Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s daňovým přiznáním v této situaci:
Otec je od května 2020 v důchodu. Dal mi potvrzení o zdanitelných příjmech do toho května. Potvrzení, že platil členské příspěvky do "ROH" a výpis z účtu, kde má 37 200 od družstva za pronájem pole. Za rok 2020 mu udělám daňové přiznání z těchto podkladů.
Jak to bude příští rok? za rok 2021, kdy je celý rok už v důchodu a jen má příjem z pronájmu pole, které pronajímáe zdejšímu zemědělskému družstvu za 37 200 ročně?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
S pozdravem Nováková
Dobrý den, jsem osvč a vedu daňovou evidenci se skutečnými výdaji. Žádala jsem podporu z programu "covid nájemné". Podporu jsem obdržela, ale není mi z dostupných informací jasné, zda tuto částku zahrnout mezi příjmy, tedy zda podléhá dani z příjmů či nikoli. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím, jsme s.r.o., firma nám dluží 400 tis. 30.9.2020 jsme přihlásili tyto pohledávky, na justici má firma uvedeno - zahájeno insolvenční řízení na návrh dlužníka.
můžeme udělat daňovou opravnou položku k pohledávkám ve výši 100% v roce 2020?
Co je k tomu prosím ještě třeba? Potřebujeme nějaké vyjádření soudu nebo ins. správce, že je to v pořádku ? V ins. rejstříku jsme uvedeni jako platní věřitelé. účtování daňově 558/391?
Další firma nám dluží od roku 2017 cca 160 tis. v roce 2017 jsme na ni dávali s právníkem žalobu, od té doby se vymohlo cca 80 tis. v roce 2020 přišlo vyrozumění o zastavení exekucí, protože firma zanikla a byla vymazána z OR, můžeme tvořit v roce 2020 opravnou položku k pohledávkám ? a v jaké výši? Opravné položky zatím nebyly tvořeny.
Máme ještě pohledávky jiné firmy staré promlčené z roku 2015-16, jak máme prosím
odepsat z účetnictví? prosím účtování, bude zrušeno ze salda ? příp. musí být vedeno v podrozvaze?
Firma nám dlužila 250 tis. , fakturu nezaplatila, postoupili jsme jiné firmě za 210 tis.
bylo uhrazeno, co prosím s rozdílem 40 tis. v účetnictví?
děkuji
Prosím o informaci, zda rodič (matka) která nastoupila na mateřskou dovolenou (druhé dítě) a jejíž manžel je po těžké operaci a má invalidní důchod, má možnost nějakým způsobem získat daňový bonus na obě děti. Žádný z rodičů nemá zdanitelný příjem.
Existuje nějaká další možnost jak této rodině pomoci?
Děkuji za odpověď.
Zdenka Máchová
Dobry vecer,
Potrebovala bych poradit, jaky vydajovy pausal zvolit.
Podnikam jako headhunter. (Zivnost volna, ,,VYROBA, OBCHOD A SLUZBY NEUVEDENE V PRILOHACH 1 AZ 3 ZIVNOSTENSKEHO ZAKONA'')
Cisla oboru/nazvy, ktere jsem zvolila (zakrizkovala):
47) Zprostredkovani obchodu a sluzeb
60) Poradenska a konzultacni cinnost, zpracovani odbornych studii a posudku
66) Reklamni cinnost, marketing, medialni zastoupeni
69) Prekladatelska a tlumocnicka cinnost
70) Sluzbu v oblasti administrativni spravy a sluzby organizacne hospodarske povahy
80) Vyroba, obchod a sluzby jinde nezarazene
Docetla jsem se, ze je treba odlisovat jaky typ zivnosti zrovna uplatnite na urcity projekt/praci.
Je na vsechny vyjmenovane obory (viz. vyse) mozne uplatnit 60% vydajovy pausal nebo je mezi nimi i nejaky obor, kde je mozne uplatnit pouze 40%?
Vrta mi hlavou, jaky ja to vlastne mam/muzu uplatnit vydajovy pausal a rada bych mela danove priznani spravne.
