Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč
Daňový poradce a specialista v oboru účetnictví, daní a podnikových financí má více než 20letou praxi. Zpracovává účetnictví malým a středním firmám, daňovou evidenci živnostníkům, mzdovou agendu a daňové poradenství. Nabízí zastupování na základě plné moci na úřadech. Vyřídí také německé daně, včetně zatřídění a příspěvků na manželku a děti. Více na BSdane.cz
Dobrý den,
jsem OSVČ, plátce DPH, vedu daňovou evidenci a výdaje uplatňuji paušálem 60%.
Mám automobil v osobním vlastnictví, tedy nezařazený v obchodním majetku, za který platím silniční daň.
Můj dotaz zní, mohu si v tomto případě odečítat DPH z nákupu pohonných hmot?
Jezdím 80% pracovně a 20% soukromě.
Pokud mohu odečítat DPH, musím vést knihu jízd?
Děkuji
Dobrý den,
můj dotaz se týká nejasností ohledně daňového přiznání po ukončení paušální daně v průběhu roku 2021. Zde shrnutí mé situace:
Od ledna do října 2021 jsem pracoval jako OSVČ v režimu paušální daně. Následně jsem činnost OSVČ přerušil 26. 10., včetně přerušení živnosti a živnostenského oprávnění.
V listopadu jsem byl osoba bez zdanitelných příjmů - odvody na zdravotní a sociální pojištění jsem uhradil.
Od 16. prosince jsem evidován na úřadu práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti.
V únoru 2022 mi přišlo oznámení z finančního úřadu, že vzhledem k ukončení paušálního režimu (které bylo dobrovolné a nejednalo se o porušení státem daných podmínek) mi vzniká povinnost podat daňové přiznání a podat přehledy na veřejná pojištění.
Moje otázka tedy zní - jaké příjmy zahrnout do daňového přiznání, jestliže prvních deset měsíců roku spadalo pod paušální daň a ve zbylých dvou jsem zdanitelný příjem nepobírala? Jak se v takovém případě přistupuje ke slevě na poplatníka?
A zda mohu očekávat, že mi od zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení dorazí jako každý rok vyúčtování uhrazených záloh? Zatím jsem je neobdržela.
Děkuji a s pozdravem,
Honza
Dobrý den,
prosím o radu. Snažila jsem se informace dohledat, ale stále si nevím rady. Najednu stranu to je zabudovaná část domu, ale na druhou stranu je na pantech a dá se přesunout. U okenic, podlah, kuchyní, vestavěných skříní, obkladů to je 15% u F.O. nebo u pláců přenesená d. povinnost, ale ty dveře a okna???
1)Truhlář fakturuje výrobu a montáž dveří. DPH bude?:
A) F.O. - občan - do rodinného domu 15% ?
B) Plátce DPH - přenesená daňová povinnost?
C) Nepláce DPH - např. obec, město mající pouze IČO?
2)Pokud by pouze vyráběl dveře bez montáže?
A) F.O. - občan - do rodinného domu ?
B) Plátce DPH - ?
C) Nepláce DPH - např. obec, město mající pouze IČO?
3) Zákazník si koupí dveře sám a truhlář zajistí pouze montáž i např. včetně futer.
A) F.O. - občan - do rodinného domu ?
B) Plátce DPH - ?
C) Nepláce DPH - např. obec, město mající pouze IČO?
Ještě prosím obdobný dotaz s okny.
1) Truhlář vyrobí a namontuje nová okna.
A) F.O. - občan - do rodinného domu 15% ?
B) Plátce DPH - přenesená daňová povinnost?
C) Nepláce DPH - např. obec, město mající pouze IČO?
2) Truhlář pouze opravuje, repasuje okna.
A) F.O. - občan - do rodinného domu 15% ?
B) Plátce DPH - přenesená daňová povinnost?
C) Nepláce DPH - např. obec, město mající pouze IČO?
3) Truhlář pouze vyrobí nová křídla. Špalety zůstanou.
A) F.O. - občan - do rodinného domu 15% ?
B) Plátce DPH - přenesená daňová povinnost?
C) Nepláce DPH - např. obec, město mající pouze IČO?
4) Truhlář repasuje okna + z důvodu poničení některá křídla musí vyrobit nová. Rozlišuje se pak různě výše DPH??
Děkuji Kutlvašrová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na uplatnění úroků z úvěrů. Byt v měsícich 1-9 byl užíván k vlastnímu bydlení a od října pronajímán.
Dotaz je, zda si za období 1-9 můžu uplatnit poměrnou část úroků jako nezdanitelnou částku ( ale myslím že ne, protože byt nesloužil celou dobu pro vlastní bydlení). Poměrnou část úroků za 10 -12 bych uplatnila jako daňový náklad k příjmům z nájmu. Pokud by se nemohly uplatnit úroky jako nezdanitelná částka, mohla bych celou částku dát do nákladů proti příjmům z nájemného?. Děkuji.
Prosím o schválení správnosti případně opravení následujícího postupu:
Firma byla v roce 2020 ve ztrátě , podala dodatečné DP za rok 2019 jako možnost zpětného uplatnění této daňové ztráty z roku 2020.
FÚ vrátil vrátil daň během roku 2021. Zaúčtováno 221/341 a 341/595.
Hospodaření za rok 2021 skončilo se ziskem, byla zaúčtována daň z příjmů na účet 591/341.
Do řádku 10 daňového přiznání PO účty 595 a 591 nevstupují - bere se výsledek hospodaření bez nedaňových účtů - musí souhlasit s Ř 49 výkazu zisku a ztrát?
