Daňová poradna s Radkem Bílým

Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.

Vyberte si svého konkrétního poradce.

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

  • Ing. Radek Bílý

    (daňový a účetní poradce)

    Daňový poradce a specialista v oboru účetnictví, daní a podnikových financí má více než 20letou praxi. Zpracovává účetnictví malým a středním firmám, daňovou evidenci živnostníkům, mzdovou agendu a daňové poradenství. Nabízí zastupování na základě plné moci na úřadech. Vyřídí také německé daně, včetně zatřídění a příspěvků na manželku a děti. Více na BSdane.cz

Dotazy

  • Živnostenský list při svobodném povolání

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na kombinaci založení živnosti a zároveň provozování svobodného povolání (dle autorského zákona).
    Chci prodávat své obrazy na internetu. Takové podnikání by spadalo do svobodných povolání, na které není potřeba zakládat živnost. Ale jak to chápu, nemít živnost je spíše komplikovanější, např. nebudu mít IČO, nemohu využít jednotný formulář pro registraci na všech úřadech najednou apod. Proto se ptám - je nějaký problém, pokud si založím volnou živnost na nějaký související obor (např. grafické práce), ale nebudu tuto živnost reálně vykonávat? (Do daňového přiznání bych příjmy z prodeje obrazů danila korektně jako příjmy ze svobodného povolání (paušální výdaje 40 procent, ne 60) a příjmy ze živnosti by byly nulové.) Děkuji pěkně.

    Pavla
    18. 12. 2023 19:22
  • DPH a TBE služby

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně DPH. Jsem OSVČ a živím se malováním portrétů. Mí klienti jsou osoby nepovinné k dani. Většina z nich je ze zahraničí a komunikuji s nimi přes internet, hotový obrázek jim pak posílám přes e-mail v digitální podobě. Nejsem si jistá zda jsem v tom případě plátcem DPH v ČR a musím si tedy hlídat limit 2 milionů korun, nebo se to počítá jako TBE služba a DPH musím odvádět v zemích spotřebitele. V zákoně se píše že do TBE služeb spadá poskytování obrázků, ale také se tu píše že pouhá komunikace prostřednictvím elektronické adresy je výjimkou.

    Předem děkuji za odpověď.

    Kristýna
    7. 12. 2023 9:49
  • Souběh IČO a zaměstnání ve Švýcarsku

    Dobrý den,
    Celý rok 2023 pracuji v ČR na IČO pro dvě české firmy, od října 2023 jsem se ale přesunula do Švýcarska. Zde pracuji na místní pracovní smlouvu na full-time. Platím zde tedy také veškeré odvody, daně a pojištění. Stále platím také odvody (soc. i zdravotní pojištění) a dokonce i dobrovolnou část nemocenského pojištění v ČR. Chci se zeptat jestli je tento postup správný, a pokud je nutné platit odvody i v ČR. Výše výdělku v ČR je více než 20 000kč měsíčně. Dále by mě také zajímalo jak to bude s daňovým přiznáním, předpokládám že jej musím podat v ČR a současně i ve Švýcarsku.

    Předem díky.

    Alžběta
    28. 11. 2023 21:32
  • Nepeněžní příjem poskytnutý zaměstnanci

    Dobrý den,
    jako fyzická osoba se budu účastnit školení - odborné rozvoje. Školitel je plátce DPH. Faktura bude vystavena na mne jako fyzickou osobu. A jsem zaměstnanec. Vystavit fakturu na mého zaměstnavatele však NENÍ možné. Fakturu předám svému zaměstnavateli a ten uhradí tuto fakturu přímo na účet dodavatele (školitel).

    Konstatuji, že školení - odborný rozvoj souvisí s předmětem činnosti mého zaměstnavatele, ale fakturu lze vystavit pouze na fyzickou osobu, jak jsem uvedl výše.

    Bude se prosím jednat o nepěžní příjem vynaložený zaměstnavatelem na odborný rozvoj zaměstnanců související s činnosti zaměstnavatele?

    A může si zaměstnavatel tento výdaj uplatnit jako náklad do daní? A může si uplatnit též i DPH?

    Děkuji

    Daniel
    7. 10. 2023 19:36
  • Stěhování v rámci EU - OSVČ

    Dobrý den,
    V ČR podnikám jako OSVČ v oblasti IT. Trvalý pobyt a občanství ČR. Výkon nejčastěji probíhá na dálku (homeoffice).
    Nově uvažuji o stěhování do Rumunska (Bukurešť).
    Všechny současné zakázky mám s klienty z ČR.
    Jakým způsobem budu danit příjmy, pokud mi po 183 dnech v Rumunsku naskočí povinnost registrovat se jako daňový rezident?

    Budu moci stále provozovat české OSVČ vůči českým klientům?

    Jan
    26. 9. 2023 11:42
  • Změna vlastníka v technickém průkazu z RČ na IČ

    Dobrý den,
    Mám v osobním vlastnictví 4 roky staré auto (registrace na RČ).
    Nyní si chci toto auto vložit do svého podnikání OSVČ (vedu DE), abych mohl uplatnit v daňovém přiznání odpisy. Mám povinnost na inspektorátu měnit registraci vozu z RČ na IČO?
    Děkuji
    Míša

    Míša
    5. 9. 2023 20:35
  • 0nline prodej digitálních produktů

    Dobrý den,

    můj dotaz se týká prodeje digitálních produktů např. online kurzů, šablon pro word/ excel, případně šablon určených k tisku apod. Prodej by probíhal přímo přes eshop nebo přes nějakou obchodní platformu např. Etsy. Dovolil bych si jej rozdělit na několik částí.