Muzete pomoci?
Predem mockrat dekuji.
S pozdravem,
Lada.
Dobrý den, vytvářím software jako OSVČ s hlavní činností, nejsem plátce DPH. K dokončení webové aplikace nyní potřebuji nakoupit licence a webhostingové služby ze zahraničí (USA, Austrálie).
1) Jestli správně chápu zákon, tak tímto nákupem služeb se podle § 6h zákona o DPH č. 235/2004 Sb. stávám osobou povinnou k dani (identifikovanou osobou) a musím podat přihlášku k registraci k dani z přidané hodnoty, aby mi mohlo být od FÚ přiděleno DIČ, na které mi následně zahraniční poskytovatelé služeb mohou vyfakturuovat bez DPH. DPH poté odevedu v měsíčním přiznání k DPH.
2) Platí povinnost viz bod 1) i za situace, kdy nepotřebuji faktury s DIČ do evidence, protože si výdaje uplatňuji paušálem? Jedná se mi o to, zda mi vyplývají nějaké postihy, pokud bych si ty služby zaplatil normálně jako nepodnikatel rovnou s DPH. DPH přeci bude zaplacena tak jako tak...
Děkuji.
Sdružení dvou fyzických osob (nyní společnost), účtují v daňové evidenci
Společník A = 50%
Společník B = 50%
Společníci jsou plátci DPH
Veškeré doklady vystavuje společník A , veškeré závazky jdou za společníkem A.
Na konci měsíce společník A vystavuje společníkovi B fakturu na 50% veškerých výdajů.
Na konci měsíce společník B vystavuje společníkovi A fakturu na 50% veškerých příjmů.
Otázka č.1
Společník A nakupuje zboží v členském státu EU za účelem prodeje na území ČR,
jak má 50% tohoto nákupu fakturovat společníkovi B, když ho nakoupil v členském státu s nulovou DPH.
Otázka č.2
Společník A nakoupil s přenesenou daňovou povinnosti, jak má 50% tohoto nákupu fakturovat společníkovi B, když ho nakoupil s nulovou DPH.
Podnikatel podal přiznání k DPFO 2019 dne 21.7.2020. Daň byla vypočítána na 474 tis. Kč, po odečtu záloh měl být doplatek 442 tisíc. Bohužel účetní udala částku k zaplacení o 40 tisíc Kč nižší. Podnikatel tuto částku v dobré víře uhradil 24.7.2020.
Má být úrok z prodlení počítán od 1.4.2020 z částky 442 tisíc anebo jen z nedoplatku 40 tisíc? Existuje popřípadě nějaká možnost zmírnění v případě vysokého úroku?
Děkuji.
Dobrý deň,
v minulom roku som predal stavebný pozemok. Súčasne som od rovnakej osoby kúpil rodinný dom, právne bola transakcia realizovaná prostredníctvom dvoch kúpnych zmluv a zmluvou o finančnom vyrovnaní. Kúpna cena domu bola vyššia, ako cena pozemku, predaj pozemku bol podmienený kúpou rodinného domu, čo zo zmluv vyplýva.
Vzniká mi povinnosť dane z príjmu z predaja pozemku, keďže náklad na vznik tohto príjmu je kúpa domu?
Ďakujem
Dobry den,
Potrebuji druhy nazor.
Jako OSVC, abych si vydelala cisteho 722 400 KC rocne. Kolik je na to potreba hrubeho. Tzn abych si domu odnesla 722 400 KC rocne po odvedeni SP, ZP a dane. Kolik musim uctovat. Predpokladem je, ze vyuziji 40% vydajovy pausalni tarif.
Ma cisla jsou nize a potrebovala bych je za a) potvrdit nebo za b) opravit.
892 000 hrubeho
356 800 40% vydaje (pausal)
535 200 danovy zaklad
80 280 dan
24 840 danova sleva
=
55 440 celkova dan
78 140 socialni
36 127 zdravotni
celkova dan+sp+zp=169 707
Predem dekuji za odpoved,
Lada