Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč
Daňový poradce a specialista v oboru účetnictví, daní a podnikových financí má více než 20letou praxi. Zpracovává účetnictví malým a středním firmám, daňovou evidenci živnostníkům, mzdovou agendu a daňové poradenství. Nabízí zastupování na základě plné moci na úřadech. Vyřídí také německé daně, včetně zatřídění a příspěvků na manželku a děti. Více na BSdane.cz
Dobrý den,
v listopadu 2022 jsem ohlašoval živnostenském úřadě živnost, datum zahájení samostatně výdělečné činnosti od 1.1. 2023, bylo mi obratem přiřazeno IČO a během dalších 14 dní mi bylo FÚ přiřazeno DIČ, zároveň jsem se během ohlášení živnosti prostřednictvím JRF nechal přihlásit do paušálního režimu a neměl bych jej tím pádem muset ohlašovat do 10. 1. 2023. Zatím mi však nepřišlo z FÚ žádné vyrozumění o přihlášení do paušálního režimu. Je možné nějak ověřit, že jsem byl úspěšně do paušálního režimu ohlášen? Jde mi čistě o duševní klid, že vše proběhlo v pořádku.
Děkuji
Jsem OSVČ v ubytovacích službách s možností výdajového paušálu 60 % ( neuplatňuji ho) . Plátcem DPH jsem se stal v březnu 2022 . Na podkladě podané žádosti o zrušení registrace k DPH do 8.12.2022 bych měl přestat být plátcem DPH od 1.1.2023. Uvažuji o vstupu do režimu paušální daně . Vyplatí se mi však pouze 1.pásmo , tedy v mém případě při obratu do 1,5 mil.Kč . Při obratu včetně DPH bych tuto hranici ale teoreticky mohl překročit . Jak se vypočítá obrat za rok 2022 rozhodný pro vstup do určitého pásma ? Jde o obrat totožný s obratem pro výpočet základu daně z příjmů ? Tedy v mém případě část roku bez DPH (3-12/2022) a část roku celkový obrat bez určení DPH (1-2/2022). Počítá se do tohoto obratu příjem z pojistné události?
Plátcem DPH jsem se stal v důsledku překročení obratu 1 mil. Kč za 12 měsíců v březnu 2022 . . Musím nyní čekat až do března 2023 se žádostí o zrušení registrace k DPH nebo mohu žádost o zrušení registrace podat již v prosinci 2022 s obratem 12/2021 -11/2022 cca 1,3 mil. Kč i když nebude splněna povinnost být plátcem nejméně 12 měsíců ? Počítá se do obratu za 12 měsíců i přijaté pojistné plnění , které bylo vyplaceno bez DPH ? Mohu pak v této souvislosti přejít do režimu paušální daně od 1.1.2023 a za jakých podmínek - do kdy a jakou formou podat žádost? Jaké zvolit pásmo , když si v důsledku inflace nejsem jistý , zda se udržím v pásmu 1-1,5 mil Kč ?
Dobrý den, dovolím se zeptat.
Stav:
Rodičovská dovolená končící v 09/2022, jejímž koncem končí pracovní poměr u zaměstnavatele. (Zaměstnavatel – státní samospráva, volby 2018…) Mám snahu si nalézt novou práci.
Pobiratelka invalidního důchodu I. Stupně
Písemně nahlášena jako osoba v – „Oznámení o poskytovateli pomoci“ část „Pomoc poskytovaná osobou blízkou nebo asistentem sociální péče“ v Žádosti o příspěvek na péči. Žadatel osoba v starobním důchodě, pomoc poskytována třetí (rodinnou) osobou - mnou. Stav nezajištěn smluvně.
Dotaz:
Přijatá částka za „poskytování pomoci“ třetí osobě bude nějak hlášena v daňovém přiznání příjemce v případě pracovního vztahu se zaměstnavatelem či při práci samostatně výdělečné činné? Tedy, při vyplňování daňového přiznání? Tedy, „podléhá zdanění“?
V případě, že ano, je tato částka stanovena finančním limitem – vůbec nahlášení a vůbec závěrečný součet všech příjmů?
Přijatá částka z invalidního důchodu, platí totéž viz výše?
Děkuji za zodpovězení.
Zdravím,
Dne 2. ledna 2020 si OSVČ zakoupil vozidlo (již používané) za cenu 162000 Kč.
V té době vedl daňovou evidenci a odpisy byly následující : za rok 2020 = 17820 Kč, za rok 2021 = 36045 Kč.
Vozidlo v lednu 2022 prodal za 130 000 Kč.
Vozidlo bylo používáno pouze pro podnikání.
Od ledna 2022 vstoupil OSVČ do režimu paušální daně.
Můžete mi, prosím poradit, jakou částku za prodej vozidla si má OSVČ počítat do příjmů.
Děkuji a jsem s pozdravem
Monika Vohradská
Dobrý den Vám přeji,
bydlím v nájmu, pracuji z domova jako OSVČ, a vzhledem ke zvedajícím se cenám bych se chtěla zeptat zda lze náklady na nájem a energie z části zahrnout do uznatelných výdajů OSVČ? A to nějakou poměrnou částí odpovídající prostoru, určenému pro podnikání. V bytě kde bydlím nemám zřízenou provozovnu.