Ve výkazu zisku a ztrát se nám ukazuje na Ř 50 a 51 jako rozdíl 591 a 595, který je záporný, neboť vratka na 595 je větší než daň za rok 2021 na 591.
Výsledek hospodaření/ disponibilní zisk/ na Ř 53 a 55 je jako součet zisku z roku 2021 po zdanění a vráceného přeplatku, toto je možné rozdělit po odečtu 15%
srážkové daně společníkům?
Prosím o sdělení, zda je postup správný, děkuji.
Dobrý den, mám dotaz ohledně prodeje bytu v osobním vlastnictví.
V roce 2019 jsem Koupila byt za 2 190 000,- a v roce 2021 jsem byt prodala za 2 500 000,- , mám tedy menší zisk který bych měla napsat do daňového přiznání, ale mám od ČEZu že jsem zde 2 roky v kuse bydlela, vlastně déle. Tudíž jsem osvobozena od této daně. Můj dotaz zní, musím vyplňovat a zaslat Osvobození od daně ikdyž se nejedná o částku 5mil. Pokud to musím zaslat s příslušnými dokumenty a musím to nějak zapsat do Přiznání k dani z příjmů ?, Pokud nemusím zasílat Osvobození od daně , musím to i tak nějak zapsat do dani z příjmů ? Popřípadě nevím kde a jak , nějak jsem z toho nedočetla kde to osvobození mám zapsat.
Poprosím o radu . Já jsem to pochopila tak že vlastně nemusím to vůbec zapisovat , protože si to můžou na FN stáhnout z katastru. Ale samozřejmě si nejsem jistá zda to tak má být.
Dobrý den, v 6/2021 jsme darovali nastávajícímu zeti pozemek - dle darovací smlouvy a výpisu z katastru se jedná o ornou půdu. Z jaké ceny pozemku bude zeť vycházet v případě podání DPFO za rok 2021, když se jedná o nepeněžní příjem dle §10 odst. 3c? Děkuji .
Jsem od r.2013 jako fyzická osoba vlastníkem tří pozemků , které jsou v územním plánu vedené jako pozemky zastavitelné. Vlastnictví pozemků nesouvisí s oborem mého podnikání, pozemky nejsou vedeny v obchodním majetku žádné firmy. Na jednom pozemku chci stavět rodinný dům, zbývající dva chci prodat. Ke všem pozemkům jsem s přispěním vlastních nákladů přivedl v r.2017 elektropřípojku a na každém pozemku vybudoval elektrický pilířek. Předpokládaná cena každého z pozemků je vyšší než 1 mil.Kč. Pokud jeden pozemek prodám , budu muset prodej druhého pozemku dodanit DPH ? Bude povinnost dodanit druhý pozemek i v případě , že oba pozemky prodám stejný měsíc , nebo když mezi oběma prodeji bude prodleva alespoň 15 měsíců ( 12 měsíců obratu + 2 měsíce na vstup do režimu DPH) ?
Dobrý den přeji a předem moc děkuji za konzultaci k následující situaci:
Aktuální stav:
Český plátce prodává zboží nakoupené v EU plátcům DPH v Čechách. V ČR má sklad.
Stejné zboží prodává plátcům DPH na Slovensku, tam má také sklad a zboží do tohoto skladu nakupuje na své SK dič, zboží prodává ze svého SK dič. Na Slovensku nemá provozovnu.
Dotaz: Tento český plátce nyní plánuje zrušit český sklad a z SK skladu realizovat prodej i českým zákazníkům. Může postupovat s ohledem na správný odvod DPH takto?:
• Veškeré zboží na sklad nakoupí na své SK dič.
• Zboží pro české zákazníky pak sám sobě „prodá“ z SK dič na CZ dič přes vnitropodnikovou fakturu v režimu reverse charge. Vnitropodniková faktura bude 1x měsíčně a množství zboží bude přesně odpovídat zboží dodanému českým zákazníkům. Přílohou bude seznam vydaných faktur v tom konkrétním měsíci.
• V ČR vystaví prodejní faktury českým zákazníkům z českého dič + 21% DPH, kterou v ČR odvede. Podkladem jsou dodací listy od přepravní firmy.
Děkuji moc za Váš názor
Lichtenbergová Helena
v r.2020 jsem provozoval ubytovací služby (pronájem chaty) , které jsem v části r.2021 kvůli vládním protikoronavirovým opatřením provozovat nemohl. V r. 2021 jsem na část roku přerušil živnost s ubytovacími službami dle par.7 a začal provozovat prostý pronájem dle par.9 z. o dani z příjmů , který byl možný . Po ukončení vládních opatření jsem obnovil ubytovací služby. Mám do limitu pro vstup do režimu DPH (1 mil. Kč) počítat zálohy z r.2020 na ubytovací služby v r.2021 , které byly vyfakturovány jako zálohy na ubytovací služby a také tak zdaněny v daňovém přiznání za rok 2020 , když nakonec proces ubytování vztahující se na tyto zálohy proběhl v r.2021 v režimu pronájmu dle par.9 ? Jak mám započítat doplatek , vyfakturovaný již na pronájem v souladu s nájemní smlouvou? Je nutno při vstupu do režimu DPH dodanit zálohy vyfakturované a zaplacené před vstupem do režimu DPH , vztahující se na realizovaná ubytování až po vstupu do režimu DPH ? ( například je nutno dodanit DPH zálohu zaplacenou v srpnu 2021 , kdy jsem byl neplátce DPH , když ubytování proběhne až v červnu 2022, kdy už budu plátce DPH? )