    1) V případě podnikání na IČO, jaká činnost by byla pro tento účel vhodná?

    2) Digitální produkt si může pořídit kdokoli odkudkoli. Vzniká mi případným nákupem/ obratem daňová povinnost mimo Českou republiku?

    3) Je v tomto scénáři jasná nějaká záludnost na kterou je třeba myslet, případně něco, čeho je třeba se vyvarovat.

    Děkuji

    Jaroslav
    26. 8. 2023 17:30
  • uplatnění mimořádné daně

    Jsem OSVČ , od 1.1.2023 v režimu paušální daně .Tento režim jsem nucen v 8/2023 opustit kvůli ostatním příjmům převyšujícím 50 tis.Kč . Počítám s tím, že vstupuji do režimu standardního zdanění za celý r.2023.V prosinci 2022 jsem si pořídil jako fyzická osoba přes autorizovaného prodejce ojeté auto ze Švédska, v technickém průkazu jsem uveden jako první uživatel v ČR., žádný jiný uživatel zde uveden není. Auto od 12/2022 používám pro podnikání i soukromé účely , v r.2022 jsem neuplatnil ani odpisy ani jiné výdaje. Otázky:1) Pokud v 8/2023 provedu na dopravním inspektorátu zápis IČ do technického průkazu, mohu uplatnit za r.2023 mimořádný odpis a v jaké výši? 2) Mohu pak mimořádný odpis uplatnit i v r.2024 a 2025? 3)Předpokládám, že uplatním paušální výdaj na dopravu 4000 Kč/měsíčně a ostatní výdaje spojené s provozem auta bez PHM ve výši 80% . Je to možné od 1.1.2023?

    Pavel
    14. 8. 2023 14:58
  • Dodanění při zrušení život. pojištění, rozhodný příjem pro pásmo paušální daně, vrácení DPH

    Jsem OSVČ v ubytovacích službách , od 1.1.2023 v režimu paušální daně , do 31.12. 2022 plátce DPH , od 1.1.2023 neplátce DPH.
    1) Počítají se do rozhodného příjmu pro pásmo paušální daně vyfakturované rekreační poplatky klientům, které se následně převedou na obec?
    2) Počítají se do rozhodného příjmu pro pásmo paušální daně uplatněné odpočitatelné položky na daň z příjmů z titulu životního pojištění , které je nutno dodanit v případě zrušení životního pojištění? Nebo jde o příjem dle par.10 zákona o dani z příjmů bez vazby na pásmo paušální daně?
    3) Za jaké období je nutno dodanit odpočitatelné položky na daň z příjmů z titulu životního pojištění v případě jeho zrušení? Počátek pojištění je v r. 1994, konec 2029, je mi 57 let.
    4) V r.2022 jsem fakturoval zálohy na ubytování v r.2023 včetně DPH . V r.2023 již nejsem plátce DPH. Mám nárok na vrácení DPH ze záloh fakturovaných v r.2022 na pobyty uskutečněné v r.2023? Na podkladě jakých dokumentů a účetních dokladů by to případně bylo možné?

    Pavel
    31. 7. 2023 9:38
  • Německá daňová rezidence a zamezení "dvojího" zdanění zisku z kryptoměn

    Dobrý den,

    jsem občan ČR, od 01/2020 trvale žiji a pracuji v Německu, jsem zaměstnanec, přihlášen v DE k pobytu. Kromě zaměstnání jsem nedávno začal investovat do kryptoměn. V případě prodeje krypta po uplynutí roku jeho držení není v Německu třeba případný zisk danit ani uvádět v daňovém přiznání. Je možné, že budu takový zisk přesto povinnen zdanit v ČR, protože smlouva ČR-DE o zamezení dvojího zdanění tuším pomáhá jen pokud je daň v Německu vyšší nebo stejná jako v ČR? Které mé následující vazby na ČR je případně nutné zpřetrhat, abych se vyměření daně v ČR vyhnul?

    1.) V OP mám dodnes uvedené trvalé bydliště v ČR. Tam jsem bydlel v dětství a nyní se tam vracím cca 4x do roka navštívit na víkend rodiče.

    2.) K lékaři a zubaři chodím na prevenci nadále v ČR. V německé zdravotní pojišťovně, kde jsem pojištěn, jsem si 2020 vyplnil formulář S1, abych měl plnou zdravotní péči pokrytou i v ČR ("Stvrzuje nárok na zdravotní péči v případě, že jste pojištěni v jiné zemi, než kde bydlíte. Poslouží především zaměstnancům vyslaným do zahraničí, přeshraničním pracovníkům, důchodcům, státním zaměstnancům a jimi vyživovaným osobám.") Každý podzim si nechávám od své české zdravotní pojišťovny poslat žlutou "pendlerskou" kartičku s aktualizovanou platností. Bez ohledu na zasílání těchto kartiček mi nárok údajně platí 5 let od podání žádosti.

    3.) Německý zaměstnavatel mi mzdu převádí na eurový účet v české bance.

    4.) V českých bankách a na Revolutu mám uvedenou českou adresu.

    5.) Mám v české bance od prosince 2012 penzijní připojištění, kam si každý měsíc spořím 1000Kč, k nimž dostávám státní příspěvek 230Kč.

    Napadají Vás jiné vazby, které by mi mohly plán nedanění kryptoměn v ČR překazit?

    Radek
    25. 5. 2023 10:41

Položte nový dotaz

Upozornění
  • Dotaz je zpoplatněn

    Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
  • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).