se stal zaměstnancem avšak nadále chci pokračovat i v podnikání, jako vedlejší činnost (ideálně). Co se stane s paušálním režimem? Mohu z něj vystoupit? Musím z něj vystoupit? Jaké povinnosti informovat FÚ, ČSSZ a další instituce z této změny vyplývají?
Dobrý deň,
ako daňový rezident ČR podávam daňové priznanie za rok 2020 výlučne za príjmy zo závislej činnosti. Syn (19r) ukončil minulý rok záverečnou skúškou SOU a od septembra nastúpil na denné štúdium maturitnej nadstavby. Súčasne sa od 9/2020 registroval ako OSVČ. Jeho celkové príjmy za 4 mes. dosiahli len 4687,- Kč. Moja otázka je, za aké obdobie mám nárok na daňové zvýhodnenie - 6mes do ukončenia SOU,8 vrátane prázdnin alebo 12 plných mesiacov ako za študenta s nízkym príjmom? Považuje sa OSVČ za samostatne zárobkovo činnú osobu bez ohľadu na výšku príjmu?
Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň,
Eva
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možno rozdělit příjmy a výdaje z podnikání manžela kde jsem jako osoba spolupracující , byla jsem loňský rok v prac neschopnosti 10 měs. v plné výši . standartně jsme uplatňovali v mém případě 40 % z příjmů i výdajů. Je to takto možné i v situaci kdy jsem byla v dlouhodobé pracovní neschopnosti ? A jak to bude následně s odvody na sociálním a zdravotním pojištění ,Vím že v době prac neschopnosti se nemusí odvádět,ale nevznikne mi potom nějaká dodatečná povinnost vyplívající z těchto příjmů ?
Dobrý den,
moc bych chtěla poprosit o odpověď na můj dotaz. Jde o daňové přiznání/slevu na poplatníka za rok 2021, abych věděla, jak se zařídit.
Od listopadu 2020 jsem na neschopence (rizikové těhotenství). Nemocenská bude trvat do poloviny května 2021 a pak přecházím na mateřskou dovolenou a následně na rodičovskou dovolenou. I když jsem na nemocenské, u svého hlavního zaměstnavatele jsem na rok 2021 podepsala růžový formulář (slevu na poplatníka) bude mi totiž i za dobu mateřské proplacena dovolená.
Nyní jsem však při nemocenské získala možnost pár měsíců si přivydělat z domova na DPP u jiné organizace (částka vždy do 10000 Kč).
Když u svého hlavního zaměstnavatele daný měsíc slevu na poplatníka vlastně neuplatňuji, jelikož jsem na nemocenské, mohu růžové prohlášení podepsat u druhé organizace nebo je to vyloučené, když je to první platné?
Či si pak mohu do daňového přiznání za rok 2021 uplatnit do ř. 64 celou slevu na poplatníka ve výši 27 840 Kč bez ohledu na to, zda jsem ji využila celou u hlavního zaměstnavatele a odvedená daň za DPP u jiné organizace mi bude vrácena?
Nevím, zda jsem neudělala chybu, když jsem u hlavního zaměstnavatele toto prohlášení podepsala, když slevu budu vlastně uplatňovat pouze cca v listopadu při vyplacení dovolené- zda by tedy nebylo lepší ho stornovat a pak slevu na poplatníka uvést až v daňovém přiznání za rok 2021 či to tedy vyjde výše zmíněným způsobem nastejno a daňový formulář pozná, že jsem ji uplatnila jen jeden měsíc a bude mi tak přeplatek za daň na DPP vrácen.
Předem mockrát děkuji.
Dobrý den,
manžel od roku 2018 neuplatňoval slevu na dceru z důvodu invalidního důchodu. Je možné uplatnit zpětně?
Dcera studuje na VŠ, potvrzení od školy za předchozí roky mám.
Já jsem zaměstnána, mám potvrzení od zaměstnavatele za roky 2018 i 2019.
Jaký druh přiznání mám podat/dodatečné jsem na stránkách daňové správy nenašla/ a kde mám uvést přeplatek na dani z ročního zúčtování, který je na potvrzení od zaměstnavatele?
Děkuji
V roce 2020 jsem byl až konce října zaměstnán, od té doby jsem OBZP.
Od 1.3.2021 budu opět zaměstnán.
Od minulého zaměstnavatele mám Potvrzení o zdanitelných příjmech (je tam uvedeno, že roční zúčtování nebylo provedeno).
Jaké kroky musím provést pro daňové přiznání? (Stačí mi potvrzení, co mám, nebo musím bývalého zaměstnavatele ještě o něco požádat? Je možné, že by mi to v březnu zúčtoval nový zaměstnavatel nebo ho budu muset vyplnit sám?)
Dobrý den,
v rámci dědického řízení po zemřelém otci jsme dne 23. 4. 2014 získali byt v družstevním vlastnictví v hodnotě 1400000,- Kč. Smlouva o převodu do osobního vlastnictví byla podepsána 23. 11. 2015. Dne 10. 7. 2020 jsme byt prodali za cenu 3800000,- Kč. Můj dotaz zní, zdali musíme zisk z prodeje danit, případně z jaké částky stanovujeme výši daně? Děkuji.
Dobrý den,
bydlím v panelovém domě, kde je pronajímána část domu. V této souvislosti mi vzniká příjem cca 30 korun ročně.
Byt vlastníme s manželkou (SJM). Je nutné i takto malou položku zahrnout do daňového přiznání (já jsem OSVČ, manželka zaměstnanec)?
Pro tento rok jsem se také přihlásil k paušální dani. Pokud vznikne tento příjem i příští rok, bude to znamenat, že musím podat daňové přiznání? Odpadá tato povinnost, pokud si tuto položku zahrne do daňového přiznání manželka?
Děkuji.