Děkuji za odpověď a přeji hezké dny.
Společnost s.r.o. má jediného společníka. Tento společník jako fyzická osoba vlastní provozní budovu, kterou pronajímá společnosti s.r.o. ke své podnikatelské činnosti ( společnost provozuje výrobu). Tzn. společníka společnosti a fyzická osoba je stejná osoba.
Fyzická osoba se rozhodla rekonstruovat na své nemovitost-provozní budově půdní prostory. Rekonstrukci však provede a finančně zajistí společnost s.r.o., která si zároveň požádala o dotaci – zelenou úsporu. Společnost obdržela schválení dotace ( jedna s podmínek byla, že fyzická osoba – vlastník nemovitosti dala souhlas společnosti s rekonstrukcí a následným odpisování budovy).
Otázky zní:
1. Společnost s.r.o. je plátcem DPH, fyzická osoba není plátce DPH.
Může si společnost uplatnit odpočet DPH u vstupů při rekonstrukci půdních prostor?
Mezi fyzickou osobou – vlastníkem nemovitosti a společností je doposud nájemní smlouva o nájmu nebytových prostor a fyzická u tohoto nájmu neuplatňuje DPH na výstupu – osvobozené plnění z pohledu DPH.
Společnost bude rekonstruované prostory využívat ke své podnikatelské činnosti ( jako skladové prostory) a DPH bude v budoucnu odvedeno uskutečněním prodeje svých výrobků. Samozřejmě dojde k navýšení ceny nájmu nebytového prostoru.
2. Jaká bude vstupní cena při odepisování technického zhodnocení rekonstruované části půdního prostoru? Společnost má souhlas s odpisováním technického zhodnocení budovy. Cena rekonstruované části by pro odepisování měla být ponížena o výši dotace, kterou společnost obdrží. Je to tak?
3. Vyplývají z této transakce ještě jiné daňové dopady, které by měla řešit společnost , případně fyzická osoba. Ještě podotýkám, že fyzická osoba daní nájem, který obdrží od společnosti v rámci § 9) zákona o daních z příjmu.
Dobrý den,
prosím o radu ohledně paušálního režimu.
V roce 2021 jsem byl v lednu a únoru zaměstnán, od 1.3. jsem začal pracovat jako OSVČ (obor IT) a podával jsem na FÚ také přihlášku do paušálního režimu, který mi byl potvrzen. Podle toho jsem postupoval, pravidelně vše platil a stále platím. V březnu 2022 jsem elektronicky podal daňové přiznání za rok 21, ve kterém jsem uvedl pouze příjmy ze zaměstnání za měsíc leden a únor. Následně jsem byl kontaktován pracovnicí FÚ, že mi chybí příjmy z podnikání a že ještě musí zpětně zjistit, jestli jsem měl nárok vůbec vstoupit do paušálního režimu. O cca dva týdny později mi bylo sděleno, že můj vstup do paušálního režimu neplatí a že musím podat opravné daňové přiznání za rok 2021, kde si uplatním výdaje paušálem 60%. Zároveň mi sdělili, že nejsem v paušálním režimu vůbec veden, protože jsem si nepodal přihlášku k 10. lednu 2022. Mohu se nějak bránit tomuto rozhodnutí, když mi bylo ze strany FÚ několikrát potvrzeno, že se paušálního režimu účastním? Musím podat i přehledy na OSSZ a ZP, když mi to bylo zpětně zrušeno a FÚ peníze koretkně přeposlal? Momentálně čekám na podrobné vysvětlení situace ze strany FÚ.
Předem děkuji za jakoukoli informaci.
S pozdravem,
Michal Ševčík
Dobrý den,
rád bych se Vás pane Inženýre zeptal, jak je v §2a/2a ze zákona o DPH stanoven limit 326 000 Kč, zda-li je nutné hlídat tento limit pro každý kalendářní rok zvlášť nebo je tento limit celkový na dva kalendářní roky "klouzavě". Uvedu příklad: neplátce DPH zakoupí ze SRN od plátce DPH v prosinci roku 2020 zboží za 200 000 Kč bez DPH a v lednu 2021 zakoupí zboží za 140 000 Kč bez DPH od stejného dodavatele. Stává se tímto neplátce DPH identifikovanou osobou?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den , v měsíci březnu tohoto roku, jsem koupil ojetý dodávkový vůz
Opel Vivaro v Německu, vůz je v majetku firmy - slouží na rozvoz zboží.
Fa je od plátce DPH je v ní zmíněn § 25, který podle mě odpovídá našemu § 90
takže se asi jedná o zvláštní režim.
Nevím jak postupovat při zaúčtování ,jestli se jedná o nákup zboží z JČS a pak
se DPH v DP DPH promítne v řádcích 3 a 43 DP a nebo se DPH neřeší vůbec.
A jak se postupuje v KH , zahrnuje se tato fa do oddělení KH B2 s poznámkou,
že se jedná o § 90.
Děkuji za vyřízení dotazu Šanda